Can you have laser eye surgery twice عمل مجدد لازک
آیا عمل لازک را می‌توان مجدداً انجام داد؟
۲۳ دی ۱۳۹۶
Preoperative Evaluation for LASIK Surgery معاینات و بررسی ها قبل از عمل لیزیک
قبل از عمل لیزیک چه معاینات و بررسی‌هایی باید انجام شود؟
۲۳ دی ۱۳۹۶
نمایش همه
How to prevent cataract پیشگیری از ابتلا به آب مروارید

How to prevent cataract پیشگیری از ابتلا به آب مروارید

آیا می‌توان از ابتلا به آب مروارید پیشگیری کرد؟

اگر به دنبال راهی برای درمان آب مروارید به روش طبیعی هستید، باید گفت امروزه تنها راه درمان این بیماری عمل جراحی است. بنابراین شما تنها می‌توانید پیش از ابتلا به آب مروارید از بروز آن پیشگیری کنید. به سادگی و با تغییر شیوه زندگی می‌توان از ابتلا به آب مروارید پیشگیری کرد. به این منظور کافیست نکات کلیدی زیر را به خاطر بسپارید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید.

رادیکال‌های آزاد اتم یا مولکول، بسیار فعال هستند. این اتم‌ها به دلیل داشتن الکترون‌های آزاد به راحتی با اتم‌های بدن واکنش می‌دهند. رادیکال آزاد می‌تواند به چشم و سایر بخش‌های بدن آسیب بزند. این اتم‌ها در اثر رژیم غذایی نامناسب، آلودگی هوا، سیگار کشیدن و تابش فرابنفش تولید می‌شوند.

مقادیری از رادیکال‌های آزاد از طریق سوخت و ساز روزانه بدن تولید می‌شوند. ترکیباتی به نام آنتی اکسیدان از سلول‌ها در برابر رادیکال آزاد حفاظت می‌کنند. این ترکیبات از طریق مواد غذایی مختلفی تامین می‌شوند.

احتمال ابتلا به آب مروارید در افرادی که از یک رژیم غذایی مناسب شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات و غلات پیروی می‌کنند، کمتر است. آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها (ویتامین A، C و E) که در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند، احتمال ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهند.

مصرف ماهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است نیز به طور موثر باعث کاهش ابتلا به آب مروارید و پیشرفت آن می‌شود.

از چشم‌ها در برابر آفتاب محافظت کنید.

نور فرابنفش می‌تواند احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد. حتی در بیماران جوان نیز شاهد چنین مشکلی هستیم. برای کاهش تابش به چشم‌ها باید از کلاه‌هایی با نقاب بزرگ استفاده کنید. همچنین باید در تمامی فصول از عینک‌های آفتابی محافظ در برابر فرابنفش استفاده کرد.

وزن خود را متعادل نگه دارید.

وزن بالا و مصرف بیش از حد الکل از دیگر عواملی هستند که خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهند. بنابراین باید همواره وزن خود را متعادل نگه دارید.

به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید.

برای پیشگیری از ابتلا به آب مروارید و سایر بیماری‌های چشمی باید به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید. یعنی حتی اگر دید واضحی دارید به صورت سالانه به پزشک مراجعه کنید. مراجعه منظم به پزشک اجازه بررسی علائم اولیه ابتلا به آب مروارید، آب سیاه، دژنراسیون ماکولا و دیگر اختلالات بینایی را می‌دهد. تشخیص زودهنگام به اصلاح دید کمک می‌کند.

به طور کلی برای پیشگیری از ابتلا به آب مروارید به نکات زیر توجه کنید:

  • نور خانه را زیاد کنید.
  • از رانندگی در شب بپرهیزید.
  • روزها در بیرون از خانه از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.
  • از لامپ‌های خورشیدی و دستگاه برنز استفاده نکنید.
  • به صورت سالانه به چشم پزشک مراجعه کنید. در صورتی که متوجه بروز مشکل در چشم‌ها شدید، دوره ویزیت را کوتاه‌تر کنید.
  • از صحت عینک طبی یا لنز تماسی خود اطمینان حاصل کنید.
  • از طریق تغذیه سالم، ورزش و درمان دارویی دیابت را تحت کنترل بگیرید.
  • سیگار را ترک کنید.

دکتر میر محمد صادقی همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *