Instructions for Wearing Makeup after LASIK Surgery دستورالعمل های آرایش چشم بعد از عمل لیزیک
آیا آرایش چشم بعد از عمل لیزیک ممنوعیت دارد؟
۲۶ شهریور ۱۳۹۷
Lasik failure rate درصد خطای عمل های لیزیک
چند درصد از جراحی‌های عمل لیزیک ناموفق هستند؟
۲۶ شهریور ۱۳۹۷
نمایش همه
Causes of Keratoconus دلایل احتمالی قوز قرنیه

Causes of Keratoconus دلایل احتمالی قوز قرنیه

چرا دچار قوز قرنیه می‌شویم؟

قرنیه لایه شفاف خارجی روی سطح چشم است که همانند گنبد دارای انحناست. گاهاً بافت قرنیه استحکام لازم برای حفظ این شکل منحنی را از دست داده و در نتیجه مانند یک مخروط به سمت بیرون برآمده می‌شود. به این شرایط قوز قرنیه می‌گویند. در این مطلب، عواملی که می‌توانند باعث ایجاد قوز قرنیه شوند را توضیح می‌دهیم.

دلایل ایجاد قوز قرنیه

رشته‌های پروتئینی کلاژن در چشم، به نگه داشتن قرنیه در محل خود و حفظ شکل آن کمک می‌کنند. زمانی که این رشته‌های پروتئینی تحلیل بروند توانایی نگه داشتن ساختار قرنیه را از دست داده که در نتیجه آن قوز قرنیه ایجاد می‌شود.

قوز قرنیه در نتیجه کاهش سطح آنتی اکسیدان‌ها در چشم ایجاد می‌شود. سلول‌های بافت قرنیه می‌توانند در اثر شرایط مختلف به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض دود اتومبیل دچار آسیب و مرگ شوند. در حالت طبیعی، وجود آنتی اکسیدان در برابر این عوامل مخرب عمل کرده و از تحلیل رشته‌های کلاژن پیشگیری می‌کند. لذا در غیاب آنتی اکسیدان‌ها، رشته‌های کلاژن تضعیف شده و قوز قرنیه ایجاد می‌شود. تغییر در سطح آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند در نتیجه عدم تعادل آنزیمی نیز ایجاد شود که در نتیجه آن، قرنیه در برابر عوامل اکسیداتیو رادیکال آزاد آسیب پذیرتر خواهد شد.

قوز قرنیه می‌تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد. لذا در صورت ابتلا به قوز قرنیه بهتر است فرزندانتان در سن۱۰ سالگی توسط چشم پزشک معاینه شوند. همچنین سابقه مصرف داروهای خاص نیز می‌تواند سرعت ایجاد قوز قرنیه را تشدید کند از جمله بعضی داروهای ضد آلرژی. قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض تابش UV خورشید، مالش بیش از حد چشم، سابقه استفاده از لنزهای تماسی نامناسب و سوزش مزمن چشم نیز می‌تواند از جمله علل دیگر ایجاد قوز قرنیه باشد.

قوز قرنیه معمولاً در سن نوجوانی ایجاد می‌شود. اگرچه ممکن است در دوران کودکی یا حدود ۳۰ سالگی نیز ایجاد شود اما وقوع آن در افراد بالای ۴۰ سال بسیار نادر است.

تغییر شکل سطح قرنیه می‌تواند بسیار سریع یا به آهستگی و پس از چندین سال رخ دهد. این تغییرات سبب تاری دید، تابش خیره کننده یا هاله در تاریکی و کشیدگی نور می‌شود. متأسفانه نمی‌توان روند تغییرات ایجاد شده در سطح قرنیه را پیش بینی کرد گاهی ممکن است تغییرات بطور ناگهانی متوقف شوند و گاهی تا سال‌ها ادامه می‌یابند. در اکثر افراد مبتلا به قوز قرنیه معمولاً هر دو چشم درگیر تغییرات می‌شوند اما با درجه‌های مختلف. در حالت حاد، کشیدگی بیش حد رشته کلاژن می‌تواند باعث زخم‌های شدید شود. گاهاً در اثر پارگی بخش داخلی قرنیه، تورم شدید ایجاد شده که ماه‌ها زمان برای التیام نیاز دارد.

تغییر سطح قرنیه توان چشم برای فوکوس را تحت تأثیر قرار می‌دهد به طوری که در غیاب عینک یا لنز امکان دیدن از بین می‌رود. لذا در موارد شدید، استفاده از پیوند قرنیه می‌تواند یکی از راه‌های درمانی باشد. عمل لیزیک برای درمان قوز قرنیه چندان توصیه نمی‌شود چرا که باعث تضعیف بیشتر بافت قرنیه و بدتر شدن بینایی خواهد شد.

دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند.

برای آنکه درباره خدمات دکتر میر محمد صادقی بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *