Tips before Cataract surgery نکات قبل از عمل آب مروارید
نکاتی که قبل از عمل آب مروارید باید به آن‌ها توجه کرد
۱۸ خرداد ۱۳۹۸
glasses or contacts after laser eye surgery با عمل لیزیک عینک را برای همیشه از زندگیتان حذف کنید
با عمل لیزیک عینک را برای همیشه از زندگیتان حذف کنید
۱۸ خرداد ۱۳۹۸
نمایش همه
lasek eye surgery never leaves you alone عمل لازک شما را تنها نمی گذارد

lasek eye surgery never leaves you alone عمل لازک شما را تنها نمی گذارد

عمل لازک نوعی جراحی لیزری چشم است که بسیاری از فواید سایر روش‌های جراحی اصلاح بینایی، لیزیک و PRK را دارد. عمل لازک برای اصلاح عیوب انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم بکار می‌رود.

مزایای عمل لازک

  • در این عمل از مشکلات ناشی از برش زدن یک لایه نازک از سطح قرنیه و سپس برگرداندن و بخیه زدن آن در انتهای جراحی خبری نیست.
  • عمل لازک در مقایسه با لیزیک کمتر باعث خشکی چشم و عواقب ناشی از آن می‌شود.

در عمل لازک از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود تا لایه نازکی از سطح قرنیه برداشته شود که این امر به ترمیم قرنیه پس از اصلاح بینایی کمک می‌کند. در حالی که در طی لیزیک بوسیله لیزر یا ابزار مکانیکی لایه زخیم‌تری از سطح قرنیه برداشته و سپس سطح قرنیه بوسیله لیزر اصلاح می‌شود.

معایب عمل لازک

  • بهبود بینایی پس از عمل لازک کمی آهسته‌تر از عمل لیزیک صورت می‌گیرد و ممکن است در بعضی افراد بهبودی کامل طی یک الی دو هفته پس از جراحی حاصل شود که از نظر زمانی مشابه جراحی PRK است. در حالی که معمولا یک روز پس از عمل لیزیک بهبود در بینایی بدست می‌آید.
  • فرد پس از عمل لازک تا حدودی درد بیشتری نسبت به عمل لیزیک و درد کمتری نسبت به جراحی PRK تجربه خواهد کرد.
  • بیماران پس از عمل لازک تا سه الی چهار روز نیاز به استفاده از بانداژ داشته تا با مانع شدن از پلک زدن به ترمیم هرچه سریعتر بافت قرنیه کمک کنند.

عوارض جانبی احتمالی عمل لازک

  • احساس وجود شی خارجی در چشم
  • کاهش دید موقتی در شرایط کم نور
  • خشکی چشم، که نیاز به استفاده از قطره اشک مصنوعی است
  • دید تار یا ابری

عمل لازک برای چه کسانی مناسب‌تر است؟

عمل لازک معمولا برای افرادی توصیه می‌شود که قرنیه نازکی دارند بطوری که نمی‌توانند مورد عمل لیزیک قرار بگیرند. از آنجایی که اندازه زخم ایجاد شده طی عمل لیزیک بزرگتر از عمل لازک است، لذا افرادی که چشم آن‌ها در معرض آسیب بیشتری قرار دارند بهتر است که تحت عمل لازک قرار بگیرند. همچنین عمل لازک به افراد مبتلا به سندروم خشکی چشم مزمن توصیه می‌شود. چرا که به علت زخم کمتر اعصاب قرنیه که مسئول تحریک و ترشح اشک هستند کمتر آسیب می‌بینند.

آماده شدن برای عمل لازک

قبل از عمل لازک، ضمن بررسی سابقه بیماری فرد، ضخامت بافت قرنیه، انکسار، فشار چشم، نقشه چشم و عملکرد مردمک نیز مشخص می‌شود. اگر فرد از لنز تماسی استفاده می‌کند، حداقل به مدت سه روز قبل از عمل لازک نباید از آن استفاده کند.

در روز عمل، می‌توان یک وعده غذای ملایم خورد و البته داروهای تجویز شده را نیز باید طبق نسخه مصرف کرد. استفاده از آرایش چشم ممنوع است و همچنین بر روی سر نیز از اجسام بزرگ و حجیم نباید استفاده کرد چرا که می‌تواند موقعیت چشم زیر لیزر را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای آنکه درباره خدمات دکتر میر محمد صادقی بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *