blepharoplasty care
مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی
۲۶ فروردین ۱۳۹۶
first sign of cataract
آب مروارید در ابتدا چگونه بروز می‌یابد؟
۲۶ فروردین ۱۳۹۶
نمایش همه
lasik - لیزیک

لیزیک برای چشم های آستیگمات هم درمان خوبی است؟

 

این سوال برای خیلی از افراد پیش می‌آید که آیا لیزیک در درمان آستیگماتیسم موثر است؟ جراحی لیزیک می‌تواند یک راه حل دائمی و کارآمد برای درمان آستیگمات باشد.

این روش برای افرادی که نمی‌خواهند مشکلات ناشی از عینک و لنز تماسی را تحمل کنند مفید است. در نتیجه به سادگی می‌توان به این سوال پاسخ داد، بله لیزیک در درمان آستیگماتیسم موثر است.

آستیگمات مانند نزدیک بینی و دور بینی سبب کاهش دید صحیح می‌شود، هرچند آستیگمات به جهت آنکه علاوه بر اندازه، جهت بینایی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد پیچیده‌تر است. به همین دلیل تصحیح آستیگمات با عینک، لنز تماسی و جراحی مشکل‌تر از سایر عیوب انکساری است.

بسیاری افراد از شنیدن اینکه لیزیک در درمان آستیگماتیسم موثر است متعجب می‌شوند. جالب است بدانید آستیگمات به هیچ عنوان شانس انجام لیزیک را از فرد صلب نمی‌کند و تکنولوژی‌های تایید شده توسط FDA به اکثر آستیگمات‌ها امکان کسب نتیجه مثبت با جراحی لیزیک را می‌دهد و لیزیک در درمان آستیگماتیسم نتیجه بخش است.

روش‌های مختلف جراحی لیزر چشم

PRK، لازک و لیزیک سه روش اصلی برای جراحی لیزر چشم هستند. در 95% موارد درمان عیوب انکساری از طریق جراحی لیزیک صورت می‌گیرد. این روش بسیار تطبیق پذیر است و دوره نقاهت کوتاهی دارد. روش‌های PRK و لازک اغلب برای افراد با قرنیه نازک توصیه می‌شوند.

روش لیزیک مبتنی بر جبهه موج (WaveFront) که برحسب عادت همان لیزیک خوانده می‌شود، در درمان عیوب انکساری به خصوص آستیگمات بسیار مفید است. در این روش از اندازه‌گیری‌های سه بعدی برای ایجاد دقیق‌ترین تصحیحات روی قرنیه استفاده می‌شود. لیزیک مبتنی بر جبهه موج برای بیمارانی که از آستیگمات متوسط تا شدید رنج می‌برند مناسب است.

چگونه عمل لیزیک برای آستیگمات‌ها انجام می‌شود؟

جراحی لیزیک در درمان آستیگماتیسم از طریق تغییر شکل قرنیه منجر به تصحیح مسیر ورود نور به پشت چشم می‌شود. لیزیک انحنای قرنیه را با استفاده از بیم لیزری سرد تغییر می‌دهد، این تغییر به صورت مسطح کردن یا افزایش انحنا صورت می‌گیرد.

این منحنی کروی به چشم امکان تمرکز بهتر روی اشعه نور را می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند منجر به افزایش وضوح دید شود. عینک و لنز تماسی به صورت موقتی آستیگمات را ثابت نگه می‌دارند، در حالی که لیزیک یک روش دائمی است.

چه کسانی نمی‌توانند لیزیک انجام دهند؟

پیش از انجام جراحی لیزیک تمام جنبه‌های سلامتی بیمار ارزیابی می‌شود. برخی شرایطی که فرد را از انجام لیزیک باز می دارد عبارتند از:

  • برخی از آستیگمات شدید در برخی موارد (اين موارد نيز توسط دكترميرمحمد صادقى با استفاده از روشهاى جايگزين جديد قابل درمان هستند)
  • ابتلا به دیابت پیشرفته کنترل نشده
  • اختلالات خود ایمنی که موجب خشکی بیش از حد سطح چشم شود مانند ایدز و روماتیسم مفصلی
  • بیماری‌های چشمی مانند گلوکوما و آب مروارید؛ این بیماری‌ها باید ابتدا درمان شده و سپس فرد برای لیزیک آستیگمات اقدام نماید.
  • کودکان؛ لیزیک برای افراد بالای ۱۸ سال که شماره چشم آن ها حداقل به مدت یک سال ثابت مانده است توصیه می‌شود.
  • بارداری و شیردهی

در صورت نیاز به مشاوره و تعیین وقت، کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *