Lower Eyelid (Blepharoplasty) procedure بلفاروپلاستی پلک پایین
بلفاروپلاستی پلک پایین به چه صورت انجام می‌شود؟
۲۳ اسفند ۱۳۹۶
How does LASEK Correct Blurred Vision عمل لازک جهت درمان تاربینی
تاربینی دارید؟ با عمل لازک برای همیشه آن را درمان کنید
۲۳ اسفند ۱۳۹۶
نمایش همه
Do glasses prescription come back after LASIK surgery بازگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک

Do glasses prescription come back after LASIK surgery بازگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک

برگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک

فرض کنید عمل لیزیک را انجام داده‌اید و دید شما کامل یا 10/10 شده است. سوالی که ممکن است در این زمان برایتان ایجاد شود، این است که نتایج عمل لیزیک تا چه مدتی ماندگار است. آیا این احتمال وجود دارد که قدرت بینایی شما پس از مدتی کاهش پیدا کند؟

عمل لیزیک یک درمان دائمی محسوب می‌شود. این عمل شکل قرنیه را تغییر می‌دهد و این تغییر شکل، برای همیشه باقی می‌ماند. با این وجود، این که چقدر از چشمانتان کار می‌کشید و چگونه از آن‌ها استفاده می‌کنید، در ماندگاری نتایج عمل لیزیک مؤثر است. اگر عمل لیزیک موفقیت‌آمیز باشد و دید 10/10 ایجاد کند، برای حفظ نتایج آن توصیه‌های خاصی باید رعایت شود.

نگاه کردن طولانی‌مدت به اشیای نزدیک می‌تواند خطر ضعیف شدن چشم را دوباره ایجاد کند. به خاطر داشته باشید، در بیشتر افراد، عمل لیزیک برای ایجاد دید واضح در فاصله‌های دور انجام می‌شود. بنابراین اگر نگاه کردن طولانی‌مدت به اشیای نزدیک مانند کار کردن با کامپیوتر را ترک کنید، احتمال ضعیف شدن قدرت بینایی در فواصل دور کاهش پیدا می‌کند. جراح چشم، برای هر بیمار به‌طور جداگانه بررسی‌های لازم قبل از عمل لیزیک را انجام می‌دهد و توصیه‌هایی برای جلوگیری از برگشتن نمره چشم ارائه می‌دهد. این توصیه‌ها شامل نحوه نشستن در مقابل صفحه نمایشگر و محافظت از چشم‌ها هستند.

علاوه بر نگاه کردن طولانی‌مدت به صفحه نمایشگر رایانه، که مهم‌ترین عامل بازگشت مجدد نمره چشم بعد از عمل لیزیک است، عوامل دیگری نیز در سلامتی چشم‌ها تأثیرگذارند. هر رخدادی داخل چشم‌ها می‌تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد؛ مانند آب‌ مروارید، مشکلات مربوط به شبکیه و نیاز به عینک مطالعه (پیرچشمی) که بخشی از فرآیند طبیعی پیری است.

در خانم‌ها علاوه بر موارد بالا، به هورمون‌هایی که برای درمان آکنه یا ناباروری مصرف می‌شود نیز باید توجه شود. در موارد نادری، این هورمون‌ها می‌توانند باعث نزدیک‌بینی شوند.

در افراد مبتلا به درجات شدید نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم ممکن است نیاز به درمان مجدد برای تقویت بینایی باشد. درمان مجدد معمولا سه ماه بعد از جلسه اول لیزیک انجام می‌شود تا قرنیه بهبود کافی پیدا کند. درمان مجدد، تفاوت‌هایی با درمان اولیه دارد و تمام مراحل تکرار نمی‌شوند. در جلسه درمان مجدد به جای استفاده از میکروکراتوم برای ایجاد فلپ، جراح از ابزار مخصوص دیگری برای بلند کردن همان لایه ایجاد شده در عمل اول استفاده می‌کند. در این عمل، اغلب یک لیزر مختصر لازم است که چند ثانیه بیشتر نیز طول نمی‌کشد. با این وجود، جراح چشم، تجهیزات لیزر و روش انجام عمل لیزیک اولیه باید با دقت و حساسیت بالایی انتخاب شود تا نیاز به درمان مجدد به حداقل رسانده شود.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت برخی از افراد نمره چشمشان بعد از عمل لیزیک تغییرات اندکی می‌کند. در بیشتر موارد، تغییرات بسیار جزئی است و شخص نیاز به عینک پیدا نمی‌کند. در این افراد، عینک زدن تنها هنگام انجام کارهای خاصی مانند رانندگی در شب آن هم برای احتیاط بیشتر ممکن است لازم باشد. افراد بعد از عمل لیزیک، هر زمان احساس نیاز کنند می‌توانند درمان مجدد انجام دهند و دوباره دید 10/10 را تجربه کنند. در بیشتر کلینیک‌ها، عمل لیزیک مجدد بدون دریافت هزینه دوباره انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات در رابطه با عمل لیزیک روی لینک آن کلیک کنید. برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *