چه راههایی برای پیشگیری از ابتلا به آب سیاه وجود دارد؟
چه راههایی برای پیشگیری از ابتلا به آب سیاه وجود دارد؟
۱۹ بهمن ۱۳۹۸
What Are the Symptoms of Cataracts?
تاثیرات آب مروارید بر روی دید
۱۹ بهمن ۱۳۹۸
نمایش همه
آیا عمل لیزیک را میتوان در دوران حاملگی انجام داد؟

تغییرات هورمونی ایجاد شده طی حاملگی و پس از تولد نوزاد، می‌تواند بر روی چشم اثر بگذارد. این تغییرات ایجاد شده در چشم ممکن است به طور موقت و دائمی باشد. متاسفانه هیچ روش معتبر و مشخصی برای شناسایی موقتی یا دائمی بودن این تغییرات وجود ندارد. لذا نتیجه عمل لیزیک در این دوره زمانی قابل پیش‌بینی و اعتماد نخواهد بود. مکانیسم دقیق این تغییرات مشخص نیست. با این حال مشاهده شده است که ضخامت و انحنای قرنیه طی این دوران در اثر تورم تغییر می‌کند. چنین فرضی وجود دارد که تغییرات هورمونی که با هدف تغییر فیزیولوژیک مادر و رشد نوزاد در بدن زنان طی حاملگی ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث رشد چشم نیز شود! بنابراین اگر در این دوران جراحی انجام شود و پس از حاملگی یا شیردهی اندازه یا شماره چشم مجددا تغییر کند، فرد نیاز به یک جراحی اصلاحی مجدد خواهد داشت. این تغییرات هورمونی حتی می‌تواند بر فرایند ترمیم و التیام زخم پس از عمل لیزیک نیز تاثیر بگذارند.

همچنین در طی عمل لیزیک و پس از آن، داروهای مختلفی برای بیمار تجویز خواهد شد، که بعضی از آنها ممکن است ریسک بالایی از نظر عوارض جانبی برای نوزاد به همراه داشته باشند. مثلاً اغلب در روز جراحی جهت کنترل و کاهش اضطراب، به بیماران دوز متوسطی از داروهای آرام بخش (مانند والیوم) داده می‌شود. همچنین در روزهای بعد از عمل لیزیک برای کنترل عفونت یا کاهش التهابات، برای بیمار انواع داروهای آنتی‌بیوتیک و قطره‌های چشمی استروئیدی تجویز می‌شود. تاثیر این داروها در دوران حاملگی بر مادر و نوزاد داخل رحم چندان شناخته شده نیست، و پس از ورود به جریان خون مادر ممکن است بر روی نوزاد داخل رحم اثرات سوء نامشخصی بگذارند.

به همین دلایل بسیاری از جراحان عیوب انکساری، انجام عمل لیزیک را طی دوران حاملگی و حتی تا چند ماه پس از زایمان توصیه نمی‌کنند.

همچنین لازم به ذکر است که بعضی زنان در دوران حاملگی دچار خشکی چشم می‌شوند، که می‌تواند باعث ناراحتی و حتی خطر حین استفاده از لنزهای تماسی شود. لذا چنانچه قصد باردار شدن دارید بهتر است طی یک معاینه از آخرین شماره بینایی خود مطلع شده و شماره عینک خود را بروز کنید تا در صورت بروز خشکی چشم امکان استفاده از عینک وجود داشته باشد. نگرانی دیگر از بابت ریسک ابتلا به دیابت در دوران حاملگی است که می‌تواند بر سلامت چشم اثر بگذارد. همچنین حاملگی می‌تواند باعث افزایش فشار خون و مشکلاتی مانند پره‌اکلامپسی شود. لذا این افراد در معرض ریسک خونریزی قرار دارند که می‌تواند بر بینایی آنها اثر بگذارد. از آنجایی که فشار خون و دیابت منجر به بروز یکسری عوارض در چشم می‌شوند، لذا عدم توجه به آنها قبل از عمل لیزیک می‌توانند اثرات سوء بلند مدت بر بینایی بگذارد. و در نهایت یکی دیگر از مخاطرات بینایی مرتبط با حاملگی که در موارد بسیار نادر ممکن است ایجاد شود، تورم اعصاب بینایی یا شبکیه است که ریسک انجام عمل لیزیک در این دوره را بالا می‌برد.

با این همه، بصورت کاملاً موردی ممکن است عمل لیزیک در طی حاملگی برای افراد خاص انجام شود. لازمه این کار داشتن شرایط زیر است:

  • شماره چشم یا عینک مادر در طی یکسال اخیر تغییری نکرده باشد
  • تمام معاینات و بررسی‌های لازم برای انجام جراحی عیوب انکساری انجام شده و نتیجه تمام آزمایشات نرمال باشد
  • بیمار رضایت کامل برای انجام عمل لیزیک بدون مصرف داروهای آرام‌بخش داشته باشد
  • بیمار از قبل آگاهی و رضایت داشته باشد که تنها استفاده از تعداد معدودی از داروهای آنتی‌بیوتیک در طی دوران حاملگی بلامانع است و استفاده از سایرین ممنوع است
  • بیمار قبل از جراحی مشورت کامل با جراح انجام داده و دلایل قانع کننده‌ایی برای انجام فوری جراحی داشته باشد
  • همچنین توصیه می‌شود مشورت یا رضایت‌نامه از متخصص زنان و زایمان برای جراحی لیزیک در دوران حاملگی گرفته شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *