What do you need to know about the LASEK دانستنی‌هایی که لازم است در مورد عمل لازک بدانیم
دانستنی‌هایی که لازم است در مورد عمل لازک بدانیم؟
۲۳ مرداد ۱۳۹۸
What Happens If Cataracts Are Left Untreated اگر آب مروارید درمان نشود چه می‌شود
اگر آب مروارید درمان نشود چه می‌شود؟
۲۳ مرداد ۱۳۹۸
نمایش همه
Lasik surgery is an effective for nearsightedness, farsightedness and astigmatism جراحی لیزیک چشم درمانی موثر برای نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم

Lasik surgery is an effective for nearsightedness, farsightedness and astigmatism جراحی لیزیک چشم درمانی موثر برای نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم

جراحی لیزیک چشم، نوعی عمل زیبایی است که به انتخاب فرد انجام می‌گیرد. به این معنی که انجام آن از نظر پزشکی ضرورتی ندارد. با این حال جراحی لیزیک چشم بر کیفیت زندگی فرد تاثیرات قابل ملاحظه خواهد داشت. جراحی لیزیک چشم کمک شایانی به درمان اختلالات و عیوب انکساری از قبیل نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌کند. جراحی لیزیک چشم وضوح بینایی را افزایش داده و تاثیرات مثبت و ماندگاری به همراه دارد. حدود ۸۰ درصد از افرادی که تحت عمل جراحی لیزیک چشم قرار می‌گیرند، بعد از عمل نیازی به استفاده از عینک و لنزهای تماسی ندارند.

جراحی لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم، همانند سایر جراحی‌های وابسته به لیزر درمانی با تغییراتی که در شکل قرینه ایجاد می‌کند، سطح جلوی قرینه چشم را باز کرده تا نور حاصل از اشیا و اجسام به خوبی وارد چشم شده و روی شبکیه بدون نیاز به عینک یا لنزهای تماسی متمرکز شوند. جراحی لیزیک در ۱۵ دقیقه برای هر دو چشم و بدون درد انجام می‌گیرد. همچنین بافاصله بعد از عمل بیمار دید کاملی را تجربه می‌کند و غالبا ۲۴ ساعت پس از عمل بهبود وضعیت بینایی تثبیت می‌گردد.

عیوب انکساری چشم

نزدیک‌بینی: شایع‌ترین اختلال بینایی است که در آن نور در جلوی شبکیه چشم متمرکز می‌شود در نتیجه اشیا و نوشته‌های دور به خوبی تشخیص داده نمی‌شود. علت نزدیک‌بینی بزرگ بودن طول کره چشم است.

دوربینی: درست برعکس نزدیک‌بینی است. در این اختلال نور پشت شبکیه متمرکز می‌شود. دوربینی به علت کوچک بودن طول کره چشم اتفاق می‌افتد.

آستیگماتیسم: علت این نوع خطای انکساری چشم نامنظمی شکل و انحنای قرینه است که موجب نارسایی در تمرکز نور روی شبکیه چشم می‌شود. در نتیجه تصاویر مبهم و درهم ریخته از اجسام به وجود می‌آورد. معمولا آستیگماتیسم با نزدیک بینی همراه است.

چگونگی انجام عمل جراحی لیزیک چشم

عمل جراحی لیزیک چشم شامل مراحل زیر می‌گردد:

  1. ابتدا برای دسترسی به بخش زیرین قرینه که استروما نام دارد، به وسیله‌ی یک ابزار مکانیکی جراحی یا لیزر فموتو لایه دایره‌ای شکل از روی قرینه چشم برداشته می‌شود.
  2. در مرحله دوم به وسیله لیزر اکسایمر که ابزار بسیار تخصصی است، پرتوی نور ماورا بنفش ایجاد می‌شود که از طریق آن مقادیر میکروسکوپی از بافت قرینه حذف می‌گردد و استروما قرینه تغییر شکل پیدا می‌کند. طی این تغییر، نور بهتر وارد قرنیه می‌شود و با وضوح بهتری روی شبکیه مترکز می‌گردد. در نتیجه دید بهتری حاصل خواهد شد.
  3. در مرحله نهایی لایه قرینه به حالت اولیه برمی‌گردد و بدون نیاز به بخیه زدن روی استروما قرینه می‌چسبد و به طور طبیعی قرینه ترمیم می‌شود.

نکات مهم در خصوص جراحی لیزیک چشم

  • قبل از عمل جراحی لیزیک چشم باید ارزیابی و معاینه کاملی از چشم‌ها توسط جراح برای تشخیص مناسب بودن عمل لیزیک برای بیمار انجام شود.
  • با توجه به نظر چشم پزشک از به کار بردن لنزهای تماسی حداقل دو هفته قبل از روز عمل خودداری کنید. زیرا لنزهای تماسی شکل طبیعی قرینه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
  • قبل از جراحی لیزیک قطره‌های بیحسی داخل چشم ریخته می‌شود تا از ایجاد ناراحتی و درد در طول عمل جلوگیری کند.
  • بلافاصله بعد از عمل به طور موقت احساس سوزش یا خارش داشته باشید.
  • بلافاصله بعد از عمل جراحی چشم اکثر بیماران قدرت بینایی خوبی را تجربه می‌کنند که طی چند روز اول تثبیت می‌شود.
  • روز بعد از جراحی، باید به چشم پزشک برای بررسی و ارزیابی روند بهبودی چشم‌هایتان مراجعه کنید.
  • دستورالعمل‌های پزشک مربوطه را رعایت، داروهای تجویز شده را به موقع مصرف و از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید.

دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای آنکه درباره جراحی لیزیک بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید.همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک آن کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *