آیا جوانان هم دچار آب مروارید میشوند؟
آیا جوانان هم دچار آب مروارید میشوند؟
۲۰ دی ۱۳۹۶
ابتلا به آب مروارید
راه‌های پیشگیری از ابتلا به آب مروارید
۲۰ دی ۱۳۹۶
نمایش همه
عمل مجدد لازک

تصمیم‌گیری برای انجام دوباره عمل لازک

علیرغم برخی اخبار و شایعات غیر معتبر، عمل لازک یک درمان دائمی برای رفع عیوب انکساری چشم محسوب می‌شود. جراح چشم با استفاده از نوعی لیزر بسیار دقیق، اصلاحات دائمی را در قرنیه چشم بیمار انجام می‌دهد. از این رو، نتایج لازک همیشگی و غیر قابل بازگشت هستند. البته طی روند عادی پیری بدن ممکن است چشم بیمار نیز دستخوش تغییراتی شود و نتایج دائمی عمل لازک را تحت تأثیر قرار دهد؛ در نتیجه چشم دوباره ضعیف شود. سوالی که در این شرایط مطرح می‌شود، این است که آیا می‌توان عمل لازک را مجدداً انجام داد؟

به‌طور خلاصه، پاسخ مثبت است. البته شاید تصمیم‌گیری در این مورد چندان ساده نباشد و شرایط هر شخص با شخصی دیگر فرق کند. به خاطر اهمیت بالای موضوع، جراح برای انجام دوباره لازک، احتیاط‌ها و مراقبت‌های زیادی را لحاظ می‌کند تا مطمئن شود انجام عمل مجدد، برای بیمار مفید است. در ادامه، اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع ارائه می‌شود.

۱-۱ آیا انجام لازک برای دومین بار امکان‌پذیر است؟

پاسخ این سوال، به مقدار بافت برداشته شده در عمل لیزر اول و این که چه میزان بافت داخل چشم باقی مانده است، بستگی دارد. به‌طور کلی، عمل لازک برای بار دوم امکان‌پذیر است؛ فقط لازم است جراح قبل از عمل، ارزیابی‌هایی روی چشم بیمار انجام دهد. هر نوع جراحی می‌تواند خطراتی داشته باشد، البته لازک خطر بسیار کمتری نسبت به سایر جراحی‌ها دارد و جراح چشم با ارزیابی‌های کامل قبل از عمل، احتمال بروز خطر را به حداقل می‌رساند.

۱-۲اثربخشی عمل لازک

احتمال موفقیت عمل لیزر چشم بسیار بالاست. تنها 2 تا 3 درصد موارد، بعد از لازک نیاز به عمل مجدد پیدا می‌کنند. فاکتورهای مختلفی مانند شرایط بینایی شخص، سن و ژنتیک در موفقیت جراحی و بهبودی بعد از آن تأثیرگذارند.

اگر بیمار برای دومین بار، به عمل لازک نیاز داشته باشد، جراح بافت قرنیه را بررسی می‌کند و عمل مجدد را برای بهبود بخشیدن به بینایی انجام می‌دهد. در بیشتر موارد، نتیجه بسیار موفقیت‌آمیز خواهد بود.

۱-۳فرآیند پیری چشم چگونه است؟

هر چند بیشتر بیماران تا 10 سال بعد از لازک همچنان دید کاملی دارند، ولی عضلات اطراف چشم مانند سایر قسمت‌های بدن تحت تأثیر افزایش سن قرار می‌گیرند و ضعیف می‌شوند. این موضوع، نزدیک‌بینی چشم در سن بالا را به همراه دارد. در این حالت، ممکن است افراد طی چند سال پس از لازک، هنگام مطالعه یا رانندگی به عینک نیاز پیدا کنند. بنابراین انجام عمل لازک مجدد می‌تواند در این شرایط کارآمد باشد.

۱-۴احتمال نیاز به عمل لازک مجدد چقدر است؟

احتمال این که شخص نیاز به عمل لازک مجدد پیدا کند، بسیار اندک است. بیشتر افراد، سال‌ها پس از لازک هیچ گونه مشکلی ندارند و احتمال نیاز به درمان مجدد بعد از لازک ، کمتر از 5 درصد است. مواردی که بیمار با افزایش سن نیاز به عینک یا لنز طبی پیدا می‌کند، به‌‌طور قطع ناشی از روند پیری است و هیچ ارتباطی با لازک انجام شده ندارد.

دکتر میر محمد صادقی همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *