contact lenses لنز طبی
لنز طبی مناسب برای جلوگیری از آسیب چشمی
۱۰ فروردین ۱۳۹۶
blepharoplasty care عمل بلفاروپلاستی
مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی
۱۰ فروردین ۱۳۹۶
نمایش همه
strabismus surgery انحراف چشم

strabismus surgery انحراف چشم

درمان انحراف چشم (استرابیسم) در بزرگسالان و کودکان شامل عینک، منشور، درمان تنبلی چشم با بستن یک چشم، ورزش چشمی، تزریق توکسین (بوتاکس) یا ترکیبی از این درمان‌هاست.

در بزرگسالان، جراحی انحراف چشم جنبه زیبایی ندارد بلکه بازسازی محسوب می‌شود و ظاهر طبیعی را به فرد باز می‌گرداند. علاوه بر این فواید بسیار دیگری نیز دارد، مانند:

  • بهبود عمق مشاهده و دید دو چشمی
  • بهبود میدان دید
  • بهبود یا کاهش دو بینی
  • بهبود عملکرد اجتماعی؛ زیرا تماس چشمی در ارتباطات انسانی بسیار حائز اهمیت است.

باید پیش از جراحی استرابیسم درباره اهداف و انتظارات خود با پزشک صحبت کنید.

در طول جراحی استرابیسم برای بهبود انحراف، عضله چشم محکم یا ضعیف می‌شود یا در موقعیت متفاوتی قرار می‌گیرد. این جراحی با توجه به نوع انحراف چشم روی هر دو چشم یا یک چشم انجام می‌شود و نیازی به بستری بیمار ندارد.


تست‌های پیش از جراحی انحراف چشم یا استرابیسم

پیش از جراحی برای ارزیابی انحراف چشم معاینات خاصی به نام معاینات حسی انجام می‌شود که تعیین می‌کند کدام ماهیچه‌ها در استرابیسم شرکت دارند و برای بهبود انحراف چشم کدام ماهیچه‌ها نیاز به تغییر (ضعیف یا محکم شدن و جابجایی عضله) دارند. برای اندازه‌گیری درجه انحراف چشم از منشور استفاده می‌شود. این معاینات پیش از جراحی استرابیسم به جراح در تعیین نقشه جراحی کمک می‌کند. گاهی نقشه دقیق و نهایی جراحی انحراف چشم در طول جراحی مشخص می‌شود.


مصرف دارو پیش از جراحی استرابیسم

جراحی استرابیسم در موارد نادر موجب خونریزی شدید می‌شود. گاهی پزشک به شما توصیه می‌کند یک هفته پیش از جراحی انحراف چشم از مصرف رقیق‌کننده‌های خون مانند آسپرین، ترکیبات آسپرین دار، ایبوپروفن یا برخی مکمل‌های غذایی که روی خونریزی تاثیر می‌گذارند، خودداری کنید.

پیش از قطع مصرف این داروها با پزشکی که آن‌ها را تجویز کرده مشورت کنید تا خطر ناشی از عدم مصرف دارو را ارزیابی کند. چنانچه در این دوره به داروی مسکن نیاز داشتید، استامینوفن مناسب است.


روش جراحی استرابیسم

در بزرگسالان جراحی انحراف چشم با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می‌شود و بیماران باید ۸ ساعت پیش از جراحی از خوردن و آشامیدن بپرهیزند.

در جراحی انحراف چشم کره چشم خارج نمی‌شود، بلکه پلک به آرامی با اسپکولوم بلند شده و برای دسترسی به عضله، برش کوچکی روی ملتحمه (غشای مخاطی سطح چشم) ایجاد می‌شود. سپس عضله ضعیف یا قوی می‌شود یا عمل اصلاحی روی آن انجام می‌شود. جراحی استرابیسم حدود ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد. ولی بیمار برای انجام معاینات پیش از جراحی و مراقبت‌های پس از جراحی باید چند ساعت در مرکز پزشکی حضور داشته باشد.


بخیه قابل اصلاح

در جراحی استرابیسم استاندارد، عضله با ایجاد یک گره (knot) دائمی ضعیف یا قوی می‌شود یا حرکت می‌کند. جراحی انحراف چشم بزرگسالان مزایای دیگری دارد و می‌توان در آن به جای بخیه دائمی از بخیه قابل تنظیم استفاده کرد. در این روش به جای گره دائمی، گره موقتی قرار می‌گیرد. عموما روز بعد از جراحی، با هوشیاری کامل بیمار، انحراف چشم ارزیابی شده و در صورت لزوم، اصلاحات روی گره موقتی انجام می‌شود. این روش احتمال خطا در جراحی انحراف چشم را به حداقل می‌رساند.


منبع

https://www.aao.org/eye-health/diseases/strabismus-surgery

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *