old and astigmatism آب مروارید و پیرچشمی
درمان همزمان آب مروارید و پیر چشمی
۷ شهریور ۱۳۹۶
High blood pressure effects on eye عوارض فشار خون بر چشم
عوارض فشار خون بر چشم
۷ شهریور ۱۳۹۶
نمایش همه
After cornea transplant surgery مراقبت بعد از عمل پیوند قرنیه

After cornea transplant surgery مراقبت بعد از عمل پیوند قرنیه

پس از عمل پیوند قرنیه مراقبت از چشمان بسیار مهم است تا روند بهبودی خوبی داشته و خطر عوارض را کاهش دهید. بعد از عمل پیوند قرنیه (کراتوپلاستی نفوذی) اکثر افراد باید یک شب را در بیمارستان سپری کنند. اما چنانچه پیوند بخشی از قرنیه انجام شده باشد ممکن است همان روز مرخص شود.
چشم با یک پد چشم یا محافظ پلاستیکی پوشیده شده که روز بعد از جراحی برداشته می‌شود. بعد از برداشتن محافظ احتمالا دید شما تار خواهد بود. باید بدانید این پدیده طبیعی است اما نکته قابل توجه این است که شما نباید هیچ درد جدی داشته باشید. با این حال ممکن است کمی تورم و ناراحتی وجود داشته باشد.
اگر یک کراتوپلاستی اندوتلیال داشته باشید (نوعی پیوند جزئی قرنیه که از یک حباب هوا برای نگه داشتن قرنیه اهدا شده در محل استفاده می‌کنند) ممکن است از شما خواسته شود تا چند روز اول بعد از جراحی، به اندازه کافی دراز بکشید. این کار کمک می‌کند تا قرنیه پیوند شده در محل صحیح خود بماند و ثابت شود.
به طور کلی بعد از پیوند قرنیه باید موارد زیر را رعایت کنید:

• چشم جراحی شده را مالش ندهید.
• در طول هفته‌های اول پس از جراحی، از ورزش‌های سنگین و بلند کردن وزنه‌های سنگین خودداری کنید.
• اگر شغلی دارید که فشار فیزیکی به شما وارد نمی‌کند، می‌توانید ظرف دو تا سه هفته بعد از عمل پیوند قرنیه به سر کار خود برگردید.
• اگر کار شما شامل کار فیزیکی باشد، باید سه تا چهار ماه منتظر بمانید.
• از مکان‌های پر از دود و گرد و خاک که می‌تواند چشم شما را تحریک کند، دوری کنید.
• اگر چشم شما به نور حساس باشد، عینک آفتابی می‌تواند کمک کننده باشد.
• از انجام ورزش‌هایی که با چشم درگیرند مثل شنا کردن خودداری کنید تا زمانی که پزشک به شما بگوید این کار بی‌خطر و ایمن است. در این شرایط نیز حتما از عینک محافظ استفاده کنید.
• حمام کردن و دوش گرفتن به طور عادی ایرادی ندارد، اما مراقب باشید تا حداقل به مدت یک ماه آب وارد چشمتان نشود.
• تا زمانی که متخصص به شما این امکان را ندهد، رانندگی نکنید.
• برای همه انواع پیوند قرنیه ، شما باید از قطره‌های چشم استروئیدی یا آنتی‌بیوتیکی به صورت روزانه و برای چند ماه استفاده کنید. اگرچه ممکن است لازم باشد بعضی از بیماران از آن‌ها برای بیش از یک سال نیز استفاده کنند. قطره‌ها تورم و التهاب را کاهش می‌دهند و به جلوگیری از عفونت و رد پیوند کمک می‌کنند.
• بعد از جراحی پیوند قرنیه نیاز است که به صورت منظم و مستمر با پزشک خود ملاقات کنید. این ملاقات‌ها را می‌توانید به تدریج کاهش دهید.
• برای نگه داشتن قرنیه در محل خود از بخیه استفاده می‌شود که معمولا بعد از حدود یک سال این بخیه‌ها حذف میشوند.

زمان لازم برای بازگشت دید و بینایی شما پس از پیوند قرنیه می‌تواند از چند هفته تا یک سال و حتی بیشتر متغیر باشد. این عمدتا بستگی به روش جراحی دارد که بر روی شما انجام شده است.
به احتمال زیاد بعد از پیوند قرنیه شما نیاز به لنزهای اصلاح کننده (عینک یا لنزهای تماسی) خواهید داشت. در بعضی موارد، یک عمل کوچک به نام کراتوتومی قوسی (AK) یا لیزر درمانی برای تصحیح مشکلات بینایی پس از پیوند قرنیه می‌تواند موثر باشد.

اگر می‌خواهید در مورد درمان همزمان آب مروارید و پیر چشمی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *