علت درد چشم بعد از عمل لیزیک
علت درد چشم بعد از عمل لیزیک چیست؟
۲۲ مهر ۱۳۹۸
Lasek Eye Surgery عمل لازک
عمل لازک می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود!
۲۲ مهر ۱۳۹۸
نمایش همه
Both eyes LASEK in the same day لازک هر دو چشم به صورت همزمان

Both eyes LASEK in the same day لازک هر دو چشم به صورت همزمان

آیا می‌توان هر دو چشم را به صورت همزمان با روش لازک درمان کرد؟

یکی از پر تکرارترین سوالاتی که توسط بیماران از ما پرسیده می‌شود، این است که آیا می‌توان هر دو چشم را به صورت همزمان با عمل لازک درمان کرد؟ با توجه به فاکتورها و نکاتی که در این روش درمانی تاثیرگذار اند، نمی‌توانیم جوابی ارائه دهیم که برای همه افراد صدق کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید جواب سوال خود را به دست آورید.

 

عمل لازک چگونه انجام می‌شود؟

برای این که ساده‌تر بتوانیم به بررسی تاثیرات لاز‌‌‌ک و امکان استفاده آن برای هر دو چشم به صورت همزمان بپردازیم، باید با نحوه عملکرد این شیوه درمانی بیشتر آشنا شویم. این عمل جراحی که حدود پنج الی پانزده دقیقه به طول می‌انجامد، چند مرحله دارد. قبل از شروع جراحی لاز‌‌‌ک هر دو چشم قطره بی‌حس کننده در چشم‌ها ریخته می‌شود.سپس جراح سلول‌های سطحی چشم را برمی‌دارد. در لاز‌‌‌ک هر دو چشم این مرحله شامل استفاده از یک مایع خنک و برس کشیدن روی سطح قرنیه نیز می‌شود. در این مرحله شما چیزی احساس نمی‌کنید و تنها شاهد اشکال مبهمی هستید. وقتی لایه‌های سطحی چشم برداشته شدند، دید شما نیز محو و کدر می‌شود.

در این مرحله لیزر وارد عمل شده و در کمتر از یک دقیقه شکل قرنیه را تغییر می‌دهد. لیزر موقعیت چشم بیمار را ردیابی می‌کند. بنابراین اگر چشم بیمار کوچک‌ترین حرکتی داشته باشد، این حرکت ثبت شده و اشعه لیزر به محل صحیح تابیده می‌شود. همچنین جابجایی‌های وسیع، سبب متوقف شدن لیزر می‌شود. به این ترتیب جراح از اعمال لیزر به محل صحیح اطمینان حاصل می‌کند. پس از لاز‌‌‌‌‌ک هر دو چشم لایه سطحی دوباره روی چشم و مقابل قرنیه قرار می‌گیرد. در پایان یک لنز تماسی بانداژ روی چشم‌ها قرار می‌گیرد و در چشم‌ها قطره ریخته می‌شود.

معمولا جراح از شما می‌خواهد که هنگام مراجعه برای جراحی، هیچ آرایشی روی صورت و چشم‌ها نداشته باشید. استفاده از عطر و ادکلن نیز ممکن است به لیزر آسیب برساند. معمولا برای احساس راحتی و آرامش بیمار، یک قرص والیوم به او داده می‌شود. در طول لاز‌‌‌‌ک هر دو چشم باید بیمار به یک نور چشمک زن قرمز نگاه کند. همچنین در طول جراحی از نگهدارنده پلک برای باز نگه داشتن چشم‌ها استفاده می‌شود. قطره بی‌حس کننده نیز قبل از شروع جراحی لاز‌‌‌ک هر دو چشم ریخته می‌شود.

 

بهتر است عمل لازک به صورت همزمان انجام شود یا جداگانه؟

پزشکان و متخصصان بیماری‌های چشمی، در اکثر مواقع توصیه می‌کنند که ابتدا یک چشم جراحی شود و مدتی بعد به سراغ چشم بعدی می‌روند. به این ترتیب اگر چشم اول واکنش غیر معمولی نسبت به جراحی نشان داد می‌توان در چشم دیگر روش درمان را تغییر داد. البته باید توجه داشته باشید چشم‌ها نتیجه متفاوتی به درمان نشان می‌دهند. این امر به دلیل محیط و ارگانیسم‌های مختص به هر چشم است که واکنش متفاوتی نسبت به انرژی لیزر نشان می‌دهد. درست است که لاز‌‌‌‌ک هر دو چشم در یک زمان، یک مزیت برای بیمار به حساب می‌آید. زیرا اغلب بیماران تمایل دارند درمان را در یک مرحله انجام دهند. اما بهتر است که این عمل به صورت جداگانه انجام شود تا بهرین کارآیی را داشته باشد.

 

چه کسانی می‌توانند از روش لازک استفاده کنند؟

در حقیقت عمل جراحی لاز‌‌‌‌‌ک برای افرادی توصیه می‌شود که ضخامت بافت قرنیه در آن‌ها به قدری کم است که امکان جراحی لیزیک برای آن‌ها وجود ندارد. همچنین برای ورزشکاران یا افرادی که چشمشان در معرض خطر ضربه یا آسیب هست نیز معمولا عمل لاز‌‌‌‌‌‌ک توصیه می‌شود. افراد مبتلا به خشکی چشم نیز از گزینه‌های دیگری هستند که عمل جراحی لاز‌‌‌‌‌ک به آن‌ها توصیه می‌شود. اما به صورتی کلی اگر قصد دارین که به سراغ روش‌های درمانی بر اساس لیزر بروید پیشنهاد می‌کنیم با یک جراح و متخصص بیماری‌های چشمی مشاوره کنید.

consulation مشاوره

 

در این مقاله به شرایط استفاده از این روش برای هر دو چشم در یک روز و به صورت همزمان پرداختیم. امیدواریم که شما با مطالعه این مطلب، بتوانید ساده‌تر درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنید. اما از یاد نبرید که یک پزشک معالج همیشه بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌کند. اگر قصد دارید با دکتر سید محمد میر محمد صادقی مشاوره کنید می‌توانید از طریق از طریق این صفحه یا شماره تماس‌هایی که در بالای صفحه مشاهده می‌فرمائیدبه صورت مستقیم با ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *