می‌دانید که عمل لازک به صورت سرپایی انجام میشه؟

Presbyopia treatment with refractive surgery
آیا پیر چشمی با عمل لیزیک درمان می‌شود؟
۲۶ تیر ۱۳۹۸
Can LASIK do before age 18
آیا قبل از ۱۸ سالگی هم می‌شود عمل لیزیک انجام داد؟
۲۶ تیر ۱۳۹۸
نمایش همه
LASEK Eye Surgery

عمل لازک نوعی جراحی لیزری برای رفع عیوب انکساری چشم است که مزایای بسیاری نسبت به دیگر جراحی‌های اصلاح بینایی مانند لیزیک و PRK دارد.

در حقیقت عمل لازک در مقایسه با لیزیک دو مزیت عمده دارد:

  • دردسرهای مربوط به ایجاد لایه برش خورده در سطح قرنیه و بازگرداندن آن در انتهای جراحی را ندارد.
  • عارضه جانبی خشکی چشم در طی عمل لازک به مراتب کمتر از لیزیک اتفاق می‌افتد.

در طی عمل لیزیک یک لایه نسبتا ضخیم از بافت خارجی قرنیه برش خورده می‌شود در حالی که طی عمل لازک با استفاده از تمهیدات خاصی تلاش می‌شود تا لایه نازکی از بافت خارجی قرنیه باقی بماند تا در انتهای جراحی سطح قرنیه را بپوشاند.

در حقیقت عمل لازک برای افرادی توصیه می‌شود که ضخامت بافت قرنیه در آن‌ها به قدری کم است که امکان جراحی لیزیک برای آن‌ها وجود ندارد. همچنین برای ورزشکاران یا افرادی که چشمشان در معرض خطر ضربه یا آسیب هست نیز معمولا عمل لازک توصیه می‌شود. افراد مبتلا به خشکی چشم نیز از گزینه‌های دیگری هستند که عمل لازک به آن‌ها توصیه می‌شود.

عمل لازک نیز به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طی عمل لایه خارجی قرنیه، ابتدا حدود ۳۰ ثانیه با الکل تیمار شده و سپس از لایه میانی قرنیه جدا شده و کنار زده می‌شود. این روش کمک می‌کند تا لایه نازک‌تری از سطح قرنیه در مقایسه با عمل لیزیک کنار زده شود. سپس از همان لیزری که در طی لیزیک برای اصلاح بافت میانی قرنیه به کار می‌رود برای عمل لازک نیز استفاده می‌شود. در انتها لایه برش خورده خارجی به محل خود برگردانده می‌شود.

تفاوت عمل لازک با لیزیک در این است که طی لیزیک از لیزر یا ابزار مکانیکی برای برش لایه خارجی قرنیه استفاده می‌شود لذا لایه جدا شده طی لیزیک معمولا ضخیم‌تر است. با این حال از نظر زمانی عمل لیزیک با لازک فرق چندانی ندارند. عمل لازک نیز تنها حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. پس از عمل فرد احساس درد نخواهد داشت با این حال ممکن است برای پیشگیری از استرس به بیمار داروهای آرام‌بخش داده شود.

از جمله معایب عمل لازک در این است که:

  • دوره نقاهت یا زمان بهبودی کامل بینایی کمی بیشتر از عمل لیزیک و حدود  یک الی دو هفته طول خواهد کشید. در حالی که پس از عمل لیزیک بهبودی کامل طی چند روز بدست می‌آید.
  • لازک تا حدودی سبب درد بیشتری نسبت به عمل لیزیک می‌شود.
  • پس از عمل لازک استفاده از لنز تماسی بانداژی برای محافظت از لایه برش خورده حین پلک زدن به منظور پیشگیری از اختلال در ترمیم آن ضروری است در حالی که پس از عمل لیزیک ضروری نیست.
  • بیماران مجبور هستند تعداد روزهای بیشتری پس از عمل لازک از داروهای استروئیدی استفاده کنند.

آیا پیرچشمی با عمل لیزیک درمان می‌شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک آن کلیک کنید.

برای آنکه درباره لیزیک بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *