Lasek Eye Surgery عمل لازک
عمل لازک می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود!
۱ آبان ۱۳۹۸
are lasik side effects important
عوارض عمل لیزیک جدی است؟ باید آنها را باور کنیم؟
۱ آبان ۱۳۹۸
نمایش همه
heavy exercise after lasik surgery

ورزش بخش مهمی در زندگی روزانه بسیاری از افراد است بنابراین هیچ جای تعجب نیست که بسیاری از بیماران بعد از جراحی لیزیک یا سایر جراحی‌های لیزری چشم در مورد زمانی که می‌توانند به فعالیت ورزشی برگردند سوال داشته باشند. به طور طبیعی تمام این افراد بعد از جراحی لیزیک تمایل دارند هرچه سریعتر به روال عادی زندگی، فعالیت‌ها و سرگرمی‌های روزانه خود برگرشته و از سلامتی بدست آمده بعد از جراحی لیزیک لذت ببرند.

اما از آنجایی که چشم یک عضو بسیار گرانبها و حیاتی است لذا توصیه می‌شود تا افراد بعد از جراحی لیزیک و قبل از برگشت به یکسری از فعالیت‌های معمول، مدت زمان کافی برای بهبودی کامل آن صبر کنند.

چه زمانی بعد از جراحی لیزیک برای انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب است؟

بعلت تنوع و تفاوت بسیار بالای فعالیت‌های ورزشی و بدنی نمی‌توان یک پاسخ خاص به این سوال داد. آنچه که مشخص است این است که زمان مناسب برای برگشت به فعالیت‌های ورزشی به نوع جراحی لیزری بستگی دارد.

در صورت انجام جراحی لیزیک که طی آن یک لایه نازک از سطح قرنیه برش خورده و در انتها مجددا روی آن قرار داده می‌شود، بازگشت سریع به فعالیت‌های ورزشی و بدنی می‌تواند ریسک جابجایی این لایه را افزایش دهد که مشکلاتی به همراه خواهد داشت. حتی چیزی به سادگی پاک کردن عرق از چشم هم می‌تواند باعث جابجایی این لایه برش خورده شده و بروز عوارض بعدی شود.

اما بعد از سایر انواع جراحی‌های لیزری چشم مانند لازک و اسمایل (SMILE)، فرد می‌تواند سریعتر به فعالیت‌های ورزشی برگردد. که البته این مساله همواره به نوع فعالیت ورزشی وابسته است.

جدول زیر می‌تواند تقریبی از زمان مورد نیاز برای استراحت قبل از برگشت به فعالیت‌های ورزشی در اختیار قرار دهد. البته زمان‌های مشخص شده در جدول زیر بر حسب شرایط هر فرد ممکن است تفاوت کند.

فعالیت ورزش لیزیک لازک ریلکس اسمایل (RELEX SMILE)
بدمینتون شش هفته چهار هفته چهار هفته
بسکتبال شش هفته چهار هفته چهار هفته
بوکس دوازده هفته شش هفته شش هفته
هنرهای رزمی دوازده هفته شش هفته شش هفته
کریکت شش هفته چهار هفته چهار هفته
فوتبال شش هفته چهار هفته چهار هفته
دویدن یک هفته یک هفته یک هفته
پینتبال دوازده هفته دوازده هفته دوازده هفته
راگبی دوازده هفته شش هفته شش هفته
سونا (خشک و بخار) چهار هفته چهار هفته چهار هفته
غواصی دوازده هفته دوازده هفته دوازده هفته
اسکی/اسنوبال شش هفته چهار هفته چهار هفته
اسکواش شش هفته چهار هفته چهار هفته
شنا چهار هفته چهار هفته چهار هفته
تنیس شش هفته چهار هفته چهار هفته
وزنه برداری/سنگین چهار هفته چهار هفته چهار هفته
یوگا یک هفته یک هفته یک هفته

 

برای تمام انواع جراحی‌های لیزری چشم لازم است فرد حداقل دوازده هفته قبل از انجام هرگونه فعالیت‌های ورزشی سنگین که احتمال وارد آمدن فشار یا ضربه به چشم دارد صبر کند. از جمله غواصی و چتر بازی که باعث تغییر فشار چشم می‌شوند و ورزش‌هایی مانند پینتبال که ریسک برخورد با چشم دارند. همچنین افرادی که جراحی لیزیک انجام داده‌اند لازم است قبل از ورزش‌هایی مانند بوکس، ورزش‌های رزمی و راگبی دوازده هفته صبر کنند.

دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای آنکه درباره خدمات دکتر میر محمد صادقی بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *