Keratoconus قوز قرنیه
تکنیک های نوین برای درمان قوز قرنیه
۹ آذر ۱۳۹۵
lasik or contacts لیزیک یا لنز
لیزیک بهتر است یا لنز؟
۹ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه
colorblind کوررنگی

کوررنگی

اختلال رنگ یا Dyschromatopsia اشاره به حالتی دارد که طی آن، تنها توانایی برای دیدن برخی از رنگ ها وجود دارد در حالی که توانایی تشخیص بقیه رنگ ها ممکن نیست. ولی Achromatopsia یا کوررنگی مطلق، نوع نادری است که اشاره به ناتوانی کامل در دیدن و تشخیص تمام رنگ ها دارد. به طور کلی کوررنگی عبارت است از ناتوانی در تشخیص طیف های مشابه یک رنگ تا ناتوانی کامل برای دیدن رنگ ها.

اگر می خواهید مظمعن شوید که دچار کوررنگی نیستید، کلیک کنید و فیلم تست کوررنگی را ببینید.

علل ایجاد کوررنگی چیست؟
اغلب، کوررنگی یک نقص ژنتیکی است که در زمان تولد در فرد وجود دارد و در واقع به عنوان یک صفت ارثی منتقل می شود. اختلال رنگ یا Dyschromatopsia یا عدم توانایی برای دیدن برخی از رنگ ها، در حدود ۸ درصد از مردان و کمتر از ۱ درصد از زنان رخ می دهد.

و به ندرت، به عنوان بخشی از فرآیند پیری، در اثر فرسودگی طبیعی عدسی چشم یا به خاطر مصرف بعضی داروها یا ابتلا به بیماری ایجاد می شود. اختلالات شبکیه چشم یا اختلالات عصب بینایی برقرار کننده ارتباط بین چشم و مغز نیز ممکن است باعث اختلال در ادراک رنگ شوند.

علائم و نشانه های این بیماری چیست؟
یک فرد با کوررنگی مطلق نمی تواند تفاوت بین رنگ ها را تشخیص دهد. برخی از افراد با کوررنگی مطلق می توانند تنها سایه هایی از خاکستری را ببینند. فرد مبتلا به این بیماری معمولا دچار ضعف بینایی در دوربینی، حساسیت به نور و حرکت سریع چشم است.

اختلال رنگ یا Dyschromatopsia شکل شایع تری از کوررنگی است. افراد مبتلا به این بیماری معمولا دید خوب و طبیعی دارند اما فرد معمولا نمی تواند تفاوت بین طیف های رنگ قرمز و سبز را تشخیص دهد. همچنین در موارد نادر، فرد نمی تواند تفاوتی بین طیف های آبی و زرد ببیند.

کوررنگی چگونه تشخیص داده می شود؟
کوررنگی معمولا توسط خود فرد تشخیص داده می شود. کوررنگی مطلق، ممکن است تا سن 3 تا 5 سالگی کودک تشخیص داده نشود. برای تایید خود تشخیصی، پزشک معمولا تست رنگ انجام می دهد. آزمون به طور معمول شامل استفاده از صفحات HRR pseudoisochromatic یا صفحات Ishihara است. صفحات HRR Pseudoisochromatic برای اولین بار در سال 1954 تولید شد، این صفحات برای طبقه بندی سه شکل مختلف نقص دید رنگ استفاده شده است. صفحات Ishihara نیز برای تشخیص ناتوانی دید رنگ های سبز و قرمز استفاده می شود.

در تشخیص کوررنگی مطلق، گاهی اوقات انجام تست چشم الکتریکی نیز لازم است که آزمایش الکترورتینوگرافی نامیده می شود.

نیازمندی های درمان و مشاوره شامل چه مواردی می شود؟
کوررنگی یک بیماری مادام العمر است. تشخیص کوررنگی در اسرع وقت مهم است زیرا می توان فرد مبتلا را آموزش داد که چطور از عهده اشتغال، سرگرمی و بازی هایی که نیاز به دید رنگی دقیق دارند، برآید.

کوررنگی مسری نیست و برای اطرافیان هیچ خطری ندارد. این صفت در بسیاری از موارد به ارث می رسد و احتمال ابتلا برای فرزندان یک فرد کوررنگ بسیار بیشتر است. توصیه می شود خانواده هایی که دارای سابقه کوررنگی هستند، قبل از بچه دار شدن حتما از مشاوره ژنتیک بهره مند شوند.

هیچ درمان شناخته شده پزشکی، جراحی یا تغذیه ای برای کوررنگی در دسترس نیست. گرچه افراد با اختلال رنگ یا Dyschromatopsia می توانند تفاوت بین رنگ قرمز روشن و سبز در چراغ های راهنمایی را تشخیص دهند اما کارهایی مثل رانندگی کردن یا کار با ماشین آلات سنگین می تواند مخاطره آمیز باشد و باید اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود.

برای مطالعه سایر مقالات علمی کلیک کنید.

منبع

http://www.medicineonline.com/articles/d/2/Dyschromatopsia/Color-Blindness.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *