bekhatere man بخاطر من
بخاطرمن
۳۱ مرداد ۱۳۹۶
old and astigmatism آب مروارید و پیرچشمی
درمان همزمان آب مروارید و پیر چشمی
۳۱ مرداد ۱۳۹۶
نمایش همه
lasik at pregnancy لیزیک در حاملگی

lasik at pregnancy لیزیک در حاملگی

انجام عمل لیزیک در دوران حاملگی ممنوع است. البته لیزیک بطور مستقیم بر روی سلامت نوزاد درون رحم اثر نمی‌گذارد اما به علت تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران حاملگی، این هورمون‌ها بر روی نتیجه عمل لیزیک در دوران حاملگی اثر سوء می‌گذارند به گونه‌ای که به نتیجه دلخواه منجر نخواهد شد. معمولا در دوران حاملگی اختلالات بینایی به سمت نزدیک بینی تغییر می‌کند، البته در بعضی از مادران ممکن است منجر به تشدید دوربینی شود. لذا اصلاحاتی که بوسیله لیزر طی عمل لیزیک در دوران حاملگی ایجاد می‌شود پس از تولد نوزاد و پایان دوران شیردهی، به علت تغییر وضعیت بینایی، اثر خود را از دست خواهد داد.

از طرفی دیگر برای قبل از انجام عمل لیزیک از قطره‌های اتساع دهنده استفاده می‌شود. اینکه این قطره‌ها چقدر ایمن هستند و اینکه استفاده از آن برای عمل لیزیک در دوران حاملگی چه تاثیری بر روی نوزاد خواهد گذاشت هنوز شناخته نشده است. اکثر این قطره‌های اتساع دهنده بر روی زنان باردار تست نشده‌اند، اما همواره مقداری از این قطره‌ها به خون راه پیدا کرده و در سیستم گردش خون به نقاط دیگر بدن منتقل خواهد شد. همچنین ممکن است قبل از عمل لیزیک برای کاهش اضطراب نیاز به مصرف آرام بخش باشد یا پس از جراحی داروهای استروئیدی و آنتی بیوتیک تجویز شود. اثر این داروها نیز بر روی زنان باردار مشخص نیست. از طرف دیگر در دوران حاملگی چشم‌ها دچار خشکی می‌شوند که به این دلیل زنان باردار قادر به استفاده از لنز در این دوران نیستند. لذا انجام عمل لیزیک در دوران حاملگی در اثر خشک بودن چشم باعث می‌شود که ترمیم جراحت به خوبی صورت نگیرد.

با توجه به دلایل گفته شده اکثر جراحان به زنان باردار توصیه می‌کنند که عمل لیزیک در دوران حاملگی را انجام ندهند و تا چند ماه پس از تولد نوزاد و اتمام دوره شیردهی به تاخیر بیاندازند. بر همین اساس، قبل از حاملگی لازم است تا معاینه کامل چشم از نظر وضعیت دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم صورت بگیرد تا با مقایسه وضعیت چشم پس از دوران بارداری، پایدار شدن وضعیت چشم و بهترین زمان برای انجام عمل لیزیک مشخص گردد. پایدار شدن وضعیت چشم برای انجام عمل لیزیک ضروری است چرا که برای جراح امکان انجام دقیق جراحی را که مناسب وضعیت واقعی بیمار است فراهم می‌کند.

اگر می‌خواهید در مورد لیزیک بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *