آیا لازک هر دو چشم به صورت همزمان امکان پذیر است؟

Can LASIK or LASEK Correct Amblyopia
آیا عمل لیزیک یا لازک تنبلی چشم را هم درمان می‌کند؟
۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
Can Lasek Correct High Prescriptions
تا چه شماره چشمی می‌توان عمل لازک را انجام داد؟
۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
نمایش همه
Both eyes LASEK in the same day

در چه صورتی جراحی لازک هر دو چشم انجام می‌شود؟

گرچه لیزیک معروف‌ترین نوع جراحی لیزر چشم است، ولی در بیمارانی که کاندیدای مناسبی برای لیزیک نیستند، لازک و پی‌آرکی گزینه‌های درمانی مناسبی هستند. جراحی چشم لازک می‌تواند برای درمان نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم به کار رود. لازک هر دو چشم ویژگی‌های لیزیک و پی‌آرکی (PRK) را با هم ترکیب کرده است. مانند دیگر روش‌های جراحی لیزر چشم، لازک هر دو چشم نیز با استفاده از لیزر اکسایمر، سطح قرنیه را تغییر می‌دهد. در آمریکا و اروپا معمولا لازک هر دو چشم به صورت همزمان انجام می‌شود. یعنی هنگامی که بیمار پس از درمان یک چشم همچنان در تخت قرار دارد، چشم دیگر درمان می‌شود.

جراحی لازک هر دو چشم چگونه انجام می‌شود؟

جراح از شما می‌خواهد که هنگام مراجعه برای جراحی، هیچ آرایشی روی صورت و چشم‌ها نداشته باشید. استفاده از عطر و ادکلن نیز ممکن است به لیزر آسیب برساند. معمولا برای احساس راحتی و آرامش در بیمار، یک قرص والیوم به او داده می‌شود. بیمار روی تخت مخصوص خوابیده و جراحی برای هر چشم حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

در طول لازک هر دو چشم باید بیمار به یک نور چشمک زن قرمز نگاه کند. همچنین در طول جراحی از نگهدارنده پلک برای باز نگه داشتن چشم‌ها استفاده می‌شود. قبل از شروع جراحی لازک هر دو چشم قطره بی‌حس کننده در چشم‌ها ریخته می‌شود.

سپس جراح سلول‌های سطحی چشم را برمی‌دارد. در لازک هر دو چشم این مرحله شامل استفاده از یک مایع خنک و برس کشیدن روی سطح قرنیه نیز می‌شود. در این مرحله شما چیزی احساس نمی‌کنید و تنها شاهد اشکال مبهمی هستید. وقتی لایه‌های سطحی چشم برداشته شدند، دید شما نیز محو و کدر می‌شود.

در این مرحله لیزر وارد عمل شده و در کمتر از یک دقیقه شکل قرنیه را تغییر می‌دهد. لیزر موقعیت چشم بیمار را ردیابی می‌کند. بنابراین اگر چشم بیمار کوچک‌ترین حرکتی داشته باشد، این حرکت ثبت شده و اشعه لیزر به محل صحیح تابیده می‌شود. همچنین جابجایی‌های وسیع، سبب متوقف شدن لیزر می‌شود. به این ترتیب جراح از اعمال لیزر به محل صحیح اطمینان حاصل می‌کند. پس از لازک هر دو چشم لایه سطحی دوباره روی چشم و مقابل قرنیه قرار می‌گیرد. در پایان یک لنز تماسی بانداژ، روی چشم‌ها قرار می‌گیرد و در چشم‌ها، قطره ریخته می‌شود.

بهتر است لازک هر دو چشم به صورت همزمان انجام شود یا جداگانه؟

به صورت تئوری بهتر است ابتدا یک چشم جراحی شود. به این ترتیب اگر چشم اول واکنش غیر معمولی نسبت به جراحی نشان داد می‌توان در چشم دیگر روش درمان را تغییر داد. ولی در عمل، لازک هر دو چشم در یک زمان، یک مزیت برای بیمار به حساب می‌آید. زیرا اغلب بیماران تمایل دارند درمان را در یک مرحله انجام دهند. گاهی در لازک هر دو چشم در یک زمان نیز دیده می‌شود که چشم‌ها نتیجه متفاوتی به درمان نشان داده‌اند. این امر به دلیل محیط و ارگانیسم‌های مختص به هر چشم است که واکنش متفاوتی نسبت به انرژی لیزر نشان می‌دهد.

اگر می‌خواهید در مورد مزایای جراحی لازک در مقابل معایب آن مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید.

برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *