dry eye خشکی چشم
خشکی چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟
۲۷ تیر ۱۳۹۶
Cataract and astigmatism آب مروارید و آستیگماتیسم
آیا درمان همزمان آب مروارید و آستیگماتیسم امکان پذیر است؟
۲۷ تیر ۱۳۹۶
نمایش همه
lasik surgery عمل لیزیک

lasik surgery عمل لیزیک

بعد از عمل لازک

برای انجام برخی از کارهای روزانه بعد از عمل لازک به خصوص اگر هر دو چشم را در یک روز عمل کنید، به کمک نیاز خواهید داشت. بنابراین از یکی از دوستان یا افراد خانواده خود بخواهید که در خانه شما را همراهی کند. بعد از عمل لازک دستورالعمل و داروهایی به شما داده می‌شود. در روزهای اول بعد از عمل لازک باید از قطره یا پماد چشمی استفاده کنید. در این زمان سطح چشم بهبود یافته و وضوح دید بازمی‌گردد.

پزشک برای بررسی دید در روز بعد از عمل لازک به شما نوبت مراجعه می‌دهد. تاری دید تا چند روز بعد از عمل لازک طبیعی است. همچنین در روز اول و دوم بعد از عمل لازک احساس درد و ناراحتی خواهید داشت. این درد به گونه‌ایست که گویا یک جسم خارجی در چشم موجب خارش آن شده است. شدت درد و ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است و بسیاری از بیماران تنها درد ملایمی احساس می‌کنند. حداقل به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل لازک احساس درد خواهید داشت. در صورت نیاز می‌توانید از داروهای مسکن خوراکی برای تسکین درد استفاده کنید. داروهای مسکن را با غذا میل کنید.

احتیاط در فعالیت‌های روزانه

  • بعد از عمل لازک به مدت ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌های شدید بپرهیزید.
  • ۲۴ ساعت بعد از عمل لازک با توجه به اینکه چه احساسی دارید و چقدر احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید کمی فعالیت‌های خود را بیش‌تر کنید.
  • ۴ روز بعد از عمل لازک می‌توانید اغلب فعالیت‌های روزانه را از سر گیرید.
  • تا یک هفته بعد از عمل لازک از برخورد آب به چشم‌های عمل شده جلوگیری کنید. اگر به طور غیر عمدی آب وارد چشم شد، یک قطره آنتی بیوتیک چشمی (اگزوسین) در چشم بریزید.
  • به مدت دو هفته بعد از عمل لازک از شنا کردن بپرهیزید.
  • از آرایش چشم و مصرف لوسیون‌های پاک کننده چشم، به مدت یک هفته دوری کنید.
  • در یک هفته می‌توانید همه فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید، به جز شنا کردن که در بالا اشاره شد.
  • تا یک سال بعد از عمل لازک از تابش شدید خورشید و دیگر شکل‌های فرابنفش به چشم جلوگیری کنید. هنگامی که در روشنایی روز از خانه خارج می‌شوید، از عینک‌های آفتابی برای جلوگیری از ورود فرابنفش به چشم استفاده کنید.

لنز بانداژ

لنز بانداژ نوعی لنز تماسی نرم یکبار مصرف است که بعد از جراحی لیزر چشم جراح آن را در چشم قرار می‌دهد. لنزهای بانداژ به وضوح دید و کاهش درد بعد از عمل لازک کمک می‌کنند. بعد از عمل لازک در اکثر بیماران سطح قرنیه با گذشت ۵-۳ روز بهبود می‌یابد. لنزهای بانداژ نیز ۵-۳ روز در چشم باقی مانده و سپس برداشته می‌شوند. با توجه به حساسیت اپیتلیوم جدید، باید برای جلوگیری از آسیب دیدن آن لنزهای بانداژ با دقت بالا توسط پزشک برداشته شوند. بنابراین برای برداشتن یا تعویض لنزها تلاش نکنید. اگر لنزها از چشمتان بیرون افتادند، با پزشک معالج تماس بگیرید و خودسرانه تلاش نکنید لنز را در چشم قرار دهید.

اگر می‌خواهید در مورد مزایای جراحی لازک در مقابل معایب آن مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *