LASIK and Corneal Thickness لیزیک و قرنیه نازک
اگر قرنیه نازک باشد نمی‌توان جراحی لیزیک انجام داد؟
۱۷ تیر ۱۳۹۸
say goodbye to your glasses خداحافظی با عینک
هر زمانی که بخواهید می‌توانید با عینک طبی خود خداحافظی کنید
۱۷ تیر ۱۳۹۸
نمایش همه
lasik operation takes time about 10 to 15 minutes لیزیک در کل حدودا 10 الی 15 دقیقه زمان می برد

lasik operation takes time about 10 to 15 minutes لیزیک در کل حدودا 10 الی 15 دقیقه زمان می برد

لیزیک یکی از رایج‌ترین جراحی‌های لیزری جهت درمان عیوب انکساری چشم است. در طی لیزیک مانند تمام جراحی‌های رفع عیوب انکساری دیگر، سطح قرنیه اصلاح شده تا امکان ورود نور و تمرکز آن بر روی شبکیه به طور مناسبی اتفاق بیافتد.

جراحی لیزیک در حقیقت یک جراحی بدون درد است و تنها ۱۵ دقیقه زمان نیاز است تا هر دو چشم مورد جراحی و اصلاح قرار بگیرد. بهبود بینایی بلافاصله پس از جراحی لیزیک قابل تشخیص است و معمولا طی چند روز پس از جراحی، بهبود در بینایی همچنان ادامه یافته تا اینکه پایدار می‌شود.

طی جراحی لیزیک ابتدا لایه خارجی قرنیه بوسیله میکروکراتوما یا به وسیله لیزر فمتوثانیه برش داده و کنار زده می‌شود. سپس با استفاده از لیزر اکسیمر مقداری از بافت میانی قرنیه که استروما نام دارد برداشته و شکل آن اصلاح می‌شود. لیزر اکسیمر در حقیقت امواجی در محدوده فرابنفش بوده که امکان برداشتن مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه را فراهم می‌کند. برای افراد نزدیک‌بین هدف از لیزیک صاف‌تر کردن سطح قرنیه و برای افراد دوربین، هدف افزودن انحنای بیشتر به سطح قرنیه است. در مورد افراد آستیگمات نیز طی لیزیک سطح قرنیه هموار و یکدست می‌شود. در انتهای جراحی بافت خارجی برش خورده قرنیه به محل اولیه خود برگردانده می‌شود.

عمل لیزیک معمولا به صورت سرپایی و تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بانداژ یا بخیه ندارد. قبل از آغاز جراحی از قطره بی‌حسی چشم استفاده می‌شود.

همچنین ممکن است انواعی از داروهای آرام‌بخش نیز به فرد داده شود تا حین جراحی دچار استرس نشود. پس از قرار دادن سر زیر دستگاه لیزر از ابزار اسپکلوم برای باز نگه داشتن چشم استفاده می‌شود. سپس قبل از ایجاد برش اولیه، متخصص از مارکر خاصی جهت تعیین محدوده قرنیه استفاده می‌کند. یک حلقه مکشی در جلو چشم کار گذاشته می‌شود تا مانع حرکات چشم شود. پس از ایجاد برش در لایه خارجی، با استفاده از کامپیوتر لیزر اکسیمر تنظیم و کنترل می‌شود. لیزر به طور مجزا بر روی هر چشم بکارگرفته می‌شود که برای هر چشم حدود ۵ دقیقه زمان خواهد برد.

بیمار بلافاصله پس از اتمام جراحی ممکن است به طور موقت احساس سوزش یا خارش داشته باشد. همچنین ممکن است فرد تا حدودی احساس دید تار داشته باشد که معمولا تا یک روز بعد از جراحی بهبود می‌یابد. بهبود در بینایی طی چند روز بعد از جراحی لیزیک ادامه یافته تا اینکه نهایتا پایدار می‌شود. در موارد نادر ممکن است بهبودی کامل پس از چند هفته به دست آید.

برای آنکه درباره لیزیک  بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *