colorblind کوررنگی
چرا کوررنگی ایجاد می شود؟
۱۵ آذر ۱۳۹۵
cataract_surgery جراحی آب مروارید
خلاصه ای از تکنیک های جراحی مدرن آب مروارید
۱۵ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه
lasik or contacts لیزیک یا لنز

لیزیک بهتر است یا لنز؟

اگر شما به جراحی لیزر یا لیزیک به عنوان یک جایگزین برای لنزهای تماسی می اندیشید باید معایب و مزایای هر کدام را در نظر بگیرید و بهترین گزینه را برای اصلاح دید خود انتخاب کنید.

این باور غلط سال ها جا افتاده است که خطر استفاده از لنزهای تماسی برای اصلاح بینایی از جراحی لیزر یا لیزیک کمتر است؛ این موضوع نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است که ما خلاصه نتایج آن را در این مطلب بیان می کنیم.

فواید جراحی لیزیک و لنزهای تماسی

لیزیک و دیگر روش های جراحی عیوب انکساری این فایده را به همراه دارند که شما را از بکارگیری عینک و لنزهای تماسی بی نیاز می کنند.

علاوه بر این بسیاری فواید دیگر نیز نصیب شما می شود، مثلا می توانید بدون اینکه فشار عینک را روی صورت خود احساس کنید دراز بکشید، کتاب بخوانید یا تلویزیون تماشا کنید. می توانید به سادگی از عینک های آفتابی متنوع استفاده کنید. بدون نیاز به در آوردن لنز، بخوابید. از خواب بیدار شوید و به راحتی ساعت اتاق را بخوانید یا در حمام بدون اینکه چشمانتان اذیت شوند یا عینکتان بخار گیرد، دوش آب گرم بگیرید.

در مقابل جراحی لیزر، لنزهای تماسی قرار دارند. هزینه لنزهای تماسی بسیار کمتر از عمل جراحی لیزیک است. علاوه بر این شما می توانید رنگ لنز طبی خود را تعیین کنید و هر زمان تمایل داشتید لنز و رنگ آن را تغییر داده و جلوه جدیدی پیدا کنید.

خطرات جراحی لیزیک و لنزهای تماسی

باید تاکید کنیم که لیزیک و لنزهای تماسی هر کدام خطرات خود را دارند. چشم پزشک با ارزیابی و انجام معاینات لازم، خطر هر روش را برای شما تعیین می کند و بهترین روش برای درمان عیوب انکساری را به شما پیشنهاد می دهد.

  • جراحی لیزیک ممکن است در برخی افراد سبب خشکی چشم شده یا هاله ای روی چشم ایجاد کند که تا چند ماه پس از جراحی باقی بماند.
  • لیزیک مانند هر جراحی دیگری خطر کمی برای ابتلا به عفونت را به همراه دارد، این در حالی است که لنزهای تماسی حتی در مواردی که هنگام خارج کردن و قرار دادن لنز، دست ها تمیز باشند و بهداشت لنز و جای لنز را کاملا رعایت کنیم، احتمال عفونت های باکتریایی، انگلی و قارچی را بسیار بالا می برند.
  • علاوه بر این، لنزهای تماسی ممکن است سبب ایجاد زخم و خراش در چشم شده و در طولانی مدت (حدود 30 سال استفاده از لنز) باعث کاهش دید شوند.

این گزاره که لنزهای تماسی ایمن تر از عمل لیزیک هستند، شاید زمانی درست تلقی می شد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، در بیش از نیمی از افراد، لنزهای تماسی بهترین گزینه برای درمان عیوب انکساری نیستند.

مقایسه قیمت جراحی لیزیک با لنزهای تماسی

هزینه عمل لیزیک بیشتر از هزینه خرید لنز تماسی است. اما با در نظر گرفتن مصرف طولانی مدت لنزهای تماسی و افزایش قیمت سالانه آن ها می توان با اطمینان گفت هزینه درمان لیزیک در طولانی مدت به صرفه تر از استفاده مداوم از لنزهای تماسی و عینک های طبی است.

قابل توجه علاقه مندان به جراحی لیزیک

با توجه به توضیحات داده شده در این مطلب، چنانچه جراحی لیزیک را به لنزهای تماسی ترجیح می دهید باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  • سن عمل بعد از ١٨ سالگى و ثابت شدن نمره چشم با صلاحديد پزشك معالج است.
  • قبل از هر گونه اقدام برای انجام معاینات باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا شکل قرنیه، ضخامت قرنیه و سایر جوانب چشم شما را ارزیابی کند و تشخیص دهد آیا برای لیزیک مناسب هستید یا خیر.
  • همه روش های لیزر به کاهش خطر و افزایش سرعت بهبود قرنیه کمک می کنند.

لیزیک در بهبود بیماری های چشمی ناشی از پیری مثل دژنراسیون ماکولا در 70 سالگی یا خواندن از نزدیک در 40 سالگی، تاثیری ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر د خصوص جراحی لیزیک کلیک کنید و یا جهت مشاوره تلفنی و تعیین وقت با ما تماس بگیرید.

منابع

http://www.contactlenses.org/rgpvsurgery.htm

http://www.lasik.com/articles/laser-eye-surgery-cost/

http://www.webmd.com/eye-health/news/20061010/lasik-surgery-safer-than-contacts#1

https://www.doctorambati.com/blog/detail/2015/05/30/lasik-vs-contact-lenses-costs-and-risks-of-each.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *