Do glasses prescription come back after LASIK surgery بازگشت نمره چشم بعد از عمل لیزیک
آیا بعد از عمل لیزیک نمره چشم برمی‌گردد؟
۲۶ اسفند ۱۳۹۶
Blepharoplasty for Sagging Eyelids بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی پلک
افتادگی پلک را با عمل بلفاروپلاستی درمان کنید
۲۶ اسفند ۱۳۹۶
نمایش همه
How does LASEK Correct Blurred Vision عمل لازک جهت درمان تاربینی

How does LASEK Correct Blurred Vision عمل لازک جهت درمان تاربینی

تاربینی چیست؟

تاربینی یکی از رایج‌ترین مشکلات بینایی است که باعث می‌شود شخص احساس ناراحتی کرده و برای رفع آن، به چشم پزشک مراجعه کند. طیف گسترده‌ای از بیماری‌های چشمی ممکن است منجر به بروز تاربینی شوند. آگاهی از علت دقیق ایجاد تاربینی، برای انتخاب روش درمان ضروری است. ابتدا باید مشخص شود چرا بیمار دچار تاربینی شده است؛ سپس می‌توان تعیین کرد که آیا لازک برای درمان تاربینی مفید است و چگونه می‌توان از آن، برای درمان کمک گرفت.

چرا چشم‌ها دچار تاربینی می‌شوند؟

تاربینی چشم، به این معناست که شخص نمی‌تواند اشیا را به وضوح مشاهده کند و همچنین قادر به دیدن جزئیات کوچک نیست. اشیایی که انسان به آن‌ها نگاه می‌کند، در واقع مقادیر مختلفی از نور و سایه هستند. اگر بینایی شخص کامل باشد، نورهایی که وارد چشم می‌شوند به‌طور دقیق روی شبکیه چشم متمرکز می‌شوند؛ عصب بینایی این نور را به مغز منتقل می‌کند و تصویر اشیا در مغز ایجاد می‌شود.

در افرادی که نیاز به عینک دارند، نورهای وارد شده به چشم به‌طور دقیق روی شبکیه چشم متمرکز نمی‌شوند. در افراد مبتلا به نزدیک‌بینی، نور در جلوی شبکیه و در افراد مبتلا به دور‌بینی، نور در پشت شبکیه متمرکز می‌شود.

مشکلات انکساری چشم شامل نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و همچنین پیرچشمی اصلی‌ترین علت تاربینی هستند. البته عوامل جدی‌تری مانند بیماری‌های چشمی تهدیدکننده بینایی و بیماری‌های عصبی نیز می‌توانند باعث تاربینی شوند. تاربینی ممکن است در اثر موارد زیر نیز ایجاد شود:

  • آب مروارید
  • رتینوپاتی دیابتی
  • گلوکوم
  • عفونت
  • آسیب‌دیدگی
  • دژنراسیون ماکولا
  • جدا شدن شبکیه
  • استفاده از داروهایی مانند آتروپین یا سایر آنتی کولینرژیک‌ها (داروهای ضد اسپاسم که برای رفع گرفتگی عضلات یا اسپاسم معده، روده و مثانه استفاده می‌شوند)

بسیاری از افراد مبتلا به تاربینی، با عمل لازک به راحتی درمان می‌شوند و برای همیشه از تاربینی نجات پیدا می‌کنند.

درمان تاربینی

روش درمان تاربینی، بستگی به این دارد که چه عاملی آن را ایجاد کرده باشد. اگر دچار تاربینی شده‌اید، برای بررسی علت آن، به چشم پزشک مراجعه نمایید. متخصص چشم بررسی‌های کاملی را انجام می‌دهد و اگر نیاز به درمان وجود داشته باشد، بهترین روش درمان را به شما معرفی می‌کند. عیوب انکساری چشم که یکی از عوامل ایجاد تاربینی هستند، با روش لازک برای همیشه درمان می‌شوند.

لازک چیست و چگونه تاربینی را درمان می‌کند؟

لازک، یکی از تکنیک‌های پیشرفته جراحی لیزر چشم است. برای اصلاح مشکلات انکساری چشم با روش لازک، در قرنیه چشم تغییراتی ایجاد شده و محل تمرکز پرتوهای نور اصلاح می‌شود. قرنیه، یکی از اجزای چشم است که در تمرکز نور داخل چشم نقش دارد.

برای درمان نزدیک‌بینی، جراح چشم انحنای اضافی قرنیه را صاف می‌کند. با مسطح کردن صحیح قرنیه، نور وارد شده به چشم، درست روی شبکیه متمرکز می‌شود. برای اصلاح دوربینی چشم، جراح چشم با استفاده از لیزر، انحنای قرنیه را افزایش می‌دهد. در افراد دوربین، سطح قرنیه زیادی صاف و بدون انحنا است. با اصلاح شکل قرنیه و تنظیم انحنای آن، نور وارد شده به چشم، درست روی شبکیه تمرکز پیدا می‌کند.

برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *