are lasik side effects important
عوارض عمل لیزیک جدی است؟ باید آنها را باور کنیم؟
۱۲ آبان ۱۳۹۸
lasik and lasek لیزیک یا لازک
نحوه‌ی انجام عمل جراحی لیزیک
۱۲ آبان ۱۳۹۸
نمایش همه
lasik لیزیک

lasik لیزیک

لیزیک برای چشم های آستیگمات هم درمان خوبی است؟

این سوال برای خیلی از افراد پیش می‌آید که آیا روش درمانی لیزیک در درمان آستیگماتیسم موثر است؟ باید در پاسخ به این سوال بگوییم که بله، جراحی لیزیک می‌تواند یک راه حل دائمی و کارآمد برای درمان آستیگمات باشد.درمان از طریق این روش بسیار ساده است و می‌تواند مشکل شما را برای همیشه بدون استفاده از عینک و یا لنز‌های تماسی برطرف کند. آستیگمات مانند نزدیک بینی و دور بینی سبب کاهش دید صحیح می‌شود. اما تاثیری که آستیگمات بر قدرت بینایی انسان می‌گذارد بسیار پیچیده‌تر از مشکلات دور بینی و نزدیک بینی است. زیرا آستیگمات نه تنها بر کیفیت بینایی تاثیرگذار است، بلکه بر جهت بینایی شما نیز اثر می‌گذارد. همین موضوعات باعث شده تا درمان بیماری آستیگماتیسم با استفاده از عینک و یا لنزهای تماسی بسیار دشوار باشد.

بسیاری افراد از شنیدن اینکه روش لیزیک می‌تواند در درمان آستیگماتیسم تاثیرگذار باشد، متعجب می‌شوند. جالب است بدانید اگر دچار آستیگماتیسم هستید، همچان شانس استفاده از این راه‌حل را دارید. تکنولوژی‌های نوینی که توسط FDAتایید شده، به اکثر افراد آستیگمات‌ این امکان را می‌دهد تا نتایج قابل توجهی را کسب کنند.

لیزیک چیست؟

برای این که بتوانیم به خوبی با این روش درمانی آشنا شویم، باید در ابتدا به معرفی أنواع روش‌های درمانی برای بیماری‌های چشم بپردازیم. PRK، لازک و لیزیک سه روش اصلی برای جراحی لیزر چشم هستند. اما باید بدانید در 95% موارد، درمان عیوب انکساری از طریق جراحی لیزیک صورت می‌گیرد. همین موضوع نشان دهنده کاربرد فراوان این روش است. لیزیک بسیار تطبیق پذیر است و دوره نقاهت کوتاهی دارد.در این روش از اندازه‌گیری‌های سه بعدی برای ایجاد دقیق‌ترین تصحیحات روی قرنیه استفاده می‌شوند. لیزیک مبتنی بر جبهه موج برای بیمارانی که از آستیگمات متوسط تا شدید رنج می‌برند بسیار مناسب است.

برای عمل لیزیک نمره چشم باید در چه محدوده‌ای باشد؟

در کل شما برای درمان با این روش باید به نکات و فاکتورهای متفاوتی توجه داشته باشید. اما به صورت کلی افرادی که قصد داریم با این شیوه تحت درمان قرار بگیرند، باید با توجه مشکلی که دارند با پزشک متخصص مشاوره کنند. درمان با روش لیزیک به دو دسته تقسیم می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • درمان نزدیک بینی: رایج‌ترین نوع مشکلات انکساری چشم، نزدیک بینی است. نزدیک بینی دید واضح را بر روی اجسام دور مختل می‌کند. نزدیک‌بینی چشم، با نمره دیوپتر منفی مشخص می‌شود. افراد نزدیک بین با نمره حداقل منفی 0.5 و حداکثر منفی 8.0، با تشخیص پزشک می‌توانند با عمل لیزیک درمان شوند. افراد با درجه نزدیک بینی کمتر از منفی 0.5 که به آستیگماتیسم نیز دچار باشند می‌توانند با نظر پزشک عمل لیزیک را انجام دهند. افراد مبتلا به درجات شدید نزدیک بینی، برای درمان با لیزیک باید از ضخامت کافی و سلامت قرنیه برخوردار باشند.
  • درمان دوربینی: دوربینی چشم، یک اختلال بینایی است که دید واضح بر روی اجسام نزدیک را دشوار می‌کند. این اختلا در سن بالاتر از چهل سالگی پیر چشمی نامیده می‌شود. دوربینی چشم با نمره مثبت اندازه‌گیری می‌شود. برای درمان دوربینی با عمل لیزیک، نمره چشم باید حداقل 0.5 و حداکثر 5.0 باشد. افراد با دوربینی کمتر از 0.5 در صورتی که به آستیگماتیسم نیز دچار باشند، می‌توانند عمل لیزیک را با نظر پزشک انجام دهند. نمره چشم بالاتر از ۳یا ۴می‌تواند نتیجه عمل لیزیک را غیر قابل پیش‌بینی کند.

اما همانطور که اشاره کردیم، شما در اولین مرحله باید با یک جراح و متخصص بیماری‌های چشمی مشاوه کنید. شما می‌توانید از با کلیک بر روی بنر زیر با دکتر سید محمد میر محمد صادقی به صورت مستقیم مشاوره کنید.

consulation مشاوره

چگونه عمل لیزیک برای آستیگمات‌ها انجام می‌شود؟

جراحی لیزیک در درمان آستیگماتیسم از طریق تغییر شکل قرنیه منجر به تصحیح مسیر ورود نور به پشت چشم می‌شود. لیزیک انحنای قرنیه را با استفاده از بیم لیزری سرد تغییر می‌دهد، این تغییر با مسطح کردن یا افزایش انحنا صورت می‌گیرد.

این منحنی کروی به چشم امکان تمرکز بهتر روی اشعه نور را می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند منجر به افزایش وضوح دید شود. عینک و لنز تماسی به صورت موقتی آستیگمات را ثابت نگه می‌دارند، در حالی که لیزیک یک روش دائمی است.

چه کسانی نمی‌توانند لیزیک انجام دهند؟

پیش از انجام جراحی لیزیک تمام جنبه‌های سلامتی بیمار ارزیابی می‌شود. برخی شرایطی که فرد را از انجام لیزیک باز می دارد عبارتند از:

  • برخی از آستیگمات شدید در برخی موارد (اين موارد نيز توسط دكترميرمحمد صادقى با استفاده از روشهاى جايگزين جديد قابل درمان هستند)
  • ابتلا به دیابت پیشرفته کنترل نشده
  • اختلالات خود ایمنی که موجب خشکی بیش از حد سطح چشم شود مانند ایدز و روماتیسم مفصلی
  • بیماری‌های چشمی مانند گلوکوما و آب مروارید؛ این بیماری‌ها باید ابتدا درمان شده و سپس فرد برای لیزیک آستیگمات اقدام نماید.
  • کودکان؛ لیزیک برای افراد بالای ۱۸سال که شماره چشم آن ها حداقل به مدت یک سال ثابت مانده است توصیه می‌شود.
  • بارداری و شیردهی

 

در این مقاله با کاربرد این روش درمانی بسیار محبوب برای آستیگمات‌ها آشنا شدیم. اما اگر قصد دارید که مشکلات آستیگمات چشمان خود را به وسیله لیزیک درمان کنید، پیشنهاد می‌کنیم با دکتر سید محمد میر صادقی، جراح چشم و متخصص بیماری‌های چشمی، فلوشیپ جراحی پلاستیک، لیزیک و فیکو، تماس بگیرید. برای تماس با دکتر میر صادقی می‌توانید از طریق این صفحه یا شماره تماس‌هایی که در بالای صفحه مشاهده می‌فرمائید ارتباط برقرار کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *