lasik surgery عمل لیزیک
بهترین زمان عمل لیزیک چه زمانی است؟
۲۶ مهر ۱۳۹۶
astigmatism آستیگماتیسم
آیا جراحی لازک برای درمان آستیگماتیسم هم کاربرد دارد؟
۲۶ مهر ۱۳۹۶
نمایش همه
eye allergies آلرژی چشمی

eye allergies آلرژی چشمی

آلرژی چشمی و روش‌های درمان آن

آلرژی چشمی یا آلرژی بافت ملتحمه چشم، پدیده بسیار رایجی محسوب می‌شود. بافت ملتحمه چشم لایه نازکی است که سفیدی چشم و سطح داخلی پلک‌ها را می‌پوشاند. آلرژی چشمی زمانی رخ می‌دهد که یک ماده حساسیت‌زا بافت چشم را تحریک می‌کند و آنتی‌هیستامین آزاد می‌شود. در نتیجه پلک‌ها و ملتحمه چشم قرمز و متورم شده و دچار خارش می‌شوند. آلرژی چشم اغلب با آلرژی بینی همراه است. در این حالت، شخص دچار خارش، گرفتگی بینی و عطسه می‌شود. این وضعیت به‌طور معمول هنگام بروز حساسیت‌های فصلی و موقتی ایجاد می‌شود.

آلرژی چشمی ممکن است ناشی از حیوانات خانگی، گرد و غبار، گرده‌های گیاهی، دود سیگار، عطر یا حتی غذاها باشد. اگر شخص از عامل بروز آلرژی دور نشود، ممکن است آلرژی شدت پیدا کند. شدت یافتن آلرژی باعث سوزش و خارش شدید و حساسیت به نور می‌شود.

درمان آلرژی چشمی

دوری از عوامل حساسیت‌زا

اگر به گرده گیاهان حساسیت دارید، تا حد امکان در اواسط صبح، اوایل شب و هنگام وزش باد از خانه خارج نشوید و برای محافظت از چشم‌ها در برابر گرده‌ها، از عینک استفاده کنید. در داخل خانه نیز پنجره‌ها را بسته نگه دارید و از دستگاه تهویه هوا استفاده کنید. اگر کپک باعث ایجاد آلرژی در شماست، از رطوبت بالا پرهیز کنید، زیرا رطوبت باعث رشد کپک‌ها می‌شود. اگر گرد و غبار باعث آلرژی چشم شما می‌شود، از برخورد گرد و غبار به پوست جلوگیری کنید. اگر حیوانات خانگی منبع ایجاد آلرژی در چشم شما هستند، سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را خارج از خانه نگهداری کنید. هرگز چشمان‌تان را با دست مالش ندهید؛ زیرا این کار باعث تحریک بیشتر آن می‌شود.

استفاده از دارو

داروهای زیر می‌تواند در موارد آلرژی چشمی مورد استفاده قرار گیرند:

۱. اشک مصنوعی

اشک مصنوعی عوامل بروز آلرژی را از چشم خارج می‌کند و به‌طور موقت آلرژی چشمی را درمان می‌کند. اشک مصنوعی با افزایش رطوبت از خشکی و التهاب چشم می‌کاهد.

۲. داروی ضد احتقان

داروهای ضد احتقان، قرمزی چشم را کاهش می‌دهند. این داروها به صورت قطره چشمی استفاده می‌شوند. قطره چشم ضد احتقان حاوی آنتی‌هیستامین، علاوه بر کاهش قرمزی چشم، خارش چشم را نیز از بین می‌برد. قطره چشم ضد احتقان نباید بیش از دو یا سه روز مورد استفاده قرار گیرد.

۳. آنتی‌هیستامین

مصرف آنتی‌هیستامین می‌تواند در کاهش خارش چشم مؤثر باشد. البته باید توجه داشت آنتی‌هیستامین باعث خشکی چشم و بروز برخی از علائم آلرژی می‌شود.

۴. قطره چشم آنتی‌هیستامین / تثبیت کننده ماست‌سل

قطره چشم حاوی آنتی‌هیستامین (بهبود دهنده خارش چشم) و تثبیت کننده ماست‌سل باعث پیشگیری از آلرژی چشم می‌شود. برای کاهش علائم خارش، قرمزی، اشک و سوزش چشم می‌توان یک یا دو بار در روز از این نوع قطره چشم استفاده کرد.

۵. کورتیکواستروئیدها

قطره چشم‌های استروئیدی، علائم آلرژی‌های چشمی مزمن و شدید (از جمله خارش، قرمزی و تورم چشم) را بهبود می‌بخشند.

ایمونوتراپی

اگر دوری از عوامل حساسیت‌زا، استفاده از قطره چشم و سایر داروها نتوانند آلرژی چشمی را درمان کنند می‌توان از ایمونوتراپی استفاده کرد. در روش ایمونوتراپی شخص در معرض عوامل حساسیت‌زا با دوزهای بسیار پایین قرار می‌گیرد. این دوزها به‌تدریج افزایش می‌یابند تا بدن نسبت به عوامل آلرژی‌زا ایمنی پیدا کند.

چنانچه به آلرژی چشمی مبتلا هستید و هنوز درمان مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، برای دریافت اطلاعات تماس، تعیین وقت قبلی و مراجعه به دکتر میر محمد صادقی می‌توانید اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *