Glaucoma آب سیاه
از کجا بفهمیم که دچار آب سیاه شده‌ایم؟
۵ دی ۱۳۹۷
Laser eye surgery complications بعد از عمل لازک چه علائم موقتی به وجود می‌آید
بعد از عمل لازک چه علائم موقتی به وجود می‌آید؟
۵ دی ۱۳۹۷
نمایش همه
Lasik eye surgery for over 50 years old جراحی لیزیک برای سنین بالا

Lasik eye surgery for over 50 years old جراحی لیزیک برای سنین بالا

جراحی لیزیک در سن بالا

یک تصور غلط بین مردم وجود دارد مبنی بر اینکه انجام جراحی لیزیک دارای محدودیت سنی است. البته حقیقت این است که برای انجام جراحی لیزیک فرد بهتر است ۱۸ سال داشته باشد اما هیچ حداکثر سنی برای آن وجود ندارد. بر اساس گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا، تمایل افراد بالای ۵۰ سال برای انجام جراحی لیزیک رو به افزایش است. حتی گزارشاتی مبنی بر جراحی افرادی با سن ۷۰ سال نیز وجود دارد. اگرچه بالا بودن سن به خودی خود مانعی برای انجام جراحی لیزیک نیست اما افزایش سن معمولاً باعث ایجاد شرایطی می‌شود که ممکن است امکان جراحی لیزیک را تحت تأثیر قرار دهد.

چشم انسان با افزایش سن دائماً در حال تغییر کردن است. انجام جراحی لیزیک برای افراد خیلی کم سن توصیه نمی‌شود چرا که سرعت تغییرات چشم در آن‌ها بسیار بالا است. به عبارت دیگر، چشم آن‌ها هنوز از شرایط پایداری برخوردار نشده است. لذا اکثر متخصصان انجام جراحی لیزیک را تا اواسط ۲۰ سالگی به عقب می‌اندازند.

با رسیدن سن به ۴۰ سالگی یا بالاتر، ریسک ابتلای افراد به پیر چشمی نیز افزایش می‌یابد که باعث ایجاد دید تار می‌شود. این شرایط می‌تواند اثر بخشی جراحی لیزیک را محدود کند (به طوری که امکان درمان پیرچشمی را نداشته باشد) اما روش‌های جایگزین و جدید درمان عیوب انکساری مانند جراحی لیزیک مونو ویژن یا مولتی‌فوکال می‌تواند مفید و مؤثر باشد.

همزمان با افزایش سن، فرد در معرض ریسک ابتلا به انواع دیگری از تغییرات بینایی نیز قرار می‌گیرد که به نوبه خود، شانس موفقیت جراحی لیزیک را کم می‌کند. افراد مسن با سن ۵۰ یا بالاتر، در معرض ابتلا به تخریب ماکولا (شرایطی که طی آن شبکیه چشم دچار زوال شده و منجر به کاهش توان بینایی می‌شود) هستند. افراد بالای ۶۰ سال نیز در معرض ابتلا به آب مروارید و گلوکوما (آب سیاه) قرار دارند که به ترتیب باعث کدری عدسی چشم و آسیب به عصب بینایی می‌شوند.

با این حال، افراد مسن زیادی در سنین ۳۰، ۵۰ و ۶۰ سالگی و حتی بالاتر وجود دارند که تقریباً چشمانی سالم داشته و هیچ یک از مشکلات ذکر شده را ندارند که این شرایط، انجام جراحی لیزیک برای آن‌ها را ممکن می‌کند. بر این اساس عملاً هیچ حداکثر سنی برای انجام جراحی لیزیک وجود ندارد و این موضوع کاملاً به سلامت چشم فرد بستگی دارد.

از جمله دلایلی که می‌تواند مانعی برای انجام جراحی لیزیک باشند عبارتند از:

  • سلامت چشم‌ها مانند آب مروارید، گلوکوما، بیماری‌های قرنیه، سندروم خشکی چشم، آمبلیوپی، کراتوکونوس و غیره
  • پایداری بینایی: بینایی فرد باید حداقل به مدت یک سال قبل از انجام جراحی لیزیک پایدار شده باشد
  • سلامت عمومی: دیابت، بیماری‌های خود ایمنی و سایر بیماری‌های عمومی
  • جراحت چشم: جراحت چشم یا وجود عفونت در چشم
  • بارداری: زنان در دوران بارداری یا شیردهی
  • افرادی که از لنز استفاده می‌کنند: این افراد بر حسب تشخیص متخصص باید مدت زمان مشخصی قبل از جراحی لیزیک از لنز استفاده نکنند.

برای آنکه در رابطه با لیزیک بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *