lasik and lasek لیزیک یا لازک
نحوه‌ی انجام عمل جراحی لیزیک
۱۳ آذر ۱۳۹۸
چگونه از عفونت چشمها در هنگام استفاده از لنز جلوگیری کنیم؟
چگونه از عفونت چشم‌ها در هنگام استفاده از لنز جلوگیری کنیم؟
۱۳ آذر ۱۳۹۸
نمایش همه
th

هر آنچه باید درباره عمل جراحی لازک بدانیم.

لازک نوعی جراحی لیزری چشم با هدف درمان عیوب اکساری مانند دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم است. عمل جراحی لازک معمولا مزایای هر دو روش لیزیک و PRK را همزمان دارد.

مزایای جراحی لازک:

مشکلات ناشی از برداشتن لایه نازک از سطح قرنیه و چسباندن مجدد آن که در لیزیک وجود دارد، طی لازک برطرف می‌شود. همچنین بعد از عمل جراحی لازک ریسک ابتلا به خشکی چشم نیز کاهش  می‌یابد.

معایب جراحی لازک:

دوره نقاهت پس از لازک در مقایسه با لیزیک طولانی‌تر بوده و در حد عمل PRK می‌باشد. در بسیاری از افراد یک الی دو هفته بعد از جراحی لازک بینایی مناسب به دست می‌یاید این در حالی است که تقریبا یک روز بعد از جراحی لیزیک فرد می‌تواند به خوبی ببیند.

درد بعد از جراحی لازک معمولاً از لیزیک بیشتر و از PRK کمتر است.

به مدت سه الی چهار روز بعد از جراحی لازک افراد نیازمند استفاده از چشم‌بند هستند تا مانع از پلک زدن شود. در حالی که معمولا بعد از لیزیک نیازی به چشم‌بند نیست.

دوره مصرف داروهای استروئیدی بعد از عمل جراحی لازک در مقایسه با لیزیک طولانی‌تر خواهد بود.

عوارض جانبی بعد از جراحی لازک:

احساس وجود شی خارجی درچشم به مدت چند روز

احتمال کاهش توان دید در نور نامناسب تا یک سال

خشکی چشم و نیاز به مصرف قطره اشک مصنوعی در حدود شش ماه

دید تار یا کدر در حدود شش الی نه ماه

چه کسانی کاندید عمل لازک هستند؟

عمل لازک برای افرادی که ضخامت بافت قرنیه آنها کم است مناسب می‌باشد. قرنیه نازک امکان انجام عمل لیزیک را ناممکن می‌کند. از آنجایی که ریسک ایجاد عوارض جانبی ناشی از جراحی طی عمل لیزیک بیشتر از لازک است، لذا افرادی که در معرض خطر آسیب چشم قرار دارند مانند ورزشکاران رزمی یا بوکس، بهتر است از عمل لازک استفاده کنند. همچنین این روش برای افراد مبتلا به سندروم خشکی چشم مناسب‌تر بوده چراکه به علت استفاده از برش نازک‌تر طی لازک ریسک آسیب به اعصابی که مسئول ترشح اشک هستند کمتر می‌باشد.

آماده سازی برای عمل لازک:

قبل از عمل جراحی لازک، طی معاینه نکات لازم برای عمل و دوره نقاهت توسط جراح و متخصص اشاره می‌شود. همچنین در این جلسات ضمن بررسی سابقه بیماری فرد، معاینه چشم نیز صورت خواهد گرفت. از جمله مواردی که در معاینه بررسی خواهد شد عبارتند از: ضخامت بافت قرنیه، توان انکسار نور، شکل قرنیه، فشار چشم و قطر عنبیه. به مدت سه روز قبل از عمل جراحی نباید از لنزهای تماسی نفوذپذیر استفاده شود. سایر انواع لنزها را حتی تا سه روز قبل از انجام معاینات اولیه نباید استفاده کرد. در روز جراحی معمولاً توصیه به میل غذای سبک می‌شود. همراه داشتن داروهای تجویز شده، عدم استفاده از آرایش صورت و یا ملحقات بزرگ در ناحیه سر که مانع جاگیری مناسب لیزر شود نیز از جمله دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشت.

نحوه انجام عمل جراحی لازیک:

جراحی لازیک معمولاً تحت بی‌حسی موضعی چشم انجام می‌شود. طی عمل لایه سطحی قرنیه که بافت اپی‌تلیال نامیده می‌شود بوسیله الکل شستشه شده تا از بافت زیرین آن جدا شود. سپس این لایه رویی کنار زده می‌شود تا امکان دسترسی به بافت زیرین آن یا همان استروما فراهم آید. در این مرحله با استفاده از لیزر سطح استروما بر حسب نیاز اصلاح می‌شود. پس از اتمام کار لایه رویی مجدداً به محل قبلی خود برگردانده خواهد شد. تفاوت لازک با لیزیک در این است که طی لیزیک برای برداشتن لایه رویی از لیزر یا تیغ جراحی استفاده می‌شود. که این سبب می‌شود ضخامت زیادی از لایه رویی حین برش کنار زده شود. اما استفاده از الکل کمک می‌کند لایه نازکی از سطح قرنیه برداشته شود.

بعد از عمل جراحی لازک:

توصیه‌ها بعد از جراحی لازک مشابه جراحی لیزیک است. زخم ایجاد شده طی لازک حدود چهار الی هفت روز زمان برای ترمیم نیاز خواهد شد که در این مدت از بانداژ بر روی چشم استفاده می‌شود. در این دوره ممکن است فرد احساس سوزش یا خارش در چشم داشته باشد. و بهبود در بینایی حدود یک هفته بعد از عمل لازک حاصل می‌شود که کمی طولانی‌تر از زمان مورد نیاز بعد از عمل لیزیک است.

در این مقاله با عمل جراحی لازک آشنا شدین. اما اگر قصد دارید از آیا دوبینی چشم بعد از عمل لازک طبیعی است؟  یا آیا عمل لازک را می‌توان مجدداً انجام داد؟ بدانید، پیشنهاد می‌کنیم با دکتر سید محمد میر صادقی، جراح چشم و متخصص بیماری‌های چشمی، فلوشیپ جراحی پلاستیک، لیزیک و فیکو، تماس بگیرید. برای تماس با دکتر میر صادقی می‌توانید از طریق این صفحه یا شماره تماس‌هایی که در بالای صفحه مشاهده می‌فرمائید ارتباط برقرار کنید

منابع

https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-lasek-laser-eye-surgery#2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *