laser cataract surgery جراحی آب مروارید با استفاده از لیزر
جراحی آب مروارید با استفاده از لیزر
۶ بهمن ۱۳۹۵
lasik surgery جراحی لیزیک
با جراحی لیزیک دیگر نیازی به عینک ندارید
۶ بهمن ۱۳۹۵
نمایش همه
lasek vs lasik لازک یا لیزیک یا prk

lasek vs lasik لازک یا لیزیک یا prk

جراحی لازک ((Laser-Assisted Subepithelial Keratomileusis (LASEK) یکی از روش‌های جراحی برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. اگرچه عمل لیزیک یک روش آشنا برای جراحی چشم است، اما در مورد افرادی که انجام لیزیک ممکن نباشد می‌توان از جراحی لازک استفاده کرد. مانند سایر روش‌های جراحی که از لیزر برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می‌شود، در طی جراحی لازک نیز از لیزر برای اصلاح فرم و شکل قرنیه استفاده می‌گردد. تفاوت جراحی لازک با لیزیک به نحوه آماده‌سازی چشم برای درمان به وسیله لیزر برمی‌گردد.

در طی لیزیک (Laser-Assisted In-Situ Keratomileusis (LASIK))، یک برش دایره‌ای کوچک در سطح چشم ایجاد می‌شود. با کنار زدن این لایه، جراح می‌تواند به بخش استرومای قرنیه دسترسی پیدا کند و سپس به وسیله لیزر سطح قرنیه را اصلاح نماید. پس از اتمام جراحی، لایه کنار زده شده به محل قبلی خود برگردانده می‌شود.

در جراحی PRK (photorefractive keratectomy)، لایه اپی تلیال قرنیه به وسیله حلال الکلی و ابزارهای جراحی به طور کامل جدا و برداشته می‌شود. سپس بخش استرومای قرنیه توسط لیزر اصلاح می‌گردد. بعد از گذشت حدود پنج روز از جراحی، لایه جدید اپی تلیال شروع به رشد کرده و سطح جدیدی ایجاد می‌کند.

جراحی لازک در حقیقت ترکیبی از لیزیک و PRK است. در این روش نیز مانند PRK لایه اپی تلیال قرنیه به طور کامل از استروما جدا می‌شود اما برداشته نمی‌شود بلکه مانند عمل لیزیک به صورت یک لایه نازک به یک طرف کنار زده می‌شود. بعد از اتمام جراحی لازک لایه کنار زده شده به محل قبلی خود برگردانده می‌شود و از یک لنز تماسی به عنوان بانداژ برای نگه داشتن آن استفاده می‌شود.

در روش دیگری از جراحی چشم که اپی لیزیک یا اپی لازک نامیده می‌شود مانند جراحی لازک، لایه اپی تلیال کنار زده می‌شود با این تفاوت که به جای الکل از ابزار پلاستیکی تیغ مانندی برای جدا سازی لایه اپی تلیال استفاده می‌شود. این روش خطر مرگ سلول‌های اپی تلیال به وسیله الکل را کاهش می‌دهد.

لیزیک، PRK و لازک همگی میزان موفقیت و نتایج مشابهی در بهبود بینایی دارند. هیچ یک از روش‌ها نسبت به دیگری در بلند مدت برتری ندارد، اما در هفته اولیه بعد از جراحی لازک ممکن است دید کمی تار شود در حالی که در سایر روش‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

از آنجایی که لایه برداشته شده در جراحی لازک به مراتب نازکتر از لایه برداشته شده در لیزیک است، این روش برای افرادی که به صورت طبیعی دارای قرنیه نازک هستند، مناسب‌تر است. همچنین در این روش نسبت به لیزیک، خطر برداشت بیش از حد قرنیه به وسیله لیزر کمتر است. در جراحی لازک به دلیل ایجاد برش سطحی، خطر ابتلا به عارضه خشکی چشم نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این در صورت وجود نزدیک بینی شدید، کارایی بهتری نسبت به لیزیک می‌تواند داشته باشد. با این همه باید توجه داشت که جراحی لازک دوره نقاهت طولانی‌تری را نیز به همراه خواهد داشت.

معایب و سختی‌های جراحی لازک نیز مانند عمل لیزیک و PRK بوده که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دید تار و ایجاد هاله
  • برش بیش از حد یا کمتر از حد سطح قرنیه که نیاز به جراحی مجدد ایجاد می‌کند یا برای جبران آن باید از عینک یا لنز استفاده کرد.
  • ایجاد خشکی چشم
  • ایجاد عفونت‌های چشمی و سوزش چشم

اگر تمایل دارید، با روش های درمانی دکتر میر محمد صادقی آشنا شوید، کلیک کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *