خشکی چشم قبل از جراحی لازک باعث نمی‌شود که فرد کاندید مناسبی برای این جراحی نباشد. بلکه داشتن خشکی چشم ممکن است پروسه درمان را کمی به عقب بیاندازد. به عبارت دیگر افراد مبتلا به خشکی چشم که تمایل به انجام عمل لازک دارند، تنها کافی است قبل از عمل نسبت به درمان خشکی چشم خود اقدام کنند. اشک چشم به مقدار طبیعی، برای داشتن عمل لازک موفقیت آمیز لازم است.  اشک چشم شامل ترکیباتی است که برای محافظت از چشم در برابر عفونت و همچنین نرمی سطح چشم ضروری است.

محلول‌های نگهداری از لنز معمولا حاوی مواد ضدعفونی کننده و یا بعضا حاوی آنزیم‌های پروتئنی هستند که در دمای پایین مانند دمای یخچال از فعالیت یا اثرگذاری آنها کاسته می‌شود. ازینرو پس از قرار دادن لنز در داخل محلول توصیه می‌شود تا از قرار دادن آن در داخل یخچال خودداری شود. به عبارت دیگر بهتر است آن را در دمای محیط (کمتر از 30 درجه) قرار داد تا مواد ضد عفونی کننده یا آنزیم‌ها بتوانند به درستی نقش خود را در تمییز کردن لنز ایفا کنند. اما مهمتر از دمای محل نگهداری، آنچه که در مورد نحوه نگهداری از لنز توصیه می‌شود عبارتند از: عدم استفاده مجدد از محلولی که قبل استفاده شده، شستشوی دست قبل از هر بار تماس با لنز، شستشوی منظم ظرف نگهدارنده لنز و خشک کردن آن در هوای آزاد قبل از استفاده مجدد.

 

اگر منظور از بازگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک یا لازک، بازگشت دقیقا به همان حالت قبل از عمل باشد، پس چنین اتفاقی هرگز رخ نخواهد داد. چرا که در طی لیزیک یا لازک مقداری از بافت خارجی قرنیه بوسیله لیزر برداشته می‌شود و این تغییر بطور دائمی باقی خواهد ماند. لذا از لحاظ فنی هیچ وقت بازگشت به حالت قبل رخ نخواهد داد. با اینحال این به آن معنی نیست که نمره چشم بعد از عمل لیزیک و لازک هرگز تغییر نخواهد کرد. اگرچه لیزیک و لازک می‌توانند تغییرات دائمی در چشم ایجاد کنند، اما نمره چشم بعد از این جراحی‌ها همچنان ممکن است با گذر زمان تغییر کند. بر اساس گزارش انجمن جراحی عیوب انکساری آمریکا دو تا از مهمترین دلایلی که می‌تواند سبب تغییر نمره چشم بعد از جراحی لیزری شوند عبارتند از:

تشدید تغییرات در حفره چشم و پیشرفت نزدیک‌بینی یا دوربینی در فرد. اگرچه لیزیک یا لازک قادر به اصلاح نزدیک‌بینی یا دوربینی در فرد هستند اما نمی‌توانند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند. لذا اگر نمره چشم در شرایط پایدار نباشد، بعد از عمل می‌تواند دچار تغییر شود

دلیل دیگر پیرچشمی است. مانند تمام اندام‌های دیگر بدن، چشم نیز با افزایش سن دچار تغییرات ساختاری می‌شود. با رسیدن به 40 سالگی، توانایی چشم برای فوکوس بر اشیاء نزدیک کاهش می‌یابد. به این حالت پیرچشمی گفته می‌شود. متاسفانه عمل لیزیک یا لازک نمی‌توانند هیچ تاثیری در پیشگیری یا حتی پیشرفت این شرایط داشته باشند.

گاها افراد بعد از جراحی لیزری چشم اعم لیزیک یا لازک احساس تفاوت در اندازه چشم‌ها دارند. اما این یک تصور اشتباه است چرا که این نوع جراحی هیچ تاثیر بر سایز چشم‌ها ندارد. البته در روزهای اولیه پس از جراحی به علت التهاب یا تورم ایجاد شده اطراف چشم (ناشی از استفاده از اسپکولوم یا تزریق‌های موضعی) ممکن است پلک تا حدودی حالت افتاده داشته باشد و باعث ظاهر متفاوت در دو چشم شود.

همچنین در کوتاه مدت ممکن است جراحی لیزیک یا لازک باعث روشن‌تر شدن رنگ چشم شوند. از آنجایی که طی جراحی بخشی از بافت قرنیه بوسیله لیزر برداشته می‌شود همزمان ممکن است مقداری از رنگیزه‌های سطحی نیز از سطح عنبیه برداشته شود. این خصوصا در افرادی با چشم قهوه‌ایی باعث روشن‌تر شدن رنگ چشم می‌شود.

در سال‌های اولیه ظهور جراحی لیزیک، به علت عدم شناخت کافی از این نوع جراحی و همچنین بیماری دیابت، انجام این عمل برای بیماران دیابتی توصیه نمی‌شد. اما امروزه با گذشت بیش از بیست سال از تولد جراحی لیزیک بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع اول و دوم نیز بطور کاملا موفق با استفاده از این جراحی بینایی خود را بدست آورده‌اند. با اینحال انجام عمل لیزیک برای افراد مبتلا ه دیابت مستلزم در نظر گرفتن ملاحضات خاصی است:

بالا و پایین رفتن قند خون می‌تواند بر شرایط چشم اثر بگذارد. لذا کنترل دیابت یا قند خون برای انجام عمل لیزیک ضروری است. افراد مبتلا به دیابت نوع یک معمولا با تزریق انسولین می‌توانند کنترل خوبی بر قند خون خود داشته باشند. اما افراد مبتلا به دیابت نوع دوم برای کنترل قند خون لازم است وزن و رژیم غذایی مناسبی داشته و از برنامه ورزشی منظمی پیروی کنند.

بطور کلی جراحی لیزیک به علت دوره التیام کوتاه‌تر برای بیماران دیابتی نسبت به پی آر کی ارجحیت دارد. هر چه زمان التیام زخم بیشتر باشد ریسک ایجاد مشکل بینایی در افراد دیابتی بیشتر می‌شود. لذا پس از کنترل قند خون لازم است فرد همچنان کاندید مناسبی برای عمل لیزیک نیز باشد.

بطور کلی پروسه التیانم زخم در افراد دیابتی به علت نقص در مکانیسم‌های طبیعی ترمیم زخم، نسبت به افراد سالم طولانی‌تر است. لذا ریسک ابتلا به عفونت در آنها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین لازم است بعد از جراحی لیزیک بطور منظم توسط پزشک معاینه شوند. از طرفی داروهای استروئیدی که معمولا در دوره نقاهت برا افراد عادی تجویز می‌شود، از طریق ورود به گردش خون در افراد دیابتی باعث افزایش قند خون می‌شود. لذا در این افراد پزشک ممکن است انسداد مجاری اشک را توصیه کند. بنابراین خشکی چشم یکی از نگرانی‌های بعد از جراحی لیزیک در افراد مبتلا به دیابت است که باید در نظر گرفته شود.

در مورد لیزیک و مراقبت‌های بعد از آن عقاید نادرستی متعددی وجود دارد. اما حقیقت این است که لیزیک یکی از ساده‌ترین و بی‌خطرترین جراحی‌های کلینیکی است. از آنجایی که چشم یکی از اندام‌های بسیار مهم بدن است لذا ترس‌های فراوانی در مورد عوارض جانبی جراحی چشم وجود دارد که عمدتا ناشی از عدم آگاهی است.

یکی از این عقاید نادرست این است که بعد از لیزیک نباید گریه کرد! بسیار اتفاق افتاده که بیماران بلافاصله بعد از جراحی لیزیک به علت احساسات و ذوق ناشی از بازیابی بینایی گریه کرده‌اند. البته گریه بعد از جراحی، به علت وجود زخم، می‌تواند همراه با درد در ناحیه چشم باشد. بدن انسان بطور دائم در حال تولید اشک است. در مواقعی که فرد احساساتی می‌شود حجم اشک تولیدی افزایش می‌یابد. از نظر بورد چشم پزشکی آمریکا گریه کردن بعد از لیزیک نه تنها بد نیست بلکه به علت مرطوب نگه داشتن چشم بعد از جراحی به التیام زخم نیز کمک می‌کند.

تنها چیزی که حین گریه کردن بعد از لیزیک باعث نگرانی می‌شود، افزایش احتمال مالش چشم با دست یا دستمال است. مالش چشم بعد از لیزیک به هر دلیلی، می‌تواند در فرایند ترمیم زخم اختلال ایجاد کند و نتیجه نهایی جراحی را تحت تاثیر قرار دهد. لذا توصیه می‌شود حداقل به مدت دو هفته بعد از جراحی لیزیک از هرگونه مالش چشم جدا خودداری شود.

گل‌مژه از جمله عفونت‌های رایج پلک است. گل‌مژه در اثر عفونت غدد اشک که در ریشه مژه‌ها قرار دارند ایجاد می‌شود. گل مژه بعضا می‌تواند در قسمت درونی پلک و در اثر عفونت غدد چربی ایجاد شود. در چنین مواقعی استفاده از کمپرس آب گرم به کم شدن درد کمک می‌کند. تا قبل از درمان استفاده از مواد آرایشی در اطراف چشم باید متوقف شود. ترکاندن یا ور رفتن با گل‌مژه می‌تواند باعث پخش شدن عفونت شود. این نوع عفونت در موارد خفیف نیاز به درمان خاصی ندارد اما در موارد شدید مانند درد، تب یا اختلال در بینایی معمولا آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

اوربیتال سلولیتیس نوعی دیگر عفونت پلک است که در عمق بافت پلک ایجاد می‌شود. این نوع عفونت معمولا به سرعت پخش شده و دردناک است. وجود خراش‌های کوچک در پلک می‌تواند باعث ابتلا به این نوع عفونت باکتریایی شود. سلولیتیس نیاز به درمان فوری با آنتی‌بیوتیک دارد. بر حسب شدت عفونت شاید نیاز به تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی باشد.

بلفاریت یکی دیگر از عفونت‌های باکتریایی پلک است. علائم این عفونت ظاهر چرب یا پوسته پوسته شده اطراف مژه‌هاست که ممکن است همراه درد پلک باشد. متاسفانه بلفاریت درمان مشخصی ندارد. استفاده از کمپرس آبگرم، مالش پلک و عدم آرایش ممکن است درد آنرا تسکین دهد. همچنین ممکن است پمادهای حاوی آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

سر درد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، نظیر استرس، مصرف الکل، آلرژی، کافئین، اختلال هورمونی، فشار خون، حساسیت به نور، مصرف سیگار، خستگی یا فشار چشم. مهم‌ترین علت سردرد بعد از تماشای تلویزیون خستگی یا فشار به چشم است. خیره شده طولانی به تلویزیون، کامپیوتر، تبلت، گوشی هوشمند و بازهای کامپیوتری می‌تواند باعث خستگی، کاهش گردش خون و تنش بر چشم شده که به سردرد ختم می‌شود. البته به ندرت ممکن است فشار و خستگی چشم به تنهایی باعث سردرد شود. در چنین مواقعی معاینه چشم توسط پزشک توصیه می‌شود. این نوع سردرد که طی تماشای مانیتور یا مطالعه ایجاد می‌شود، نه لزوما، اما می‌تواند نشانه‌ایی از نیاز برای معاینه چشم جهت اطمینان از توانایی فوکوس چشم باشد. اگر علت سردرد خستگی چشم باشد، ممکن است علاوه بر سردرد علائم دیگری مانند خارش و سوزش چشم نیز به همراه داشته باشد. آب ریزش از چشم، خشکی و دید تار نیز از جمله سایر علائمی هستند که ممکن است طی این فرایند رخ دهند. بعضی افراد حتی ممکن است احساس درد در قسمت پشت گردن و گرفتگی در ناحیه پیشانی و گیجگاه داشته باشند. این علائم می‌تواند نشانه‌ایی از نیاز فرد برای استفاده از عینک یا نیاز به عینک با نمره جدید باشد.

یکی از عوارض بعد از جراحی لیزری چشم اعم از لیزک و PRK، حساسیت چشم به نور است. این حساسیت به نور بخشی از فرایند طبیعی درمان بوده و ممکن است در برابر نور خورشید یا نور شدید داخل یا خارج از منزل ایجاد شود. بعد از جراحی لیزری مدتی زمان می‌برد تا چشم‌ها با شکل و ساختار جدید قرنیه تنظیم شوند. لذا در طی این دوره حساسیت به نور و کنتراست ایجاد می‌شود. حساسیت به نور بعد از عمل PRK اغلب ممکن است به مدت ۱ الی ۳ هفته باقی بماند. همچنین در بعضی افراد خاص رفع این حساست به نور، دید تار یا حاله ممکن است حدود ۳ الی ۶ ماه طول بکشد. ازینرو استفاده از عینک آفتابی در نور خیره کننده حداقل به مدت ۱ سال توصیه می‌شود. همچنین لازم است تا حد ممکن از تابش زیاد خورشید طی فرایند التیام پرهیز کرد. چراکه امواج فرابنفش خورشید می‌تواند اثرات مخرب بر سلول‌ها و DNA آنها وارد کند و متعاقب آب منجر به آسیب به چشم شود.

خستگی و سنگینی چشم یک عارضه شایع در نتیجه استفاده بیش از حد از چشم مثلا فشار حین رانندگی طولانی مدت، یا مشاهده مداوم به مانیتور یا سایر ابزارهای دیجیتال است. خستگی چشم می‌تواند آذار دهنده باشد. اما معمولا عوارض جدی نداشته و پس از کمی استراحت برطرف می‌شود. در مواردی ممکن است علائم و عوارض خستگی چشم ناشی از وجود یک اختلال پنهان دیگری باشد که نیازمند درمان است. عوارض خستگی چشم عبارتند از:

 • سوزش، خارش، قرمزی، درد و التهاب چشم
 • آبریزش یا خشکی چشم
 • دید تار یا دوگانه
 • سردرد
 • درد گردن، کتف یا کمر
 • حساسیت نسبت به نور شدید
 • کاهش توان تمرکز
 • ناتوانی در باز نگه داشتن چشم

مهمترین علل خستگی چشم:

 • تماشای نمایشگرهای دیجیتالی و الکتریکی
 • مطالعه بی‌وقفه و بدون استراحت
 • رانندگی طولانی مدت یا سایر فعالیت‌هایی که نیازمند تمرکز بالاست
 • قرار گرفتن در معرض نور شدید و درخشنده
 • اصرار برای دیدن و فشار بر چشم در نور کم و نامناسب
 • ابتلا به انواع بیماری‌های چشم مانند خشکی چشم و عیوب انکساری
 • استرس یا اضطراب و خستگی
 • قرار گرفتن در معرض باد خشک فن، یا تهویه

قوز قرنیه یک بیماری ژنتیکی است که معمولا در دوران جوانی تا اوایل میانسالی بروز می‌کند. در اکثر ابتلا به قوز قرنیه تا سن ۲۵ سالگی مشخص می‌شود. به همین علت اکثر متخصصین انجام جراحی لیزری چشم اعم از لیزیک یا لازک را تا قبل ۲۱ سالگی و ثبات وضعیت چشم توصیه نمی‌کنند‌. قوز قزنیه شرایطی است که در آن لایه میانی قرنیه (بافت استروما) از حالت طبیعی ضعیف‌تر است لذا باعث می‌شود قرنیه در اثر فشار حفره چشم، بصورت مخروطی شکل به سمت بیرون حرکت کند. قوز قرنیه یک بیماری مخرب برای بافت قرنیه است که باعث نازکی و تغییر شکل نامنظم و غیرقابل پیشبینی آن می‌شود. چنانچه قوز قرنیه در فرد تشخیص داده شود، انجام جراحی لیزیک یا لازک برای وی توصیه نمی‌شود. بدلیل ضعف بافت قرنیه-که عامل قوز قرنیه نیز هست- هر گونه دستکاری قرنیه طی عمل لیزیک یا لازک می‌تواند سبب تضعیف بیشتر آن نیز شود. در نتیجه در صورت ابتلا به قوز قرنیه ممکن است درمان‌های جایگزین مانند کراسلینک قرنیه پیشنهاد شود.

گاها ممکن است خود عمل لیزیک باعث ایجاد قوز قرنیه شود. اگر حین عمل لیزیک بافت زیادی از قرنیه برداشته شود باعث نوعی اختلال به نام اکتازی قرنیه شده که عواقبی مشابه قوز قرنیه دارد. لذا قبل از هرگونه عمل لیزیک باید چشم و خصوصیات بافت قرنیه فرد توسط متخصص بخوبی معاینه شود.

تنبلی چشم کاهش توان بینایی در یک یا هر دو چشم در نتیجه رشد یا تکامل نامناسب بینایی در دوران کودکی است. تکامل بینایی منوط به رشد یا تکامل اندام‌های چشم و مغز است. تنبلی چشم ناشی از نقص در تکامل نواحی حسگری بینایی در مغز است که باعث دید تار می‌شود. این پدیده یکی از اصلی‌ترین اختلالات بینایی در کودکان است.

از آنجایی که تنبلی چشم نتیجه تکامل ناقص در دوران اولیه حیات است، لذا معمولا در سنین کمتر از ۸ سال بروز می‌کند. و از سنین ۸ الی ۱۰ سال به بعد ریسک ابتلا به تنبلی چشم بسیار کاهش می‌یابد. نوزادان زودرس یا نوزادانی که حین تولد وزن کمی دارند در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به تنبلی چشم هستند. تخمین زده می‌شود که ۲ الی ۴ درصد نوزادان دچار تنبلی چشم می‌شوند. اگرچه ریسک ابتلا به تنبلی چشم در بزرگسالی بسیار ناچیز است، اما اگر تنبلی چشم در دوران کودکی بدون درمان رها شود می‌تواند باعث تشدید نقص در بینایی شود. در صورت عدم درمان، به مرور مغز توجه کمتری به تصاویر ارسالی توسط چشم کرده تا اینکه در نهایت به یک حالت پایداری رسیده و آن چشم عملا غیر قابل استفاده می‌شود.

اگرچه بسیاری از افراد بعد از جراحی لیزری عیوب انکساری چشم مانند لیزیک و لازک بینایی کامل خود را بدست می‌آورند، اما ممکن است مجددا نیاز به استفاده از عینک یا لنز پیدا کنند. در موارد بسیار نادر که عیوب انکساری فرد در حال پیشرفت است، ممکن است در مرحله اول هدف از جراحی لازک یا لیزیک صرفا کم کردن درجه عیوب انکساری وی باشد لذا در این حالت فرد بعد از جراحی نیاز به عینک با درجه کمتر خواهد داشت. همچنین در افراد مسن بعد از چند سال به علت روند طبیعی پیری و تغییراتی که در چشم‌ها ایجاد می‌شود ممکن است فرد نیاز مجدد به استفاده از عینک یا لنز پیدا کند.

یک هفته بعد از عمل لیزیک، مدت زمانی است که توصیه می‌شود تا افراد از آرایش چشم استفاده نکنند. در طی ساعات اولیه پس از جراحی سطح چشم بسیار حساس بوده و لذا بطور طبیعی حجم زیادی اشک تولید می‌شود تا ضمن کمک به التیام، ذرات خارجی که به هر دلیل وارد چشم شده‌اند از چشم خارج شوند. چنانچه ذرات خارجی مانند مواد آرایشی در محل زخم جراحی جمع شوند، باکتری‌ها و ارگانیسم‌هایی که به آنها چسبیده‌اند می‌توانند باعث ابتلا به عفونت چشم شوند. بعلاوه فرایند آرایش کردن یا پاک کردن مواد آرایشی به چشم فشار وارد کرده و ریسک جابجایی لایه برش خورده رویی قرنیه را افزایش می‌دهد. اگرچه ممکن است بعضی پزشکان در استفاده از آرایش حتی بعد از 24 ساعت پس از جراحی لیزیک مشکلی نداشته باشند، اما لازمه این امر دقت بسیار بالا حین آرایش کردن و پاک کردن مواد آرایشی است تا از اعمال فشار یا ورود مواد آرایشی به چشم پیشگیری شود.

طی عمل بلفاروپلاستی بخشی از بافت‌های پوست، چربی و عضلانی از پلک برداشته می‌شوند و ضمن کشیدن پوست و تاندون‌ها افتادگی پلک‌ها برطرف می‌شود. افتادگی پلک پایین (ptosis) یا ابرو بعد از اولین عمل بلفاروپلاستی از جمله مشکلات شناخته شده است. طی افتادگی پلک پایین سفیدی زیر چشم بیش از اندازه نمایان می‌شود. این اتفاق ممکن است حتی همراه با ریزش اشک، خشکی و سوزش چشم و اختلال در بستن پلک باشد. اگرچه این مشکل می‌تواند در اثر کشیدگی بیش از حد حین جراحی بلفاروپلاستی ایجاد شود اما گاها در اثر شرایط پس از جراحی طی پروسه التیام زخم، تورم، بیماری‌های پوستی، کشیدن سیگار یا تابش خورشید ایجاد شود. این مشکل معمولا با جراحی مجددا برطرف می‌شود.

پس از جراحی چشم بسیار حساس می‌باشد. لذا بسیار مهم است تا از آنها در برابر عفونت و آسیب‌های احتمالی به بافت برش خورده قرنیه محافظت شود. به همین علت بعد از جراحی لیزیک توصیه‌های متعددی جهت انجام یا عدم انجام به بیمار داده می‌شود. که با رعایت آنها شانس دست یافتن به بینایی کامل افزایش می‌یابد.

همانطور که بارها در مورد جراحی لیزری عیوب انکساری مانند لیزیک گفته شده است، دوره نقاهت پس از جراحی بسیار کوتاه بوده و فرد می‌تواند پس از مدت کوتاهی به فعالیت‌های روزانه و مورد علاقه‌اش برگردد. دوش گرفتن اولین کاری است که فرد می‌تواند بعد از ترمیم کامل سطح قرنیه و برداشتن لنز پانسمانتوسط پزشک و با اجازه و نظر پزشک انجام شود. پس از این چند روز بسیاری دیگر از کارهای ممنوعه دیگر مانند دوچرخه سواری، دویدن روی تردمیل و بلند کردن وزنه نیز بدون مشکل قابل انجام است. دو هفته پس از جراحی لیزیک فرد می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های فیزیکی-ورزشی (مانند تنیس، بدمینتون، اسکواش و حتی فوتبال و قایقرانی و دوچرخه سواری در کوهستان) را از سر بگیرد.

استفاده از استخر زودتر از این زمان می‌تواند ریسک ابتلا به عفونت را افزایش دهد. توصیه می‌کنیم حداقل تا دو ماه بعد از انجام عمل در استخر و دریا شنا نکنید.همچنین کلر موجود در آب نیز می‌تواند منجر به حساسیت و سوزش چشم شود. استفاده از جکوزی و سونا نیز به علت ریسک ابتلا به عفونت قبل از این زمان توصیه نمی‌شود.

اگرچه انجام ورزش‌های سبک از قبیل قدم زدن، دویدن نرم، و بلند کردن وزنه‌های سبک تنها دو الی سه روز بعد از جراحی لیزری چشم مانند لیزیک و لازک بلامانع است اما انجام ورزش‌های سنگین و همچنین بلند کردن وزنه‌های سنگین بعد از جراحی لیزری چشم ممنوع است. انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند به چشم فشار وارد کند و منجر به احساس ناراحتی شود. همچنین ممکن است در اثر ورود عرق به چشم این ناراحتی تشدید شود که ریسک مالش چشم را افزایش می‌دهد. لذا برای فعالیت‌های شدید حداقل یک ماه باید از عمل لیزیک یا لازک گذشته باشد.

یکی از توصیه‌های مهم پس از جراحی لیزیک و لازک مرطوب نگه داشتن چشم است. که برای این منظور قطره‌های استریل اشک مصنوعی تجویز می‌شود. استفاده از آب معمولی به علت امکان وجود مواد شیمیایی و بیولوژیک مختلف مانند میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها یا حشره کش‌ها و مواد معدنی مانند آرسنیک و کلر توصیه می‌تواند مشکل آفرین باشد.

بلفاروپلاستی شایع‌ترین جراحی زیبایی پلک‌ها و چشم‌ها است. این عمل جهت حذف و اصلاح پوست‌های اضافی اطراف پلک‌های پایین و بالا انجام می‌گیرد. بلفاروپلاستی را می‌توان همزمان روی پلک بالا و پایین انجام دهید. پزشک متخصص در فرآیند عمل از طریق برش‌های کوچک روی تاخوردگی طبیعی پلک‌ بالا و زیر مژه‌ها یا در پشت پلک پایین، پوست را از بافت زیری جدا کرده، چربی و پوست اضافی را حذف می‌کند. سپس نواحی اطراف ابرو و پلک با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف و چسب‌های ویژه جراحی به آرامی و با ظرافت بسته خواهند شد. این بخیه‌ها بعد از سه الی شش روز از بین می‌‌روند.  همچنین جراح با استفاده از لیزر CO2  می‌تواند پوست را ترمیم کرده و چین و چروک‌های باقی مانده را بین ببرد.

عمل لیزیک کمک شایانی به درمان نزدیک‌بینی، دور‌بینی و آستیگماتیسم کرده است. در فرآیند عمل لیزیک چشم سطوح جلوی قرینه چشم با استفاده از ابزار جراحی باز می‌شود تا نور به راحتی وارد چشم شده و تصاویر اجسام بدون کمک عینک یا لنزهای تماسی روی شبکیه متمرکز شوند. عمل لیزیک مزایایی بسیار زیادی دارد که شامل: اصلاح بینایی در ۹۶ درصد از بیماران، درد بسیار کم، عدم نیاز به بخیه و پیوند، دید بهتر بلافاصله بعد از عمل همچنین امکان اصلاح و تنظیمات بینایی سال‌ها پس از عمل لیزیک در صورت تغییر میزان بینایی با افزایش سن وجود دارد. بیماران معمولا بعد از عمل جراحی لیزیک کاهش چشمگیری دروابستگی به عینک و لنزهای تماسی را تجربه خواهند کرد و حتی برخی از آن‌ها نیازی به عینک نخواهند داشت.

برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی عینک و لنزهای تماسی یک راه عالی منتها موقت برای اصلاح دید است که به محض برداشته شدن فرد با تاری دید مواجه خواهد شد. امروزه بیماران برای دستیابی به یک راه حل نسبتا دائمی به روش‌هایی همچون لیزیک و لازک توجه ویژه‌ای کرده‌اند. عمل جراحی لازک ترکیبی از دو روش درمان لیزیک و پی‌آرکی است و جهت اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می‌گیرد. بیماران در اولین روز بعد از عمل، اثرات جانبی از قبیل سوزش و آبریزش چشم، حساسیت به نور و قرمزی چشم را تجربه می‌کنند که معمولا پس از یک هفته بهبود خواهند یافت.

پیر چشمی کاهش تدریجی توان چشم برای فوکوس بر اشیای نزدیک است. این فرایند کاملا طبیعی بوده و ناشی از روند تدریجی پیری است. پیرچشمی معمولا در سنین ۴۰ سالگی آغاز شده و تا ۶۵ سالگی بصورت حاد در می‌آید. عدسی چشم ماهیتا قابل انعطاف بوده و به کمک ماهیچه‌هایی که آن را احاطه می‌کنند تغییر حالت می‌دهد. پیرچشمی ناشی از سفت شدن عدسی و کاهش انعطاف‌پذیری آن است و لذا قدرت فوکوس بر اشیای نزدیک را از دست می‌دهد.
از جمله درمان‌های مورد استفاده در پیرچشمی جراحی‌های عیوب انکساری مانند لیزیک، لازک و PRK است. در این جراحی‌ها با تغییر شکل سطح قرنیه یکی از چشم‌ها برای دوربینی و چشم دیگر برای نزدیک‌بینی اصلاح می‌شوند تا دید مونوویژن بدست آید.

بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی پلک، حذف پوست، چربی یا عضلات اضافی اطراف چشم بکار می‌رود. با افزایش سن پوست استحکام خود را از دست داده و عضلات پیرامون آن تضعیف می‌شوند. در نتیجه بافت چربی در نواحی مربوطه نفوذ کرده و سبب افتادگی پوست خصوصا در ناحیه پلک و پف اطراف چشم می‌شود.
اگر هر دو پلک بالا و پایین یک چشم نیاز به جراحی بلفاروپلاستی داشته باشند، جراحی حدود دو ساعت طول خواهد کشید. که بسته به میزان جراحی ممکن است از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی کامل استفاده شود.

اگر هر دو چشم مبتلا به آب مروارید باشند، معمولا ابتدا جراحی بر روی یک چشم انجام می‌شود سپس بعد از چند روز یا چند هفته جراحی بر روی چشم دیگر انجام خواهد شد. این روش کمک می‌کند تا ریکاوری در یک چشم بهتر انجام شده و دید آن قبل از جراحی چشم دوم پایدار شود. با این حال پیشرفت و دسترسی به تکنولوژی‌های جدید باعث شده تا جراحی آب مروارید به یک عمل راحت، ایمن و موثر تبدیل شود و این امکان جراحی هر دو چشم را از نظر فاصله زمانی کوتاه‌تر کرده است بطوری که گاها با توجه به امکانات و شرایط ممکن است جراحی هر دو چشم در یک روز انجام شود. که در نوع خود دارای مزایایی مانند کوتاهی دوره نقاهت، نیاز به ویزیت کمتر و بازگشت سریع‌تر به زندگی روزمره است.

نوجوانان معمولا نسبت به وضعیت ظاهریشان بسیار حساس هستند. برای بسیاری استفاده از عینک طبی خجالت آور یا عذاب آور است. برای بعضی دیگر که دائما در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند، خصوصا ورزش‌هایی که نیازمند درگیری فیزیکی است، استفاده از عینک یا لنز یکی از عوامل بازدارنده است. نوجوانان همچنین بعلت شرایط تحصیلی ساعات زیادی نیازمند مطالعه، نوشتن، خیره شدن به کامپیوتر یا تخته کلاس خواهند بود. تمام این شرایط حتی برای افراد با چشم سالم هم چالش‌زا است. علیرغم تمام پیشرفت‌های تکنولوژی انجام جراحی‌های لیزری چشم برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود. چشم نوجوانان در سن رشد دائما در حال تغییر شکل است و حتی در مواردی تا سن ۲۱ سال نیز همچنان این تغییرات ادامه پیدا می‌کنند. لذا در صورت جراحی پیش از ثبات وضعیت چشم نتایج درمان چندان مناسب نبوده و نمی‌تواند مدت زیادی دوام بیاورد.

اگرچه لیزیک می‌تواند نیاز به استفاده از عینک یا لنز را بطور چشمگیری برطرف کند اما نمی‌توان ادعا کرد که فرد برای همیشه کاملا بی‌نیاز از عینک خواهد شد. افراد مختلف نسبت به جراحی تاحدودی پاسخی متفاوت بروز می‌دهند. بر حسب سن و سایر شرایط بینایی، ممکن است حتی پس از لیزیک فرد در مواردی نیازمند به عینک باشد خصوصا برای مطالعه. لیزیک نمی‌تواند جلوی فرایند طبیعی پیری چشم را بگیرد لذا با افزایش سن تغییرات ایجاد شده می‌تواند به تدریج بینایی فرد را درگیر کند.

تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی در یک چشم است که در نتیجه عدم هماهنگی مغز و چشم ایجاد می‌شود. لذا قسمت بینایی مغز، چشم دیگر را ترجیح می‌دهد. تنبلی چشم معمولا دو علت دارد:
• ناهماهنگی دو چشم
• تفاوت قابل توجه در درجه عیوب انکساری دو چشم نسبت به هم.
معمولا لیزیک برای درمان تنبلی چشم گزینه مناسبی نیست با این حال می‌تواند در مواردی کمک کننده باشد. در مورد تنبلی چشم معمولا استفاده از لنز تماسی نسبت به عینک یا لیزیک بهتر عمل می‌کند. با این حال اگر فرد قادر به استفاده از لنز نباشد، عمل لیزیک می‌تواند با اصلاح عیوب انکساری دو چشم، عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشد.

طی عمل لیزیک از طریق اصلاح سطح قرنیه، سعی می‌شود تا اختلالات بینایی مانند دوربینی، نزدیک‌ بینی و آستیگماتیسم درمان شود. عمل لیزیک بوسیله لیزر انجام شده و طی این پروسه مقداری از بافت قرنیه برداشته می‌شود. لذا قبل از عمل لیزیک باید بررسی‌های کاملی در مورد وضعیت و ضخامت قرنیه انجام گیرد. اگر بافت قرنیه فرد به طور غیرطبیعی نازک، دارای شکل یا سطحی ناهموار باشد یا نمره چشم فرد بسیار بالا باشد، برای اصلاح بینایی نیاز به برداشت بافت زیادی از قرنیه خواهد بود. برداشت بیش از حد از بافت قرنیه موجب نازک‌ شدن بیشتر و از بین رفتن قرنیه می‌شود بطوری که فرد را نیازمند پیوند قرنیه می‌کند. لذا در چنین شرایطی جراح عمل لیزیک را برای فرد توصیه نکرده و به جای آن ممکن است عمل لازک، PRK یا لنزهای انکساری بکار گرفته شود.

در اکثر مواقع گل مژه نیاز به هیچ درمان خاصی ندارد. گل مژه بطور معمول خود‌به‌خود برطرف می‌شود البته باید دانست که بازگشت مجدد آن نیز کاملا طبیعی است. در صورت برطرف نشدن گل مژه معمولا دو نوع درمان توصیه می‌شود:

مصرف آنتی‌بیوتیک: مصرف قطره چشم یا پمادهای حاوی آنتی‌بیوتیک بر روی پلک اولین تجویز پزشک است و اگر عفونت گل مژه همچنان برطرف نشود یا به سایر نقاط پخش شود در این صورت مصرف قرص‌های آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد شد.

جراحی: در صورت برطرف نشدن گل مژه ممکن است پزشک یک برش کوچک در ناحیه پلک جهت تخلیه عفونت و تسکین فشار ایجاد کند. این عمل به فرایند درمان، تسکین درد و تورم سرعت می‌بخشد.

استفاده از لنز تماسی برای درمان قوز قرنیه و آستیگماتیسم ضروری است. انواع مختلفی از لنزهای تماسی برای این موارد وجود دارد، از جمله : لنزهای سخت عبور دهنده گاز، لنزهای نرم و لنزهای نرم توریک که قابلیت فوکوس در فواصل مختلف را دارند، لنزهای هیبرید و اسکلرال. انتخاب هر یک از این لنزها به شدت قوز قرنیه یا آستیگماتیسم بستگی دارد. در موارد ملایم، لنزهای نرم و توریک می‌تواند مناسب باشد اما با افزایش وخامت بیماری لنزهای سخت عبور دهنده گاز می‌توانند انتخاب بهتری باشند. با این حال اگر فرد ابتدا از لنز نرم استفاده کرده باشد و سپس در اثر وخامت بیماری قصد استفاده از لنزهای سخت را داشته باشد، وفق پذیری با این لنزها برای بیمار معمولا مشکل‌زا است.  لذا در مواقع ممکن همیشه بهتر است از همان ابتدا درمان با لنزهای سخت انجام شود. سه فاکتور مهم در فیت شدن لنزهای تماسی، قطر لنز، انحنا و توان فوکوس آن است. در موارد ملایم قوز قرنیه لنزهایی با توان فوکوس و همچنین قطر کمتر و در موارد وخیم لنزهایی با توان فوکوس و قطر بالاتر به کار می‌رود.

در صورتی که استفاده از سایر لنزها نتیجه مطلوبی نداشته باشد یا فرد به بیماری چشم مبتلا باشد لنزهای اسکلرال توصیه می‌شود.

بلافاصله بعد از جراحی آب مروارید و در طی دوره نقاهت استفاده از آرایش چشم ممنوع است. از آنجایی که سرعت التیام چشم در افراد مختلف متفاوت است لذا لازم است قبل از استفاده مجدد از لوازم آرایشی با پزشک مشورت کرد. به بعضی افراد توصیه می‌شود تا دو هفته پس از جراحی از آرایش چشم استفاده نکنند و در بعضی ممکن است این زمان بیشتر باشد. ورود ذرات آرایشی و همچنین آب به داخل چشم ریسک ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد. بنابراین، حتی بعد از گذشت این مدت، بهتر است از مواد آرایشی جدید استفاده شود چراکه معمولا باکتری‌ها می‌توانند در مواد آرایشی قدیمی رشد کنند و دردسر ساز شوند.

از نظر فیزیولوژیک، چشم کودکان می‌تواند به خوبی با لنزهای طبی وفق یابد. حتی استفاده از لنزهای طبی برای بعضی نوزادان نیز ممکن است بعلت بیماری‌های حین تولد مانند آب مروارید مادرزادی تجویز شود. در کودکان لنز تماسی فقط در شرایط خاص تجویز می‌شود و برای همه افراد استفاده از لنز قبل از ۱۷ سالگی توصیه نمی‌گردد. این مطالعه نشان داد، این کودکان بدون هیچ مشکل یا نیاز به کمکی قادر به گذاشتن و برداشتن این لنزها هستند.
اما اینکه یک کودک می‌تواند از لنز طبی استفاده کند یا نه، بیشتر از هر چیز به میزان مسئولیت پذیری، نظم و رعایت بهداشت شخصی وی بستگی دارد. اگر کودک برای رعایت بهداشت شخصی دائما نیاز به تذکر دارد احتمالا استفاده از لنز طبی نمی‌تواند توصیه مناسبی باشد.

اصلی‌ترین علت ایجاد آب مروارید پیری است. با این حال عوامل دیگری نیز می‌توانند منجر به آب مروارید شوند:
• مصرف داروهای محتوی کورتون و استروئید
• تابش دائمی امواج فرابنفش خورشید
• سوء تغذیه، میزان پایین آنتی اکسیدانت‌ها مانند بتاکارتن (ویتانین A)، سلنیوم، ویتامین C و E
• مصرف روزانه ۲۰ عدد سیگار یا بیشتر
• بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت
• بیماری‌های چشمی مانند التهابات چشمی
• در نهایت آسیب یا جراحات وارده به سر یا چشم، مانند پارگی، سوراخ شدن، سوختگی شیمیایی چشم یا شوک الکتریکی

ریسک فاکتورهای دخیل در ایجاد آب مروارید عبارتند از پیری، قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش پرتوهای پرانرژی مانند پرتوهای فرابنفش خورشید یا پرتوی ایکس، ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، آب سیاه، ایجاد رنگدانه سیاه و تجزیه شبکیه و التهاب عنبیه، مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی، جراحی تخلیه زجاجیه، وارد آمدن ضربه یا جراحت به چشم، سوابق خانوادگی و در نهایت وجود مادرزادی آب مروارید. داشتن سابقه خانوادگی به عنوان ریسک فاکتور ابتلا به آب مروارید و همچنین تأثیر عوامل ژنتیکی در ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت می‌تواند نشانه عوامل ارثی یا ژنتیکی در ابتلا به آب مروارید باشد.

مهمترین نکته بعد از جراحی لیزیک، جلوگیری از ورود آب و مواد شوینده به چشم حین استحمام است. عدم رعایت این موارد ممکن است باعث ورود عفونت همراه با مواد شوینده یا آب، ایجاد سوزش و خارش در چشم و ایجاد خشکی چشم شود به طوری که فرد را مجبور به مالش چشم کرده و باعث اختلال در فرآیند ترمیم شود. لذا اکثر متخصصان توصیه می‌کنند حداقل 5 روز پس از جراحی لیزیک از حمام کردن پرهیز شود. همچنین حداقل تا 14 روز پس از جراحی لیزیک باید از شنا کردن در استخر نیز به علت وجود مواد شیمیایی مانند کلر پرهیز شود.

آب مروارید شرایطی است که طی آن، عدسی چشم کدر شده و مانع از ورود مناسب نور به چشم می‌شود در حالی که آب سیاه در اثر تخریب تدریجی عصب بینایی ایجاد می‌شود. کاهش بینایی ناشی از آب مروارید قابل درمان است اما کاهش بینایی ناشی از آب سیاه قابل درمان نیست. افزایش فشار در چشم مهمترین علت ایجاد آب سیاه است. ایجاد آب مروارید و آب سیاه ارتباطی با هم ندارند. با این حال، وجود برخی شرایط می‌تواند باعث ایجاد هر دو بیماری در فرد شود مانند ابتلا به دیابت، وارد آمدن ضربه یا جراحت به چشم و مصرف استروئیدها.

دوران بارداری زمان مناسبی برای استفاده از جراحی‌های لیزری چشم مانند لیزیک و لازک نیست. تغییرات هورمونی که در دوران بارداری و حتی پس از آن ایجاد می‌شوند می‌توانند بر روی بینایی اثر بگذارند. این تغییرات نه تنها می‌توانند فرآیند ترمیم زخم پس از جراحی لازک یا لیزیک را مختل کنند بلکه می‌توانند میزان نزدیک بینی یا دوربینی فرد را نیز تحت تأثیر قرار داده و به این طریق، نتایج حاصل از جراحی را نیز تغییر دهند. همچنین پس از جراحی معمولاً داروهایی تجویز می‌شود که بعضی از آن‌ها برای جنین خطراتی به همراه دارند مانند داروهای آرام‌بخش، آنتی بیوتیک یا قطره‌های استروئیدی.

معاینات پیش از جراحی لیزیک نقش مهمی در تعیین درجات ریسک و فواید جراحی برای فرد دارند. این معاینات شامل بررسی کامل وضعیت چشم و بینایی فرد است که می‌توان آن را در سه گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد: ۱ – سوابق بیماری، جراحی، داروهای مصرفی، مشکلات مشابه خانوادگی، ۲- بررسی‌های فیزیکی شامل توان بینایی، انکسار، ویژگی‌های حفره داخلی چشم، التهاب قرنیه و ملتحمه و وجود عفونت و ۳- بررسی‌های مرتبط با لیزیک شامل میزان خشکی چشم، حساسیت کنتراست، آنالیز اندازه مردمک، تعیین ضخامت قرنیه، شکل و توپوگرافی قرنیه و اختلالات احتمالی که می‌تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد.

عمل لیزیک یا لازک روش‌های جراحی لیزری هستند که برای برطرف کردن عیوب ناشی از ضخامت و سطح قرنیه یا همان عیوب انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم بکار می‌روند. این عیوب مانع از فوکوس مناسب نور در شبکیه می‌شوند. اما آب مروارید ناشی از کدر شدن عدسی چشم است که مانع از رسیدن نور به شبکیه می‌شود. در طی عمل لیزیک یا لازک، سطح قرنیه بوسیله لیزر اصلاح می‌شود اما برای درمان آب مروارید لازم است عدسی کدر بوسیله یک عدسی مصنوعی جایگزین شود. در نتیجه، جراحی آب مروارید یک چیز کاملاً متفاوت با عمل لیزیک یا لازک است. لذا نمی‌توان آب مروارید را با لیزیک یا لازک درمان کرد.

مواد غذایی مصرفی می‌تواند بر سلامت و فرآیند ترمیم بدن تأثیر بگذارد. از جمله مواد غذایی مفید بعد از عمل لیزیک عبارتند از:

 • پروتئین: آمینو اسیدهای پروتئین در فرآیند ترمیم زخم و ایجاد بافت جدید مفید هستند. از جمله غذاهای دارای پروتئین می‌توان تخم مرغ، ماهی، مرغ، لبنیات کم چرب، عدس، لوبیا و بادام را نام برد. ماهی حاوی امگا 3 بوده که تأثیر بسیار زیادی در بهبود لایه رویی قرنیه و عملکرد بینایی دارد.
 • ویتامین: ویتامین A و C بعد از عمل جراحی در بهبود زخم مفیدند. این ویتامین‌ها در سبزیجات سبز، سیب زمینی شیرین، گوجه، فلفل شیرین، هویج و مرکبات یافت می‌شوند.
 • کربوهیدرات: مصرف کربوهیدرات‌های غنی از فیبر مانند میوه، سبزیجات و غلات ضمن تأمین انرژی مغز در ترمیم زخم هم مفیدند.
 • چربی: مصرف متعادل چربی‌های خوب مانند روغن آووکادو، زیتون، بادام و دانه‌های دیگر می‌تواند ضمن تقویت سیستم ایمنی بدن، در ترمیم زخم مفید باشد.

مدت زمان بین دو عمل با توجه به شرایط جسمی بیماران و نوع و شدت هر یک از دو جراحی ممکن است متفاوت باشد. مثلاً ممکن است دو عمل بلفاروپلاستی (عمل زیبایی پلک) و جراحی زیبایی بینی همزمان با هم انجام شوند و نیازی به فاصله و استراحت بین آن‌ها نباشد.

بازگشت انحراف چشم بعد از جراحی معمولاً پدیده شایعی است. در نتیجه باید در نظر داشت که در اکثر مواقع، جراحی یک روش موقتی است تا یک درمان قطعی. لذا معمولاً نیاز به جراحی مجدد وجود دارد. از آنجا که عملکرد چشم توسط مغز کنترل می‌شود لذا اگرچه طی جراحی عضلات چشم اصلاح می‌شوند اما در عملکرد مغز و پیام‌های ارسالی آن تغییری ایجاد نمی‌شود. به همین علت معمولاً انحراف چشم پس از جراحی برمی‌گردد.

در عمل لیزیک، ابتدا یک لایه ضخیم از سطح چشم کنار زده شده و پس از اصلاح سطح قرنیه، لایه مربوطه به محل خود برگردانده می‌شود. خود این لایه مانند یک بانداژ طبیعی عمل کرده و بدون نیاز به بخیه در محل می‌چسبد. لذا فرآیند ترمیم معمولاً سریع انجام می‌شود. در پی آر کی، علاوه بر کنار زدن لایه نازک از سطح چشم، جراح به طور کامل لایه خارجی قرنیه (اپیتلیوم) را حین جراحی خارج کرده، سپس اقدام به اصلاح لایه استرومای قرنیه می‌کند. معمولاً پس از چند روز، یک لایه جدید اپیتلیوم در محل ایجاد می‌شود. لذا این فرآیند معمولاً دوره نقاهت طولانی‌تری دارد. در عمل لازک پس از کنار زدن لایه سطح چشم، جراح لایه خارجی قرنیه را به طور کامل خارج نمی‌کند بلکه آن را کنار می‌زند. به عبارت دیگر، لازک همانند لیزیک است با این تفاوت که لایه نازک‌تری از سطح چشم برای اصلاح قرنیه کنار زده می‌شود. لذا لایه کنار زده شده مانند عمل لیزیک می‌تواند نقش بانداژ را ایفا کند. بنابراین به ترتیب عمل پی آر کی بیشتر از عمل لازک و لیزیک می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

از آنجا که در عمل لازک و لیزیک لایه سطحی چشم کنار زده شده و پس از اتمام عمل، بدون بخیه به محل خود برگردانده می‌شود لذا انجام فعالیت‌های سنگین، ورزش یا افزایش فشار در چشم می‌تواند در فرآیند ترمیم زخم اختلال ایجاد کند. حتی پاک کردن اتفاقی عرق از چشم هم می‌تواند مشکل زا باشد. بنابراین باید از انجام فعالیت‌های پر خطر پرهیز کرد. لذا برای بلند کردن اجسام نسبتاً سبک حداقل دو هفته و برای اجسام سنگین حداقل چهار هفته باید صبر کرد.

پیر چشمی معمولاً با افزایش سن بیش از 40 سال ایجاد می‌شود. در این شرایط، توانایی چشم برای فوکوس از دور به نزدیک یا برعکس کاهش می‌یابد. طی سال‌های اخیر، تنها درمان پیرچشمی استفاده از عینک یا لنزهای خاص بوده است. امروزه تکنیک جراحی لیزیک جدید به نام monovision برای پیرچشمی بکار برده می‌شود که بوسیله FDA آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است. در این روش، یکی از چشم‌ها برای دید در فواصل دور و چشم دیگر برای دید در فواصل نزدیک اصلاح می‌شود. البته این تکنیک برای همه قابل استفاده نیست چرا که می‌تواند قدرت تمرکز فرد را کاهش دهد.

یک روز بعد از جراحی لازک استفاده از حمام یا وان مشکلی نخواهد داشت، به شرط اینکه طی یک هفته اول از ورود آب یا صابون به چشم جلوگیری شود. بعد از یک هفته فرد می‌تواند به فعالیت‌های سبک‌تر مانند یوگا، ورزش‌های هوازی یا پیاده‌روی بپردازد. برای ورزشی مثل وزنه‌برداری نیز بهتر است تا هفته دوم صبر کرد. شنا کردن یا استفاده از سونای بخار یا خشک نیز حداقل به مدت دو ماه ممنوع است.

استفاده از هر گونه آرایش چشم طی دوهفته اول بعد از جراحی لیزری چشم ممنوع است. اما استفاده از سایر آرایش‌های صورت مانند رژ لب و برنزه کننده در یک یا دو روز پس از جراحی مشکلی ندارد. کاشت مژه مصنوعی نیز از جمله آرایش‌هایی است که برای پیشگیری از تداخل با فرآیند ترمیم جراحی نباید طی دو هفته اول انجام شود و پس از ان فقط با نظر پزشك معالج انجام شود. حتی پس از دو هفته، حین استفاده و پاک کردن آرایش چشم باید بسیار دقت کرد تا از تماس، فشار یا خراش بر چشم جلوگیری شود.

در اکثر موارد، بهبودی بعد از جراحی آب مروارید تنها چند روز طول خواهد کشید. گاهاً ممکن است بهبودی کامل پس از یک ماه بدست آید. طی هفته اول بهتر است چشم کاملاً پوشیده باشد تا از هر گونه تماس احتمالی با آن پیشگیری شود. تنها مقدار کمی افزایش فشار در چشم می‌تواند باعث باز شدن محل جراحی شود لذا بهتر است بیمار پس از جراحی از خم شدن، بلند کردن اشیاء سنگین یا حتی فشار حین دفع مدفوع خودداری کند.

پس از عمل لیزیک التیام چشم سریعاً آغاز شده و ترمیم اولیه به سرعت انجام می‌شود. اما وجود علائمی مانند تاری دید و نوسانات بینایی برای چند هفته یا حتی چند ماه پس از لیزیک طبیعی است. یک روز پس از عمل لیزیک توان بینایی و سلامت چشم بوسیله جراح بررسی می‌شود. بسیاری از افراد، یک روز پس از عمل لیزیک اجازه رانندگی بدون عینک و لنز یا بازگشت به کار روزانه را کسب می‌کنند. در اغلب موارد، سلامتی و بینایی کامل بعد از حدود شش ماه بدست می‌آید.

زمانی که لایه اپی‌تلیوم قرنیه التیام یافت می‌توان با خیال راحت حمام یا شنا کرد و شستشوی چشم را انجام داد. التیام اپی‌تلیوم معمولاً بعد از یک تا دو هفته صورت می‌گیرد. اما لازم است اجازه شستشو بوسیله جراح داده شود، چرا که سرعت التیام اپی‌تلیوم در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد.

آب مروارید به کدر شدن عدسی چشم گفته شده که مانع از دیدن می‌شود. اغلب آب مروارید در اثر افزایش سن ایجاد می‌شود و لذا در افراد مسن بسیار شایع است. در اثر پیری، پروتئین‌های عدسی شروع به رسوب کرده و در نتیجه جلوی عبور نور را می‌گیرند. با این حال، در میانسالی نیز ممکن است افراد دچار آب مروارید شوند که البته تأثیر چندانی بر بینایی آن‌ها نخواهد گذاشت. اغلب در سنین بالای 60 سال آب مروارید باعث ایجاد مشکلات جدی در بینایی می‌شود. علاوه بر سن عوامل دیگری در ایجاد آب مرارید دخیل هستند مانند عوارض جانبی سایر عمل‌های جراحی چشم، تصادف و ضربه، آب مروارید مادرزادی و قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش پرتو.

عمل لیزیک کاملاً بی‌خطر است. این عمل سال‌هاست با موفقیت روی بیماران مختلف انجام می‌شود. بسیاری از بیماران می‌خواهند بدانند چه موقع می‌توانند از وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت و تلویزیون استفاده کنند. شما در روز بعد از جراحی می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

پیشنهاد ما به بیماران این است که تا ۲۴ ساعت بعد از عمل لیزیک از نور شدید، صفحه نمایش و فعالیت‌هایی مانند مطالعه که به بینایی نیاز دارند، اجتناب ورزند. ولی در روز بعد از عمل لیزیک می‌توانید به طور طبیعی کارهای روزمره خود را انجام دهید. یعنی می‌توانید به سرکار برگردید، از کامپیوتر استفاده کنید یا تلویزیون تماشا کنید.

برخلاف عمل لیزیک، در عمل لازک، یک لایه نازک از قرنیه (فلپ) برداشته نمی‌شود. به جای این کار سلول‌های سطح چشم کنار زده می‌شوند و لیزر سطح قرنیه را اصلاح می‌کند. سپس سلول‌های سطحی به محل خود بازگشته و از یک لنز تماسی به عنوان بانداژ استفاده می‌شود. در این مدت ممکن است فرد احساس ناراحتی در چشم داشته باشد یا دچار تاری دید خفیف شود. ترمیم سلول‌های سطح قرنیه بعد از عمل لازک ممکن است چند هفته طول بکشد. تاری دید در این مدت کاملاً طبیعی است.

تقریباً تمام افرادی که جراحی لیزر برای رفع عیوب انکساری انجام می‌دهند، دچار خشکی چشم خفیف می‌شوند. معمولاً خشکی چشم پس از چند ماه برطرف می‌شود. ولی درصد کمی از افراد با پیشرفت مزمن خشکی چشم بعد از جراحی لیزر عیوب انکساری مواجه می‌شوند. این افراد می‌توانند با استفاده مداوم از قطره یا درمان دارویی، خشکی چشم را درمان کنند. با توجه به اینکه در عمل لازک فلپ از روی قرنیه برداشته نمی‌شود، عوارض مربوط به آن نیز متوجه فرد نیست. به همین دلیل خطر بروز خشکی چشم پس از جراحی لازک بسیار کم است.

لازک به بیماران بالای 18 سال پیشنهاد می‌شود. زیرا در سنین پایین و نوجوانی، هنوز شماره چشم افراد ثابت نشده است. این امر در نتیجه لازک، تاثیر منفی دارد.

گرچه هیچ راهنمایی برای محدودیت سنی در انجام عمل لیزر ارائه نشده است، ولی برخی جراحان، محدودیت‌هایی را برای انجام آن در نظر می‌گیرند. برخی مراکز لازک را در تمام سنین انجام می‌دهند. در حالی که برخی دیگر، این عمل را برای افراد بالای 70 سال انجام نمی‌دهند. دلیل اصلی آن، این است که مهم‌ترین بیماری‌های چشم در سالمندی یعنی پیرچشمی و آب مروارید، با لازک و لیزیک قابل درمان نیستند.

امروزه افرادی که به آب مروارید مبتلا هستند باید برای برداشتن آن جراحی کنند. در اثر تخریب پروتئین‌های بلوری در عدسی چشم، آب مروارید ایجاد می‌شود. این پروتئین‌ها به صورت محلول، شفاف و تاخورده هستند. با گذشت زمان تاخوردگی پروتئین‌ها از بین رفته و باعث تاری دید می‌شود. به این ترتیب توده‌های غیرقابل‌حل و بسیار پایداری از پروتئین‌ها در چشم تجمع می‌کنند.

اگر بتوان مولکولی یافت که به پروتئین‌های بلوری حل شونده و تاخورده متصل شود، انرژی آزاد ناشی از این برهم‌کنش باعث پایداری محیط چشم می‌شود. یعنی جلوی سالخوردگی پروتئین‌ها را گرفته و آن‌ها را به حالت اولیه بازمی‌گرداند.

امروزه برای دستیابی به دارویی که پروتئین‌های چشم را تحت تاثیر قرار دهد، مسیر زیادی در پیش‌رو داریم. پروتئین‌های بلوری عملکرد آنزیمی ندارند و تنها ساختارهای پروتئینی هستند که سازوکار آن‌ها کاملا مشخص نیست. بنابراین تا امروز تمامی روش‌ها برای یافتن مولکولی که بتواند به این پروتئین‌ها متصل شود، با شکست مواجه شده است.

در جراحی آب مروارید، شما هوشیار خواهید بود. ولی پیش از جراحی و در طول جراحی مراحلی طی می‌شود که شما احساس درد نکنید. در روز جراحی، یک آرام‌بخش ملایم به شما داده می‌شود، تا احساس راحتی کنید. همچنین برای جلوگیری از درد و ناراحتی، قطره چشمی بی‌حس‌کننده در چشم ریخته می‌شود.

در برخی از موارد ممکن است برای اطمینان از راحتی بیمار در طول جراحی، تزریقات درون وریدی انجام شود. همچنین جراح مرتب احساس شما در طول جراحی آب مروارید را می‌پرسد.

بلافاصله پس از عمل لیزیک، چشم‌ها شروع به ترمیم می‌کنند. یعنی ترمیم اولیه بلافاصله پس از لیزیک آغاز می‌شود. البته تاری دید تا چند هفته یا حتی چند ماه پس از عمل لیزیک، طبیعی است.

معمولا چشم‌پزشک در روز بعد از جراحی شما را معاینه می‌کند. در این جلسه معاینه، حدت بینایی و ترمیم صحیح و مناسب چشم‌ها بررسی می‌شود.

بعد از جراحی لیزیک باید از چشم‌ها در برابر جراحت و آسیب محافظت کنید. حتی پس از اینکه جراح تایید کرد که چشم به طور کامل ترمیم شده است باید به خوبی از آن در برابر جراحت حفاظت کنید.

تفاوت اصلی لیزیک و لازک، در نحوه ایجاد شکاف در قرنیه چشم و دسترسی پیدا کردن لیزر به قرنیه است. روش مناسب برای هر شخص بستگی به ضخامت بافت قرنیه دارد. بنابراین، روش مناسب برای هر بیمار متفاوت است. به‌طور مثال، اگر بیمار قرنیه نازکی داشته باشد، ممکن است انجام روش لیزیک به او توصیه نشود. در این صورت، روش لازک به‌عنوان روش جایگزین می‌تواند به کار رود.
انتخاب بهترین روش جراحی لیزر برای هر بیمار، تنها بر عهده جراح چشم است. هر دو روش، نتایجی با کیفیت یکسان ایجاد می‌کنند و به یک اندازه مؤثر هستند.

زمانی که برای جلسه جراحی لازک چشم باید در نظر گرفته شود، تنها در حد یک ساعت و ربع است. مدت زمان حضور بیمار در اتاق لیزر حدود 10 دقیقه است. مدت زمان تابش لیزر روی هر چشم که منجر به اصلاح شکل قرنیه می‌شود، کمتر از یک دقیقه است.

جراحی‌های لیزر چشم از جمه لیزیک، لازک و پی آر کی اغلب نیازی به ایجاد بی‌هوشی کامل ندارند. ایجاد بی‌هوشی کامل در جراحی‌ها، خطرات و عوارضی دارد و هزینه جراحی را نیز بالا می‌برد. اگر بیمار نگران ترس و اضطراب در حین انجام جراحی باشد، جراح چشم از آرام بخش ضعیف یا داروی مناسب دیگری قبل از جراحی استفاده می‌کند تا بیمار کاملا آرام باشد. استفاده از آرام بخش ملایم در جراحی لیزر چشم، امری طبیعی محسوب می‌شود.
بیشتر بیماران بعد از عمل، از این که عمل لیزر چه‌قدر سریع به اتمام می‌رسد، شگفت‌زده می‌شوند. به گفته بیماران، عمل جراحی لیزر چشم بسیار آسان‌تر و بدون استرس‌تر از آن چیزی است که از قبل تصور می‌کردند.

برای جلوگیری از مالیدن چشم‌ها در شب اول، بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین 24 ساعت بعد از عمل جراحی چشم باید حتما از عینک آفتابی استفاده کنید. این در حالیست که استفاده از عینک محدود به بیرون از خانه نمی‌شود و در منزل نیز باید عینک آفتابی به چشم داشته باشید.

در دو روز بعد باید برای بیرون رفتن از خانه،‌ از عینک آفتابی استفاده کنید. به این ترتیب می‌توان از چشم‌ها در برابر باد و گرد و غبار محافظت کرد. دقت کنید که وقتی شب‌ها از عینک آفتابی استفاده می‌کنید نباید با آن رانندگی کنید.

رانندگی؛ شما نمی‌توانید پس از انجام لیزیک خودتان رانندگی کرده و به خانه بازگردید. بنابراین باید در آن روز کسی همراه شما باشد. پزشک در روز بعد، بینایی شما را بررسی کرده و اعلام می‌کند از چه زمانی می‌توانید بدون نیاز به لنزهای اصلاحی دوباره رانندگی کنید.

حمام کردن؛ در همان روز جراحی لیزیک می‌توانید حمام کنید. ولی حداقل تا یک هفته باید مراقب باشید که صابون، آب یا شامپو وارد چشم‌ها نشود.

بازگشت به کار؛ اگر محیط کاری شما تمیز، بدون آلودگی و گرد و غبار است می‌توانید یک یا دو روز بعد از عمل جراحی لیزیک به محل کار خود برگردید. برای کاهش خشکی چشم پس از لیزیک، حداقل به مدت چند هفته از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید. اگر مدت زمان زیادی را صرف کار با کامپیوتر می‌کنید، استفاده از اشک مصنوعی بسیار ضروری است.

آرایش چشم؛ بهتر است تا یک هفته پس از جراحی لیزیک، چشم‌ها را آرایش نکنید. همچنین بهتر است خط چشم، سایه و ریمل قدیمی خود را دور انداخته و جدید آن را خریداری کنید. به این ترتیب می‌توان از عفونت چشم در اثر آلودگی احتمالی لوازم آرایشی قدیمی پرهیز کرد.

ورزش کردن؛ چند روز پس از عمل جراحی لیزیک می‌توانید دوباره ورزش کنید. البته باید مراقب باشید که عرق وارد چشم‌ها نشود. همچنین حداقل تا دو هفته باید از مالیدن چشم‌ها اجتناب کنید.

شنا کردن و وان آب گرم؛ باید حداقل دو هفته بعد از لیزیک صبر کنید.

جراحی لیزیک یکی از ساده‌ترین نوع جراحی‌های اصلاح بینایی است. انجام عمل لیزیک برای هر چشم، کمتر از 10 دقیقه طول می‌کشد. مدت زمان تابش لیزر بسته به نمره چشم بیمار، 20 تا 50 ثانیه است. بیماران می‌توانند حداکثر مدت زمان حضورشان را در مطب، بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم در نظر بگیرند و در همان روز به منزل بازگردند.

بیشتر افراد، حین انجام عمل لیزیک و بلافاصله پس از آن، دردی حس نمی‌کنند. پیش از شروع جراحی، قطره بی‌حس کننده استفاده می‌شود تا از هر گونه درد و ناراحتی هنگام انجام عمل، جلوگیری شود. ایجاد بی‌حسی به‌صورت موضعی و با استفاده از قطره است؛ با این وجود، بیشتر جراحان داروی خوراکی نیز قبل از عمل تجویز می‌کنند تا بیمار کاملا آرام باشد. در عمل لیزیک نیازی به استفاده از بانداژ و بخیه نیست. هر چند عمل لیزیک بدون درد است، اما ممکن است بیمار کمی فشار روی چشمانش احساس کند.

تشخیص افتادگی پلک و علت آن معمولا توسط پزشک و بر اساس معاینه فیزیکی و آزمایش‌هایی مانند تست لامپ اسلیت و تست تنسیلون انجام می‌شود. اما برای اینکه خود فرد بتواند افتادگی پلک را تشخیص دهد دانستن مطالب زیر مفید است:

افتادگی پلک دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. هر فردی صرفه نظر از جنسیت یا قومیتش ممکن است دچار افتادگی پلک شود. با این حال افتادگی پلک در افراد مسن به علت اثرات طبیعی پیری رایج‌تر است. عضلاتی که مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند در اثر پیری تضعیف شده و این باعث افتادگی پلک می‌شود. از جمله دلایل دیگر افتادگی پلک جراحت و مشکلات عصبی عضلانی هستند. البته گاهاً ممکن است افتادگی پلک در کودکان نیز مشاهده شود. علت رایج افتادگی پلک در کودکان عدم تکامل مناسب عضلات بالابرنده است. کودکانی که دچار افتادگی پلک هستند معمولاً مبتلا به تنبلی چشم نیز می‌شوند که این بر تکامل بینایی آنها اثر می‌گذارد.

افتادگی چشم گاهاً ممکن است بعد از جراحی لیزری عیوب انکساری یا جراحی آب مروارید ایجاد شود. همچنین سکته مغزی، تومورهای مغزی یا سایر سرطان‌های سیستم عصبی و عضلانی و تزریق بوتاکس نیز می‌توانند باعث افتادگی پلک شود.

مهمترین نشانه افتادگی پلک آویزان شدن پلک بالا در یک یا هر دو چشم است. گاهاً این امر می‌تواند باعث اختلال در دید فرد شود. از آنجایی که تشخیص آویزان بودن پلک معمولاً کار راحتی نیست از جمله علائم دیگر که ممکن است همراه افتادگی پلک بوده و تشخیص آن را ساده‌تر می‌کنند عبارتند از خشکی چشم یا بر عکس آبریزش و ایجاد ظاهری خسته در صورت است. در افرادی که افتادگی پلک شدیدتر است، معمولاً هنگام صحبت کردن یا نگاه کردن لازم است سر را بالاتر از حالت طبیعی خم کنند. یا برای رفع مشکل دید ابروها را دائماً به سمت بالا بکشند که این می‌توانند باعث احساس خستگی در ناحیه ابرو و پیشانی شود.

پلک زدن یک رفلکس طبیعی بدن بوده که می‌تواند بطور ارادی یا غیرارادی انجام شود. پرش مداوم پلک مربوط به زمانی است که فرد بیش از حد نیاز پلک می‌زند. رایج‌ترین علت پریدن مداوم پلک در بزرگسالان وجود یک مشکل در سطح چشم است. از جمله علل رایج پریدن مداوم پلک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحریک یا سوزش چشم

 • سوزش ناشی از دود سیگار، بخارات شیمایی
 • تحریک به وسیله گرده‌های گیاهی
 • ورود شی خارجی یا غبار
 • خشکی چشم
 • خراشیده شدن سطح قرنیه یا سایر جراحات چشمی
 • وجود مژه‌هایی که به درستی رشد نکرده‌اند
 • التهاب ملتحمه
 • التهاب عنبیه
 • التهاب روی پلک و گل‌مژه

خستگی و فشار به چشم

 • قرار گرفتن در معرض نور شدید
 • مطالعه برای مدت طولانی
 • مشاهده طولانی مدت به کامپیوتر یا تلویزیون

مشکلات بینایی

 • دوربینی یا نزدیک‌بینی درمان نشده
 • پیرچشمی
 • دوبینی یا لوچی چشم

اختلالات حرکتی (دیستونی چشم)

 • اسپاسم عضلات چشم
 • سندروم میژ (اسپاسم عضلات صورت)

مشکلات روحی یا جسمی

 • اضطراب
 • استرس
 • خستگی

علاوه بر علل فوق، در کودکان دو علت رایج دیگر برای پریدن مداوم پلک وجود دارد:

 • پلک زدن از روی عمد: در کودکان خصوصا پسربچه‌ها برای جلب توجه خصوصا در سنین حدود 5 سالگی پلک زدن مداوم مشاهده می‌شود
 • تشنج: در موارد نادر در کودکان مبتلا به تشنج پلک زدن مداوم دیده می‌شود.

بیماری‌های خاص

 • بیماری ویلسون: بعلت سطح بالای عنصر مس و رسوب آن در بدن خصوصا در مغز ایجاد می‌شود.
 • ام اس: در اثر تخریب سیستم عصبی باعث انواعی از مشکلات عصبی عضلانی می‌شود.
 • سندرون تورت: ناشی از پرش‌های غیر اردادی ماهیچه‌ها است.

اگر فشار چشم در حالت عادی ۱۰-۲۱ میلی‌متر جیوه است. چنانچه فشار درون چشم از این بیشتر شود می‌تواند منجر به مشکلات بینایی شود. دلایل اصلی افزایش فشار درون چشم برهم خوردن تعادل در فرآیند ورود و خروج مایعات به درون چشم است.

فشار بالای چشم معمولاً هیچ علائم واضح و قابل تشخیصی ندارد. لذا افراد تا قبل از معاینه بوسیله پزشک از وجود آن بی‌خبر می‌مانند که این ریسک آسیب به عصب بینایی و ابتلا به آب سیاه را افزایش می‌دهد. مدرکی دال بر اینکه افزایش فشار درون چشم باعث پارگی شبکیه شود وجود ندارد. البته در مواقع بسیار نادر ممکن است در اثر افزایش سن، التهاب یا نزدیک‌بینی تغییراتی غیرمعمول در زجاجیه رخ دهد. از آنجایی که زجاجیه در تماس با شبکیه است این تغییرات ممکن است باعث کشیدگی و پارگی شبکیه شود.