lasik surgery عمل لیزیک
مراقبت‌های بعد از عمل لازک چشم
۱۰ مرداد ۱۳۹۶
General Eye Examinations معاینه چشم
آزمایش‌هایی ساده برای سنجش بینایی کودکان
۱۰ مرداد ۱۳۹۶
نمایش همه
Cataract and astigmatism آب مروارید و آستیگماتیسم

Cataract and astigmatism آب مروارید و آستیگماتیسم

آب مروارید (کاتاراکت) و آستیگماتیسم نامنظم بیماری‌های چشمی هستند که اغلب به طور همزمان در بیماران دیده می‌شوند. بسته به علت و شدت آن، آستیگماتیسم نامنظم را می‌توان قبل، همزمان و بعد از جراحی آب مروارید درمان کرد. قبل از جراحی آب مروارید باید تمام بیماران به طور دقیق بررسی شوند. این بررسی شامل ارزیابی توپوگرافی قرنیه، اندازه‌گیری بیومتری اپتیکی برای محاسبه قدرت IOL و ارزیابی بخش‌های قدامی و خلفی چشم است.

درمان آستیگماتیسم قبل از جراحی آب مروارید

محاسبه دقیق قدرت IOL در شرایط وجود بیماری‌های چشمی مختلف که باعث ایجاد آستیگماتیسم می‌شوند ممکن است دشوار باشد. در برخی شرایط، درمان اولیه سطح قرنیه انجام می‌شود و سپس محاسبات IOL تکرار شده و ارزیابی توپوگرافی قرنیه با دقت بالاتری صورت می‌گیرد.

بیماری‌های سطحی چشم ممکن است باعث تغییرات قابل توجهی در سطح قرنیه شوند. بنابراین باید قبل از عمل جراحی آب مروارید کاملا درمان شوند. همانطور که گفته شد بعد از درمان این بیماری‌ها، تکرار محاسبات IOL و توپوگرافی قرنیه ضروری است. در بعضی موارد مشکل قرنیه نامنظم به شکل آستیگماتیسم منظم بازگشت می‌کند.

درمان آستیگماتیسم همزمان با جراحی آب مروارید

IOL های توریک و AK از جمله ابزارهایی هستند که برای درمان همزمان آستیگاتیسم و آب مروارید استفاده می‌شوند. برش‌های قوس دار مورد استفاده در AK می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای اصلاح قرنیه‌های دچار آستیگماتیم منظم باشد، اما زمانی که قرنیه دچار آستیگماتیسم نامنظم است، قرنیه را بیشتر بی‌ثبات می‌کنند و باعث بی‌نظمی بیشتری می‌شوند.

IOL های توریک در واقع لنزهای داخل چشمی اصلاح کننده آستیگماتیسم هستند که همزمان با جراحی آب مروارید استفاده می‌شوند.IOL  های توریک توانایی اصلاح 1.00 D تا اندکی بیشتر از 4.00 D از آستیگماتیسم را دارند. این ایمپلنت‌ها (لنزهای داخل چشم) در چشم‌هایی که آستیگماتیسم منظم دارند، بهتر عمل می‌کنند، اما در بعضی شرایط می‌توان آن‌ها را در چشم‌هایی که دارای آستیگماتیسم قرنیه نامنظم‌اند نیز استفاده کرد.

بیماران مبتلا به بی‌نظمی خفیف که دید آن‌ها با عینک اصلاح شده است، نامزد خوبی برای IOL توریک در نظر گرفته می‌شوند. کسانی که با استفاده از عینک به بینایی خوبی می‌رسند، به این معنی است که آستیگماتیسم قرنیه نسبتا منظم و متقارن دارند، چرا که عینک آستیگماتیسم نامنظم را به طور کامل اصلاح نمی‌کند.

برخی از بیماری‌های قرنیه مانند کراتوکونوس خفیف و اکستازی قرنیه خفیف که بر روی توپوگرافی قرنیه، بی‌نظمی‌هایی را نشان می‌دهند نیز می‌توانند با استفاده از IOL توریک بهبود یابند.

درمان آستیگماتیسم پس از جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید به کمک لنز تماسی روشی مناسب برای مواردی است که ناهماهنگی و بی‌نظمی قابل توجهی در قرنیه وجود دارد اما در این شرایط، تصمیم‌گیری در مورد اینکه لنز داخل چشمی (IOL) توریک در چه جهتی قرار گیرد بسیار دشوار است. بنابراین بعد از انجام جراحی آب مروارید، بیمار نیازمند استفاده از یک لنز تماسی برای بهبود آستیگماتیسم قرنیه خواهد بود.

اگر می‌خواهید در مورد جراحی آب مروارید (کاتاراکت) بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *