lasek vs lasik لازک یا لیزیک یا prk
مقایسه جراحی لازک با عمل لیزیک و PRK
۸ بهمن ۱۳۹۵
vision blurry تاری دید
چرا دچار تاری دید شده‌اید؟
۸ بهمن ۱۳۹۵
نمایش همه
lasik surgery جراحی لیزیک

جراحی لیزیک یکی از رایج‌ترین اعمال جراحی لیزر چشم برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. در روش جراحی لیزیک مثل سایر جراحی‌های انکساری، قرنیه را برای ورود نور به چشم تغییر شکل می‌دهند به نحوی که نور به درستی بر روی شبکیه متمرکز شود.

در بیشتر موارد، عمل جراحی لیزیک چشم بدون درد است و در عرض 15 دقیقه برای هر دو چشم به پایان می‌رسد. نتیجه جراحی لیزیک، بهبود دید بدون نیاز به استفاده از عینک و لنز تماسی است که معمولا در کمتر از 24 ساعت حاصل می‌شود.

چگونه جراحی لیزیک چشم انجام می‌شود؟

ابتدا جراح چشم از یک ابزار جراحی به نام میکروکراتوم یا یک لیزر فمتوثانیه برای ایجاد یک برش (flap) دایره‌ای شکل و نازک در قرنیه استفاده می‌کند. سپس لایه برش خورده را بلند می‌کند تا به سطح زیر قرنیه به نام استروما دسترسی پیدا کند و بخشی از بافت قرنیه را با استفاده از لیزر اکسایمر حذف می‌کند.

برای انتخاب جراح لیزیک با تجربه مطالعه مقاله چگونه یک جراح لیزیک را انتخاب کنیم؟ را به شما توصیه می کنیم.

  • لیزر اکسایمر یک ابزار بسیار تخصصی است که با استفاده از پرتوی نور فرابنفش سرد به حذف (برداشتن) مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه و تغییر شکل آن می‌پردازد که در نهایت منجر به بهبود دید با اصلاح تمرکز نور بر روی شبکیه می‌شود.
  • هدف از جراحی لیزیک برای افراد نزدیک بین این است که قرنیه را مسطح و برای افراد دوربین، غیر مسطح نماید.
  • همچنین لیزر اکسایمر می‌تواند آستیگماتیسم را با صاف کردن قرنیه نامنظم به شکل طبیعی آن، اصلاح کند. بنابراین این تصور غلطی است که جراحی لیزیک قادر به درمان آستیگماتیسم نیست.

پس از تغییر شکل قرنیه، فلپ باید در محل خود باز گردانده شود و روی سطح قرنیه تراشیده شده را بپوشاند. بعد از عمل لیزیک، قرنیه به صورت طبیعی شروع به ترمیم خود می‌کند.

در جراحی لیزیک چشم تنها نیاز به قطره‌های بی‌حسی موضعی است و هیچ گونه بانداژ و بخیه‌ای در کار نخواهد بود.

در طول جراحی لیزیک چه اتفاقی می‌افتد؟

قبل از شروع جراحی لیزیک بی‌حس کننده‌های موضعی به صورت قطره چشم استفاده می‌شود تا عمل بدون هیچ گونه ناراحتی انجام شود.

چشم در زیر لیزر قرار می‌گیرد و دستگاهی به نام اسپکولوم به باز نگه داشتن پلک کمک می‌کند.

جراح با استفاده از یک نشانگر جوهری، قرنیه را قبل از ایجاد فلپ علامت‌گذاری می‌کند. حلقه مکش (ساکشن) برای جلوگیری از حرکات چشم یا از دست دادن تماس که بر روی کیفیت فلپ ایجاد شده موثرند، در جلوی چشم قرار می‌گیرد. پس از ایجاد فلپ، جراح از یک کامپیوتر برای تنظیم لیزر اکسایمر برای بیمار استفاده می‌کند. در حالی که پالس‌های نور لیزر به قرنیه تابانده می‌شود، جراح چشم بیمار را با کمک میکروسکوپ رصد می‌کند و از این رو برای زمان کوتاهی از فرد خواسته می‌شود به نور هدف نگاه کند.

پالس‌های نور لیزر بدون هیچ دردی باعث تغییر شکل قرنیه می‌شوند، هرچند ممکن است که فرد کمی احساس فشار بر چشم خود کند. همچنین در طول کار لیزر، یک صدای کلیک به صورت ثابت شنیده می‌شود.

جراحی لیزیک در هر چشم با هر روش، تنها حدود پنج دقیقه طول می‌کشد.

منبع

http://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik.htm

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *