Dry Eyes After LASEK خشکی چشم بعد از لازک
چگونه می‌توان از خشکی چشم بعد از لازک جلوگیری کرد یا آن را کاهش داد؟
۱۸ بهمن ۱۳۹۶
eyelid twitches اسپاسم غیر ارادی عضلات چشم
اسپاسم غیر ارادی عضلات چشم چیست، چه عللی دارد و چگونه درمان می‌شود؟
۱۸ بهمن ۱۳۹۶
نمایش همه
sunglassess buying tips هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کرد

sunglassess buying tips هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کرد

هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

فرقی نمی‌کند در جاده باشید یا دریا؛ استفاده از عینک آفتابی باعث ایجاد دید بهتری در روزهای آفتابی می‌شود. یک عینک آفتابی باکیفیت، علاوه بر این که دید بهتری به شخص می‌دهد، بهترین خط دفاعی در برابر خطرات کوتاه‌مدت و بلندمدت پرتوی فرابنفش خورشید نیز هست. بیشتر افراد هنگام خرید عینک، به ظاهر بیشتر از کیفیت و میزان محافظت در برابر نور خورشید اهمیت می‌دهند. اما چشم‌پزشک‌ها توصیه می‌کنند به نکات دیگری مانند درصد جذب پرتوی فرابنفش نیز توجه شود. هر چند این موضوع، ساده به نظر می‌رسد، ولی از سلامتی چشم‌ها و بینایی افراد در برابر خطرات جدی محافظت می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید، خطر آب مروارید را افزایش می‌دهد، باعث نابینایی می‌شود و با افزایش احتمال سرطان‌های چشم و رشد پتریژیوم (یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل که از ملتحمه روی قرنیه کشیده می‌شود) همراه است. قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش به مدت چند ساعت باعث نابینایی موقت می‌شود که با نام فوتوکراتیت شناخته شده است.

هرچند تمام افراد در معرض این آسیب‌ها قرار دارند، اما کودکان و افراد چشم روشن باید بیشتر مراقب باشند؛ زیرا چشمان آن‌ها نسبت به خطرات نور خورشید حساس‌تر است. استفاده از یک عینک آفتابی استاندارد و باکیفیت باعث حفاظت بهتر در برابر خورشید می‌شود. در ادامه مطلب، نکاتی که افراد هنگام خرید عینک آفتابی باید به آن توجه کنند، توضیح داده می‌شود.

  • جذب 100 درصد پرتو فرابنفش. مهم‌ترین ویژگی یک عینک آفتابی برای محافظت از چشم‌ها، جذب 100 درصدی پرتو فرابنفش است. درصد جذب به‌طور معمول به صورت یک برچسب روی عینک آفتابی چسبانده می‌شود. متأسفانه بیشتر افراد هنگام خرید عینک، به این موضوع توجه نمی‌کنند.
  • عینک‌های تیره‌تر لزوما بهتر نیستند. برخلاف تصور، عینک‌های خیلی تیره لزوما جذب فرابنفش بیشتری نسبت به عینک‌ آفتابی‌های روشن‌تر ندارند.
  • رنگ عینک آفتابی تأثیری در کیفیت آن ندارد. بعضی عینک آفتابی‌ها به رنگ کهربایی، سبز یا خاکستری هستند. این رنگ‌ها، تأثیری در جذب پرتو فرابنفش ندارند؛ اما کنتراست تصویر را افزایش می‌دهند و برای ورزشکارانی که گلف یا بیس‌بال بازی می‌کنند، کاربردی هستند.
  • لنزهای پلاریزه باعث جذب بیشتر پرتو فرابنفش نمی‌شوند. عینک آفتابی‌های دارای لنز پلاریزه، تابش خیره‌کننده‌ای که از سطوحی مانند آب و آسفالت منعکس می‌شود را کاهش می‌دهند ولی باعث محافظت بیشتر در برابر پرتو فرابنفش نمی‌شوند. رانندگی و قایق‌سواری با داشتن این نوع عینک‌ها راحت‌تر و جذاب‌تر است.

دکتر میر محمد صادقی همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *