cataract_surgery جراحی آب مروارید
خلاصه ای از تکنیک های جراحی مدرن آب مروارید
۲۴ آذر ۱۳۹۵
diabetic-retinopathy-condition بیماری رتینوپاتی دیابتی
آیا می‌دانید دیابت چه عوارضی بر روی چشم دارد؟
۲۴ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه
lasek لازک

عمل لازک

جراحی لازک برای درمان آستیگماتیسم، دوربینی و نزدیک‌بینی کاربرد دارد. در جراحی چشم لازک، تکنیک‌های مختلفی برای حفظ لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) که لایه‌ای بسیار نازک است و بعد از انجام جراحی به ریکاوری قرنیه کمک می‌کند، استفاده می‌شوند. چنانچه تمایل به جراحی لازک چشم دارید، مطالب زیر برای شما مفید خواهد بود.

تفاوت جراحی لیزیک با عمل لازک

اولین تفاوت بین جراحی چشم لیزیک و لازک در نحوه دسترسی جراح به استروما، لایه میانی قرنیه چشم، است. در عمل لازک جراح با برداشتن اپی تلیوم خارجی قرنیه، به تغییر شکل لایه زیری می‌پردازد. بعد از انجام تغییرات لازم در لایه میانی، اپی تلیوم را دوباره جایگذاری می‌کند تا مانند یک باند محافظتی در مدت درمان، از چشم محافظت کند. بیمارانی که برای آن‌ها جراحی لازک انجام می‌شود باید برای محافظت بیشتر از چشم در طول دوره بهبود، به مدت 3 تا 4 روز از لنزهای تماسی استفاده کنند.

در حالی که در جراحی لیزیک، جراح برای دسترسی به تروما، با استفاده از لیزر فمتوثانیه، یک فلپ (لایه‌ای نازک) از قرنیه برمی‌دارد و با انجام تغییر شکل استروما، فلپ جایگذاری می‌شود.

دومین تفاوت بین جراحی لازک و عمل لیزیک در فرآیند بهبود آن‌ها است. بهبود در بیمارانی که جراحی لازک انجام داده‌اند یک تا دو هفته طول می‌کشد. تا چند روز احساس ناراحتی در چشم دارند و باید چند هفته از قطره چشمی استروئید استفاده کنند. در حالی که بهبود در بیمارانی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته‌اند، کمی سریع‌تر است. این بیماران حداکثر 2 روز احساس ناراحتی در چشم دارند و کافی است یک هفته از قطره چشمی استروئید استفاده کنند.

مزایای جراحی لازک

لازک مزایای روش‌های متداول جراحی چشم (عمل لیزیک و PRK) را همزمان دارد از جمله:

 • .پیچیدگی‌های مربوط به ایجاد و جایگذاری فلپ را حذف می‌کند
 • پیچیدگی‌های مربوط به ایجاد و جایگذاری فلپ را حذف می‌کند.
 • به دلیل عدم ایجاد فلپ، قرنیه را بسیار پایدار نگه می‌دارد.
 • برای افرادی که به دلیل نازک بودن قرنیه امکان لیزیک ندارند، مناسب است.

در جراحی لازک، خشکی چشم نسبت به عمل لیزیک کمتر است.

معایب جراحی لازک

 • مدت زمان بهبود و بازگشت به دید عادی در روش لازک در مقایسه با عمل لیزیک طولانی‌تر است. دوره بهبود در این روش یک تا دو هفته طول می‌کشد که این زمان مشابه دوره بهبود در جراحی PRK  است.
 • درد و ناراحتی جراحی لازک نسبت به جراحی لیزیک معمولا بیشتر است اما در مقایسه با روش PRK  درد کمتری دارد.
 • بیماران برای محافظت از چشم در مقابل پلک زدن، باید 3 تا 4 روز از لنزهای تماسی استفاده کنند.
 • در جراحی لازک بیمار باید چند هفته از قطره استروئید چشمی استفاده کند، در حالی که در لیزیک یک هفته کافی است.

عوارض احتمالی جراحی لازک

 • احساس قرار داشتن جسم خارجی در چشم (بین 1 تا 4 روز)
 • کاهش موقتی دید در نور کم (حداکثر تا 12 ماه)
 • خشکی چشم که نیاز به استفاده از قطره‌های مرطوب کننده چشم دارد (حداکثر تا 6 ماه)
 • دید مه آلود و تاری دید (بعد از 6 تا 9 ماه رفع می‌شود)

از کجا متوجه شویم جراحی لازک انتخاب مناسبی برای ما است؟

 • قرنیه استیپ (شیب‌دار) یا نازک امکان ایجاد فلپ مناسب در عمل لیزیک را برای جراح سخت می‌کند، به همین دلیل جراحی لازک برای بیماران با قرنیه استیپ یا نازک انتخاب بهتری است.
 • برای افرادی که شغل یا تفریحاتشان به صورتی است که احتمال آسیب رسیدن به چشم را افزایش می‌دهد (مانند بوکس)، لازک انتخاب مناسب‌تری است، زیرا بعد از عمل لیزیک نباید ضربه یا صدمه جدی به چشم وارد شود.

برای افرادی که علائم خشکی چشم را دارند، جراحی لازک (یا PRK) انتخاب مناسبی است، زیرا در روش لیزیک هنگام ایجاد فلپ ممکن است بخشی از اعصاب قرنیه که مسئول ایجاد اشک در چشم است، قطع شود.

چه زمانی با پزشک معالج تماس بگیریم؟
اگر تحت جراحی لازک قرار گرفته‌اید، چنانچه سوالی دارید، احساس درد می‌کنید، کاهش ناگهانی دید داشته‌اید یا دچار قرمزی چشم یا ترشحات چشمی شده‌اید، فورا با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *