th
عمل جراحی لازک
۱۷ آذر ۱۳۹۸
پروتز چشم مصنوعی چیست؟
پروتز چشم مصنوعی چیست؟
۱۷ آذر ۱۳۹۸
نمایش همه
چگونه از عفونت چشمها در هنگام استفاده از لنز جلوگیری کنیم؟

چگونه از عفونت چشمها در هنگام استفاده از لنز جلوگیری کنیم؟

نکات مهم در استفاده از لنز‌های تماسی چشمی

لنزهای تماسی برای بسیاری افراد یکی از جایگزین‌های راحت بجای عینک هستند. با این‌حال استفاده از آن‌ها در تمام شرایط ممکن نیست. و اگر فرد در نگهداری و حفظ تمیزی آنها دقت نکند، می‌تواند باعث ایجاد عفونت چشم شود.

افرادی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند از ریسک بالاتری برای ابتلا به کراتیت برخوردارند. کراتیت نوعی عفونت چشم است که بافت قرنیه، بیرونی‌ترین لایه چشم، را درگیر می‌کند. به کراتیت زخم قرنیه نیز گفته می‌شود. باکتری، ویروس، قارچ و در موارد بسیار نادر پارازیت‌های تک سلولی می‌توانند باعث ایجاد این نوع عفونت چشم شوند.

همچنین استفاده از لنز تماسی ریسک ابتلا به التهابات یا ورم ملتحمه را نیز افزایش می‌دهد. این نوع عفونت چشم می‌تواند در اثر آلودگی باکتریایی یا ویروسی در غشایی که ناحیه سفید چشم را می‌پوشاند یا در درون پلک ایجاد شود.

علائم عفونت چشم:

 • در صورتی مشاهده هر یک از علائم زیر باید استفاده از لنز تماسی را متوقف کرد:

 • قرمزی
 • ورم
 • آبریزش بیش از حد از چشم یا خروج مواد چسبناک
 • دید تار
 • حساسیت به نور
 • خارش، سوزش و احساس وجود شی خارجی در چشم
 • درد چشم

در چنین مواقعی نباید لنزها را دور انداخت. بلکه باید آن‌را در یک بسته مناسب گذاشت و به متخصص چشم مراجعه کرد تا بتوان به کمک آن علت عفونت چشم شناسایی شود. گاهاً علائم ذکر شده در بالا می‌تواند به‌علت حساسیت چشم به مواد سازنده لنز یا سایر عوامل آلرژی‌زا مانند گرده گیاهان ایجاد شود.

باکتری:

باکتری‌های معمول که روی پوست، درون دهان و بینی قرار دارند در حالت عادی مشکلی برای سلامتی انسان ایجاد نمی‌کنند. اما ترکیب و تجمع این باکتری‌ها روی لنز تماسی یا ورودشان به چشم می‌تواند مشکل‌زا باشد. حدود یک سوم افراد باکتری استافیلوکوکوس در بینی‌شان دارند. ورود این باکتری‌ها از طریق تماس دست به چشم می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند. لذا لازم است تا دست‌ها و لنز تماسی قبل از استفاده به خوبی شسته و ضدعفونی شوند.

سودوموناس آئروژینوزا باکتری دیگری است که می‌تواند باعث عفونت‌های شدید با سرعت پیشرفت بالا در ناحیه قرنیه و حتی ایجاد سوراخ در چشم شوند. در نتیجه می‌تواند منجربه نابینایی دائمی شود. لذا لازم است لنز و ظرف نگهدارنده آن بطور دائمی تمیز شوند و بطور مرتب تعویض گردند.

در مواقعی که عفونت باکتریایی در چشم شدید نباشد معمولاً پس از یک دوره مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شوند.

ویروس:

هر دو نوع ویروس هرپس (عامل ایجاد تب سرد و هرپس تناسلی) می‌توانند باعث کراتیت یا عفونت قرنیه شوند. هرگونه تماس با زخم‌های آلوده به هرپس می‌توانند باعث انتقال آن‌ها به چشم شود. علاوه بر هرپس، ویروس‌هایی که باعث عفونت سیستم تنفسی می‌شوند و ویروس آبله‌مرغان هم می‌تواند باعث عفونت قرنیه شوند.

التهاب ملتحمه معمولا ناشی از ابتلا به ویروس عامل تب است. در چنین مواقعی معمولاً جز صبر تا خروج ویروس از چشم کار دیگری نمی‌توان انجام داد. استفاده از کمپرس آب سرد یا قطره اشک مصنوعی می‌تواند تا حدودی از عوارض ناشی از عفونت ویروسی بکاهد. برای کاشه تورم نیز ممکن است قطره‌های استروئیدی تجویز شود.

پارازیت:

ارگانیسم‌های تک سلولی ساکن در آب، اعم از آب دریا، استخر، جکوزی، وان و حتی آب لوله کشی در صورتی که حین شستشو صورت از لنز تماسی استفاده شود به راحتی می‌توانند باعث عفونت چشم شوند. لذا در صورت استفاده از این آبها خصوصا آب گرم، نباید چشم را باز کرد. به همین علت نباید از آب معمولی یا حتی آب معدنی و آب مقطر برای تمیز کردن و نگهداری لنزها استفاده کرد. عفونت‌های قرنیه که در اثر پارازیت‌ها ایجاد می‌شوند معمولاً خیلی شدید هستند به‌طوریکه تنها راه درمان جراحی پیوند قرنیه است.

قارچ:

عفونت‌های قارچی بسیار نادر هستند، اما در صورت ایجاد ممکن است باعث نابینایی شوند. در چنین مواقعی معمولاً قطره‌های حاوی داروهای ضدقارچ تجویز می‌شود.

 راه‌هایی برای پیشگیری از عفونت چشم:

 • همیشه از محلول شستشوی جدید و تازه برای شستشوی لنزها استفاده شود. شستشو بطور روزانه انجام شده و لنز تماماً در محلول شستشو غوطه‌ور شود.
 • محفظه نگهداری از لنز نیز همیشه باید تمیز شود و هر چند ماه با یک محفظه جدید تعویض شود.
 • دست‌ها خصوصا قبل از استفاده از لنز به‌خوبی شسته شوند
 • همیشه قبل از خواب لنزها را از چشم بیرون آورده شوند
 • حین حمام، در وان یا جکوزی و شنا در استخر و دریا نباید از لنز استفاده شود.
 • قبل از استفاده از لنز اطلاعات و دستورالعمل تمیز کردن و نگهداری از آن بخوبی خوانده شود.
 • ترجیحاً از لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی برس‌های آرایشی شخصی استفاده شود.

بطور خلاصه، در صورتی که هر یک از علائم عفونت چشم را داشتید، بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه شود، چراکه بعضی از عفونت‌ها می‌توانند بسیار خطرناک باشند. خصوصا در مورد کودکان بهتر است حتماً به پزشک مراجعه شود. در صورت مجاورت با اشخاصی که مبتلا به علائم عفونت چشم هستند حتما فاصله لازم را رعایت کرده و قبل از تماس دست‌هایتان با چشم آن را به خوبی بشورید. ترجیحاً همیشه از حوله یا بالش و پتوی شخصی استفاده کنید. و به کودکان آموزش داده شود تا حتما قبل از تماس با چشم دست‌هایشان را بشورند. در نهایت حتی خوابیدن با لنزهای تماسی قابل تنفس (لنزهای هیدروژلی سیلیکونی)، حتی با داشتن تائیدیه سازمان غذا و دارو آمریکا برای استفاده حین خواب، می‌تواند ریسک عفونت چشم را افزایش دهد.

در این مقاله با نکات مهم در استفاده از لنز‌های تماسی چشمی آشنا شدین. اما اگر قصد دارید از انتخاب درست بین لنز و عینک  یا لنزهای تماسی طبی و رنگی بدانید، پیشنهاد می‌کنیم با دکتر سید محمد میر صادقی، جراح چشم و متخصص بیماری‌های چشمی، فلوشیپ جراحی پلاستیک، لیزیک و فیکو، تماس بگیرید. برای تماس با دکتر میر صادقی می‌توانید از طریق این صفحه یا شماره تماس‌هایی که در بالای صفحه مشاهده می‌فرمائید ارتباط برقرار کنید.

منابع

https://www.webmd.com/eye-health/contact-lenses-eye-infections#1

https://www.healthline.com/health/eye-health/home-remedies-for-eye-infection#tea-bags

https://www.allaboutvision.com/conditions/eye-infections.htm

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *