Both eyes LASEK in the same day لازک هر دو چشم به صورت همزمان
لازک هر دو چشم به صورت همزمان امکان پذیر است؟
۲۹ مهر ۱۳۹۸
heavy exercise after lasik surgery
بعد از جراحی لیزیک می‌توان ورزش سنگین انجام داد؟
۲۹ مهر ۱۳۹۸
نمایش همه
Lasek Eye Surgery عمل لازک

Lasek Eye Surgery عمل لازک

بسیاری از ما زمانی که صحبت از عمل‌های جراحی چشم می‌شود، نگران سختی آن عمل‌ها هستیم. به همین دلیل ممکن است برای درمان مشکل انکسار چشم خود اقدامی انجام ندهیم. اما باید بدانید که عمل‌های جراحی چشم، به خصوص عمل لاز‌‌‌‌‌‌‌‌ک به هیچ وجه سخت و دردناک نیستند و حتی این عمل به صورت سرپایی و با کمک بی حسی موضعی انجام می‌شود. اما برای این که شرایط این عمل بپردازیم ابتدا باید آن را به خوبی معرفی کنیم.

 

عمل لاز‌‌‌ک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی لاز‌‌‌‌‌ک عملی است که برای درمان مشکلات بینایی مثل آستیگماتیسم، نزدیک‌بینی و دوربینی استفاده می‌شود. از بزرگ‌ترین مزایای عمل جراحی لاز‌‌‌ک این است که عوارضی که از برش قرنیه به وجود می‌آیند را حس نخواهید کرد. در این روش شما دیگر درگیر خشکی‌‌ چشم رایج بعد از سایر عمل‌ها نمی‌شوید. اما موضوعی ما قصد داریم در این مقاله آن را بررسی کنیم، سرعت انجام این عمل است. عمل جراحی لاز‌‌‌ک بسیار کوتاه است و در حدود پنج تا پانزده دقیقه انجام می‌شود. اما نکاتی وجود دارد که شما باید قبل از انجام عمل جراحی لاز‌‌‌‌ک به آن‌ها دقت کنید. شما باید قبل از انجام عمل جراحی لاز‌‌‌‌ک به یک متخصص جراحی و بیماری‌های چشمی مراجعه کنید تا پزشك با معاینه چشم و اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، فشار چشم، اتساع مردمك و انكسار، و همچنین با بررسی سابقه پزشكی شما، نظر نهایی را در مورد عمل جراحی لاز‌‌‌ک به شما اعلام کند.

consulation مشاوره

مزایای عمل جراحی لاز‌‌‌ک نسبت به سایر روش‌ها

اگر هنوز نمی‌توانید به خوبی درباره این عمل تصمیم‌گیری کنید، شاید با مطالعه مزایای این روش بتوانید با آرامش بیشتری درباره انجام این عمل فکر کنید و تصمیم نهایی خود را بگرید. به همین دلیل در ادامه مزایای این روش درمانی را برای شما بررسی کردیم تا شما آن‌ها را مطالعه بفرمایيد.

  • مشکلات ناشی از برش قرنیه به وجود نمی‌آیند: در عمل‌هایی مثل عمل لیزیک، جراح با برش زدن یک لایه نازک از قرنیه شما عمل را شروع و با بخیه زدن آن به پایان می‌رساند.همین موضوع باعث می‌شود که مشکلاتی بر اثر این برش و بخیه برای بیمار به وجود آید که عوارض جانبی آن می‌تواند تا ۱۲ ماه ادامه داشته باشد. اما در عمل جراحی لاز‌‌‌‌‌ک خبری از این حرف‌ها نیست. تکنیک‌های مختلفی برای این عمل وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها نازک‌ترین لایه از سطح قرنیه برداشته شود. این امر در ترمیم قرنیه پس از اصلاح بینایی تاثیر به سزایی دارد. اما در عمل لیزیک به وسیله لیزر یا ابزارهای مکانیکی لایه زخیم‌تری از سطح قرنیه برداشته و سپس سطح قرنیه بوسیله لیزر اصلاح می‌شود.
  • خشکی چشم بسیار کمتری خواهید داشت: یکی از مشکلاتی که همواره گریبان‌گیر بیمارانی که عمل‌هایی مثل لیزیک انجام داده‌اند، است، خشکی چشم و عوارض جانبی آن است. اما در روش لاز‌‌‌‌ک، خشکی چشم بسیار کمتر برای بیماران به وجود می‌آید و کمک می‌کند تا راحتی بیشتری پس از عمل جراحی لازک داشته باشید.

 

روش لاز‌‌‌ک برای چه کسانی مناسب است؟

در حقیقت عمل جراحی لازک برای افرادی توصیه می‌شود که ضخامت بافت قرنیه در آن‌ها به قدری کم است که امکان جراحی لیزیک برای آن‌ها وجود ندارد. همچنین برای ورزشکاران یا افرادی که چشمشان در معرض خطر ضربه یا آسیب هست نیز معمولا عمل لاز‌‌‌‌ک توصیه می‌شود. افراد مبتلا به خشکی چشم نیز از گزینه‌های دیگری هستند که عمل جراحی لاز‌‌‌ک به آن‌ها توصیه می‌شود.

 

عمل لاز‌‌‌‌ک چگونه انجام می‌شود؟

عمل لاز‌‌‌‌ک نیز به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طی عمل لایه خارجی قرنیه، ابتدا حدود ۳۰ثانیه با الکل تیمار شده و سپس از لایه میانی قرنیه جدا شده و کنار زده می‌شود. این روش کمک می‌کند تا لایه نازک‌تری از سطح قرنیه در مقایسه با عمل لیزیک کنار زده شود. سپس از همان لیزری که در طی لیزیک برای اصلاح بافت میانی قرنیه به کار می‌رود برای عمل جراحی لاز‌‌‌‌ک نیز استفاده می‌شود. در انتها لایه برش خورده خارجی به محل خود برگردانده می‌شود.

تفاوت عمل جراحی لاز‌‌‌‌ک با لیزیک در این است که طی لیزیک از لیزر یا ابزار مکانیکی برای برش لایه خارجی قرنیه استفاده می‌شود لذا لایه جدا شده طی لیزیک معمولا ضخیم‌تر است. با این حال از نظر زمانی عمل لیزیک با لازک فرق چندانی ندارند. عمل جراحی لازک نیز تنها حدود ۱۵دقیقه زمان می‌برد. پس از عمل فرد احساس درد نخواهد داشت با این حال ممکن است برای پیشگیری از استرس به بیمار داروهای آرام‌بخش داده شود.

 

معایب این روش درمانی چیست؟

تا اینجای مطلب به بررسی ویژگی‌ها و مزایای این روش درمانی پرداختیم. اما واضح است که هر روش درمانی معایب و عوارض جانبی نیز دارد. به همین دلیل باید معایب و عوارض جانبی عمل لاز‌‌‌‌‌ک نیز مورد بررسی قرار بگیرد. از جمله معایب و عوارض جانبی عمل لاز‌‌‌‌‌‌ک این است که:

  • دوره نقاهت یا زمان بهبودی کامل بینایی کمی بیشتر از عمل لیزیک و حدودیک الی دو هفته طول خواهد کشید. در حالی که پس از عمل لیزیک بهبودی کامل طی چند روز بدست می‌آید.
  • لاز‌‌‌‌ک تا حدودی سبب درد بیشتری نسبت به عمل لیزیک می‌شود.
  • پس از عمل لاز‌‌‌‌‌ک استفاده از لنز تماسی بانداژی برای محافظت از لایه برش خورده حین پلک زدن به منظور پیشگیری از اختلال در ترمیم آن ضروری است در حالی که پس از عمل لیزیک ضروری نیست.
  • بیماران مجبور هستند تعداد روزهای بیشتری پس از عمل جراحی لاز‌‌‌ک از داروهای استروئیدی استفاده کنند.

 

 

می‌توانیم بگویيم که به خوبی با عمل جراحی لاز‌‌‌‌ک آشنا شدیم، اما برای شروع باید با یک پزشک متخصص بیماری‌های چشمی مشاوره کنید تا آن‌ها بهترین روش درمانی را برای شما تجویز کنند. اگر قصد دارید که در این مورد با پزشکی مشاوره کنید، پیشنهاد می‌کنیم که با دکتر سید محمد میر محمد صادقی، جراح چشم و متخصص بیماری‌های چشمی فلوشیپ جراحی پلاستیک، لیزیک و فیکو، تماس بگیرید. برای تماس با دکتر میر صادقی می‌توانید از طریق این صفحه یا شماره تماس‌هایی که در بالای صفحه مشاهده می‌فرمائید ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *