pterygium درمان ناخنک چشم
درمان ناخنک چشم
۲۷ فروردین ۱۳۹۸
lasik vs lasek لیزیک یا لازک
لیزیک یا لازک؟ کدام جراحی مناسب چشم شما است؟
۲۷ فروردین ۱۳۹۸
نمایش همه
Facts and Tips About Contact Lenses نکات مهم درباره لنزهای طبی

Facts and Tips About Contact Lenses نکات مهم درباره لنزهای طبی

در استفاده از لنزهای طبی مزایای فراوانی وجود دارد، از جمله تقویت بینایی، ظاهر زیبا، امکان انجام فعالیت‌های ورزشی بدون دردسرهای استفاده از عینک. با این‌حال استفاده از لنز طبی ممکن است ریسک‌هایی نیز بهمراه داشته باشد. اگرچه اکثر افراد استفاده کننده از لنزهای طبی اعتقاد به رعایت صحیح و کامل اصول استفاده از لنز را دارند اما بر اساس برآورد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا بین ۴۰ الی ۹۰ درصد افراد استفاده کننده از لنز به درستی دستورالعمل‌های استفاده را انجام نمی‌دهند.

نکات مهمی که در استفاده از لنز طبی باید در نظر گرفته شوند

پرهیز از تماس آب با لنز؛ آب شیرین، حوضچه‌های آب گرم، استخر، رودخانه، اقیانوس، دریاچه، آب فاضلاب و خاک همواره دارای میکروارگانیسم‌های ریز تک سلولی مانند آمیب هستند. این ذرات میکروبی می‌توانند باعث عفونت در چشم شده که در نهایت منجر به نوعی التهاب در قرنیه می‌شوند. اگرچه این نوع عفونت قابل درمان است اما نادیده گرفتن آن می‌تواند باعث از دست رفتن بینایی به طور دائمی شود. لذا به همین دلیل حین حمام یا شنا نباید از لنز استفاده کرد. اگر حین شنا ناچار به استفاده از لنز هستید باید حتما از عینکی کاملا مناسب برای پیشگیری از رسیدن آب به چشم نیز استفاده کنید. همچنین تحت هیچ شرایطی از آب غیر استریل مانند آب لوله یا آب نمک برای شستشوی لنز استفاده نکنید.

تکان دادن لنز در محلول شستشو کمک می‌کند تا ذرات چسبیده یا رسوب کرده روی آن جدا شود. به همین دلیل هیچ وقت نباید از محلول‌های شستشو بیش از یک بار استفاده کرد و لازم است هر روز آنرا با محلول تازه شستشو داد.

هرگز با لنز نخوابید. افرادی که از لنز استفاده می‌کنند بعلت خشکی سطح چشم و کاهش اکسیژن رسانی، بسیار مستعد عفونت هستند. در هنگام خواب بعلت بسته بودن چشم شرایط برای رشد باکتری و التهاب مساعدتر است.

همواره قبل از تماس با لنز دست‌ها را بخوبی بشوئید. برای اینکار لازم نیست از صابون‌های روغنی استفاده کنید. همچنین باید پس از شستشو دست‌ها با دستمال بدون پرز خشک شود.

ظرف نگهداری از لنز را همیشه با محلول تازه شستشو داده و اجازه دهید در معرض هوا خشک شود. سعی شود هر سه ماه از یک ظرف جدید برای نگهداری استفاده شود. استفاده طولانی مدت از یک ظرف ریسک ایجاد عفونت را افزایش می‌دهد.

حین استفاده از لنز طبی نسبت به احساس چشم توجه داشته باشید. اگر احساس ناخوشایند در چشم داشتید ممکن است ناشی از وجود گرد و غبار زیر لنز باشد. لذا بوسیله قطره مرطوب کننده فاقد پراکساید آنرا بشوئید.

نوشیدن آب کافی. چه در حال استفاده از لنز طبی باشید یا نه، نوشیدن آب فراوان برای هیدراته ماندن و حفظ سلامتی ضروری است. بر حسب سبک زندگی ممکن است علاوه بر نوشیدن لازم باشد از قطره چشمی استریل نیز برای مرطوب کردن چشم استفاده شود. افرادی که زمان زیاد از کامپیوتر استفاده می‌کنند در معرض خشکی چشم قرار دارند.

گه‌گاه بجای لنز از عینک استفاده شود. استفاده از عینک خصوصا حین صبح یا غروب به چشم فرصت استراحت می‌دهد. همچنین استفاده از عینک این فرصت را فراهم می‌کند تا اگر آسیبی جزئی حین استفاده از لنز ایجاد شده باشد ترمیم شود.

لازم است از علائم عفونت چشم آگاهی داشته باشید. در صورت قرمزی و خارش چشم حین استفاده از لنزهای طبی به پزشک مراجعه کنید. در صورت وجود عفونت حین خارج کردن لنز از چشم احساس درد خواهید داشت. همچنین در این حالت چشم نسبت به نور حساس می‌شود و بینایی ممکن است بطور ناگهانی تار شده و دچار آب ریزش چشم شوید.

در نهایت لازم است حداقل سالی یک بار بوسیله پزشک متخصص ویزیت شده تا از هر گونه تغییر در شماره چشم یا درمان مشکلات و سوالات استفاده از لنز و در نهایت سلامت چشم حین استفاده از لنز طبی مطلع شوید.

اگر می‌خواهید در رابطه با لنزهای تماسی طبی و رنگی بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید.

دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای آنکه درباره خدمات دکتر میر محمد صادقی بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *