Eye irritation‌ سوزش چشم
۱۱ علت برای سوزش چشم ها
۸ آذر ۱۳۹۵
colorblind کوررنگی
چرا کوررنگی ایجاد می شود؟
۸ آذر ۱۳۹۵

کراتوکونوس یا قوز قرنیه یک بیماری چشم پیشرونده است که در آن قرنیه به طور معمول نازک شده و شروع به برآمده شدن کرده و از حالت کروی به مخروطی تغییر شکل می دهد. این تغییر شکل، نور ورودی به چشم را منحرف کرده و انحراف نور رسیده به چشم منجر به کاهش دید می شود. قوز قرنیه می تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد و اغلب در دوران نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی شروع می شود.

علائم و نشانه های قوز قرنیه یا کراتوکونوس کدامند؟
هر چه شکل قرنیه نامنظم تر و تغییر یافته تر می شود، نزدیک بینی پیشرونده و آستیگماتیسم نامنظم ایجاد شده که باعث ایجاد مشکلات اضافی با انحراف دید و مبهم شدن تصاویر می شود. حساسیت به نور نیز ممکن است ایجاد شود. اغلب بیماران دچار قوز قرنیه، تغییر در شماره عینک خود بعد از هر بار مراجعه به پزشک را تجربه می کنند.
چه عواملی باعث بروز قوز قرنیه یا کراتوکونوس می شود؟

تحقیقات نشان داده است که تضعیف بافت قرنیه منجر به قوز قرنیه می شود و این ممکن است به دلیل عدم تعادل آنزیم های موجود در قرنیه باشد. این عدم تعادل باعث می شود قرنیه بیشتر مستعد ابتلا به آسیب اکسیداتیو از ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد باشد. برای آسیب اکسیداتیو و تضعیف قرنیه، فاکتورهای ریسکی وجود دارد که عبارتند از:

  • استعداد ژنتیکی، به همین دلیل است که قوز قرنیه اغلب، بیش از یک عضو از خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه فرابنفش خورشید.
  • مالش بیش از حد چشم.
  • آسیب های ناشی از لنزهای سخت چشم.

تحریک مزمن چشم.

روش های درمان قوز قرنیه یا کراتوکونوس چه هستند؟
در قوز قرنیه خفیف، استفاده از عینک یا لنز تماسی نرم می تواند کمک کننده باشد. اما با پیشرفت بیماری، نازک شدن قرنیه و تغییر شکل آن، دیگر عینک و لنز برای ایجاد تصویر صحیح کافی نیستند. از این رو نیاز به درمان قوز پیشرونده است که این درمان ها به طور کلی عبارتند از:

  • استفاده از اشعه ماوراء بنفش یا کراس لینکینگ (Collagen Cross-Linking یا CCL یا CXL): پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن موجود در قرنیه با استفاده از امواج فرابنفش از درمان های جدید است که باعث تقویت بافت قرنیه می شود. کراس لینکینگ دو روش دارد: در روش اول لایه بیرونی قرنیه (به نام اپیتلیوم) حذف شده و به ریبوفلاوین (یک نوع ویتامین B) اجازه ورود به قرنیه داده می شود سپس ریبوفلاوین با نور UV فعال می شود. در روش دوم اپیتلیوم قرنیه دست نخورده باقی می ماند. در این روش نیاز به زمان بیشتری برای نفوذ ریبوفلاوین به قرنیه است اما مزایایی دارد که شامل خطر کمتر عفونت، ناراحتی کمتر و بهبود سریع تر دید است.
  • استفاده از انواع لنزها: شامل لنز تماسی نرم، لنز تماسی سخت با قابلیت نفوذ گاز، لنز تماسی ترکیبی، لنز اسکلرا و نیمه اسکلرا است.
  • Intacs (کارگذاری رینگ داخل قرنیه): در این روش با انجام جراحی، حلقه های پلاستیکی کوچکی را در زیر سطح چشم در حاشیه قرنیه قرار می دهند که به داشتن دید واضح تر کمک می کنند. این روش برای بیمارانی کاربرد دارد که تحمل لنز تماسی را ندارند.
  • پیوند قرنیه

كارگذاری لنز داخل چشمی يا ICL: در اين روش كه يكی از جديدترين روش های درمان است پس از اندازه گيری های لازم، لنز مناسب تهيه شده و با انجام عمل جراحی بسيار دقيق داخل چشم كار گذاشته می شود. در مواردی كه اين عمل قابل انجام است، نتايج بسيار درخشانی به دست می آيد. اين روش اكنون در ايران قابل انجام است و موارد متعددى توسط دکتر میر صادقی انجام شده که نتايج بسيار عالى داشته است.

منبع

http://www.allaboutvision.com/conditions/keratoconus.htm

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *