Exercise After LASIK ورزش بعد از عمل لیزیک
بعد از انجام عمل لیزیک، چه زمانی می‌توان ورزش کرد؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۶
sunglassess buying tips هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کرد
هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کرد؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۶
نمایش همه
Dry Eyes After LASEK خشکی چشم بعد از لازک

Dry Eyes After LASEK خشکی چشم بعد از لازک

خشکی چشم بعد از لازک

خشکی چشم یکی از عوارض جانبی شایع بعد از جراحی‌های لیزر چشم است. البته خطر خشکی چشم بعد از لازک کمتر از لیزیک است. در عمل لازک، لایه فلپ از روی چشم برداشته نمی‌شود؛ به همین خاطر عوارض مربوط به برداشتن فلپ قرنیه در این نوع جراحی ایجاد نمی‌شود. در عمل لازک در مقایسه با لیزیک، احتمال حذف شدن بیش از حد قرنیه با لیزر اگزایمر، بسیار کمتر است. به طور کلی، عمل لازک عوارض کمتری دارد و تمامیت ساختاری چشم را کمتر به خطر می‌اندازد. در این مطلب در مورد جلوگیری و درمان خشکی چشم بعد از لازک توضیحاتی ارائه می‌شود.

جلوگیری از خشکی چشم بعد از لازک

برای جلوگیری از خشکی چشم بعد از لازک ، قبل از جراحی بررسی‌هایی انجام می‌شود. در صورتی که علائم خشکی چشم مانند احساس وجود جسم خارجی یا تحریک‌پذیری چشم را دارید، قبل از عمل لازک هنگام ارزیابی‌های اولیه این موضوع را‌ با جراح مطرح کنید. آمدن اشک از چشم نیز می‌تواند یکی از علامت‌های خشکی چشم باشد.

بسیاری از افراد، برای مقابله با خشکی چشم بعد از لازک به مدت شش ماه از قطره مرطوب کننده چشم استفاده می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از مکمل امگا3 و مصرف غذاهای غنی از این مولکول‌های مفید چربی مانند ماهی سالمون، کمک می‌کند رطوبت چشم حفظ شود. نوشیدن آب به مقدار کافی نیز کمک زیادی به هیدراته نگه داشتن بدن و چشم‌ها می‌کند.

توصیه‌های ساده برای کاهش خشکی چشم بعد از لازک

  • بیشتر پلک بزنید: هنگام استفاده از لپ تاپ، گوشی هوشمند و سایر ابزارهای دیجیتال، ناخودآگاه کمتر پلک می‌زنیم. این موضوع خشکی چشم را شدیدتر می‌کند. پلک زدن کامل‌تر و با تعداد بیشتر باعث شستن چشم با لایه‌ تازه‌ای از اشک می‌شود و علائم خشکی چشم بعد از لازک را بهبود می‌بخشد.
  • آرایش چشم را به طور کامل پاک کنید: خط چشم‌ها و سایر لوازم آرایشی چشم، حفره‌های غدد میبومین پایه مژه‌ها را مسدود می‌کنند. این موضوع، عملکرد غدد میبومین (سباسه) را مختل می‌کند و باعث خشکی چشم می‌شود. برای جلوگیری از خشکی چشم بعد از لازک ، قبل از خواب چشم‌ها را به طور کامل از آرایش پاک کنید.
  • پلک‌ها‌یتان را تمیز نگه دارید: قبل از خواب، حتی اگر آرایشی ندارید، پلک‌هایتان را به آرامی شست و شو دهید و آن‌ها را از وجود باکتری‌هایی که ممکن است موجب بلفاریت (التهاب پلک‌ها) و مشکلات غدد میبومین و خشکی چشم شوند، پاک کنید. یک حوله مرطوب را به مدت یک تا دو دقیقه روی چشم‌ها در حالت بسته قرار دهید؛ سپس با یک شوینده ملایم مانند شامپو بچه، پلک‌ها و مژه‌ها را تمیز کنید.
  • از عینک آفتابی با کیفیت مناسب استفاده کنید: هنگام حضور در بیرون از خانه، از عینک آفتابی استفاده کنید که 100 درصد پرتوی فرابنفش خورشید را جذب کند. بهتر است از عینک آفتابی‌هایی استفاده شود که دارای فریم ضخیم باشند. فریم‌ عینک آفتابی، از چشم در برابر وزش باد، گرد و غبار و سایر محرک‌هایی که خشکی چشم را تشدید می‌کنند، محافظت می‌کند.

دکتر میر محمد صادقی همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *