How to start daily activities after LASEK? شروع فعالیت های روزانه بعد از عمل لازک
چه مدت بعد از عمل لازک می‌توان به فعالیت‌های روزانه ادامه داد؟
۲۸ فروردین ۱۳۹۷
Can Lasek Correct High Prescriptions شماره چشم در عمل لازک
تا چه شماره چشمی می‌توان عمل لازک را انجام داد؟
۲۸ فروردین ۱۳۹۷
نمایش همه
Can LASIK or LASEK Correct Amblyopia آیا عمل لیزیک یا لازک تنبلی چشم را درمان می کند؟

Can LASIK or LASEK Correct Amblyopia آیا عمل لیزیک یا لازک تنبلی چشم را درمان می کند؟

تنبلی چشم چه زمانی اتفاق میافتد؟

تنبلی چشم (Amblyopia) شرایطی است که چشم و مغز انسان به خوبی با هم همکاری نمی‌کنند و قدرت بینایی یکی از چشم‌ها کاهش می‌یابد. چشمی که دچار تنبلی می‌شود، در ظاهر نرمال است، اما به‌درستی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به عبارتی، بخش بینایی در مغز، تصویر حاصل از چشم دیگر را ترجیح می‌دهد. تنبلی چشم ممکن است دو علت داشته باشد: 1) انحراف چشم (strabismus) و 2) اختلاف شدید در عیوب انکساری دو چشم (نمره چشم‌). تنبلی چشم در اثر هر یک از این عوامل ایجاد شده باشد، نتیجه یکسان است: مغز یکی از چشم‌ها را در اولویت قرار می‌دهد و چشم دیگر ضعیف‌تر می‌شود. به‌طور کلی، لیزیک و لازک باعث رفع تنبلی چشم نمی‌شوند؛ اما در برخی شرایط می‌توان از آن‌ها برای کاهش تنبلی چشم کمک گرفت.

مشکل افراد دچار تنبلی چشم با عینک

اگر یکی از چشم‌ها دچار نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم شدیدتر نسبت به چشم دیگر باشد، این امکان وجود دارد که مغز، تصویر حاصل از چشمی که ضعیف‌تر است را نادیده بگیرد و تنبلی چشم ایجاد شود. در این شرایط، استفاده از عینک ممکن است ناراحت‌کننده باشد؛ زیرا لنز عینک، اندازه تصویری که به چشم می‌رسد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بزرگتر می‌کند. میزان بزرگنمایی تصویر در لنزهای عینک نامساوی است. این موضوع باعث حالت تهوع شخص می‌شود. لنزهای طبی، به‌طور مستقیم روی سطح چشم قرار می‌گیرند و مشکلات بزرگنمایی نامساوی که در عینک وجود دارد، در لنز ایجاد نمی‌شوند. از این رو، در افرادی که دچار اختلاف شدید عیوب انکساری بین دو چشم هستند و در معرض تنبلی چشم قرار دارند، لنز طبی گزینه بهتری محسوب می‌شود.

کاربرد عمل لیزیک یا لازک در تنبلی چشم

در افرادی که نمره دو چشم اختلاف زیادی دارد و استفاده از لنز طبی نیز برای آن‌ها ایمن نیست، انجام عمل لیزیک و لازک بهترین راه برای اصلاح اختلاف عیوب انکساری دو چشم و جلوگیری از تنبلی چشم است. اگر شخص در معرض خطر تنبلی چشم قرار دارد و نمی‌تواند تمام مدت از لنز یا عینک استفاده کند، لازم است در مورد امکان انجام عمل لیزر چشم، با پزشک مشورت کند. البته در افراد مبتلا به تنبلی چشم، به مشکلات احتمالی عمل لیزیک و لازک نیز باید توجه شود. اگر بینایی چشمی که دچار تنبلی است، بعد از جراحی کمتر از 40/20 باشد، بسیاری از جراحان عمل لیزر چشم را روی چشمی که بینایی قوی‌تری دارد، انجام نمی‌دهند. جراح در جلسه ویزیت و ارزیابی چشم قبل از عمل، در مورد این موضوع با بیمار صحبت می‌کند.

اگر می‌خواهید در مورد عمل لیزیک بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید.

برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *