Natural birth after lasik
آیا امکان زایمان طبیعی در افرادی که عمل لیزیک انجام داده‌اند، وجود دارد؟
۱۴ اسفند ۱۳۹۷
Who is at risk for cataract
چه کسانی بیشتر دچار آب مروارید می‌شوند؟
۱۴ اسفند ۱۳۹۷
نمایش همه
Light sensitivity after lasik

حساسیت به نور بعد از عمل لیزیک

عمل لیزیک همواره به عنوان یکی از امن‌ترین و کم مخاطره‌ترین جراحی‌ها عنوان شده که ریسک عفونت و عوارض جانبی پس از آن بسیار پایین است. با این حال، عوارض معدودی پس از عمل لیزیک خصوصاً در روزهای اول در دوره نقاهت می‌تواند رخ دهد که نیازمند استراحت و زمان برای التیام و برطرف شدن هستند. یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی پس از عمل لیزیک، حساسیت به نور است که ممکن است بروز حساسیت به نور باعث نگرانی در افرادی شود که هیچ دانش قبلی در مورد عمل لیزیک ندارند.

چه چیزی باعث حساسیت به نور بعد از لیزیک می‌شود؟

حساسیت به نور بعد از لیزیک می‌تواند ناشی از یک یا چند علت باشد. اکثر اوقات حساسیت به نور ناشی از تورم بافت قرنیه در اثر زخم ایجاد شده حین برش زدن لایه رویی آن است. این زخم معمولاً سریع التیام می‌یابد و مشکل‌زا نمی‌شود، اما همین مدت کوتاه کافی است که باعث حساسیت به نور شده و منجر به نگرانی در فرد شود. همزمان ممکن است فرد در روزهای اول پس از عمل لیزیک دچار خشکی چشم شود که خود این عامل نیز باعث تحریک‌پذیری بیشتر بافت قرنیه نسبت به محرک‌های خارجی مانند نور می‌شود.

تکنیک‌هایی از عمل لیزیک که در آن‌ها از لیزر IntraLase یا bladeless استفاده می‌شود نیز می‌تواند منجر به نوع خاصی از حساسیت به نور به نام حساسیت به نور گذرا (Transient Light Sensitivity) به اختصار TLS شود. این نوع حساسیت به نور نیز معمولاً با گذشت زمان و مراقبت‌های لازم برطرف می‌شود.

علیرغم حساسیت به نور در روز، در شب حین ورود به محیط پرنورتر نیز فرد ممکن است دچار مشکل در دید یا کنتراست شود. هاله یا درخشندگی اطراف نور چراغ‌های خیابان یا علائم راهنمایی از جمله مشکلات دیگر قابل ذکر است.

حساسیت به نور روزانه معمولاً طی هفته اول پس از عمل لیزیک برطرف می‌شود در حالی که حساسیت به نور شبانه ممکن است کمی بیشتر طول بکشد و پس از چند هفته برطرف شود.

رعایت نکات زیر پس از عمل لیزیک می‌تواند به مدیریت حساسیت به نور کمک کند:

  • پرهیز از نور شدید: طی چند روز اول از بیرون رفتن پرهیز شود و نور اتاق نیز تا حد ممکن با تنظیم لامپ‌ها و با استفاده از پرده کنترل شود.
  • محافظت از چشم در برابر نور مستقیم: در صورت اجبار برای حضور در محیط پر نور می‌توان از عینک آفتابی یا کلاه لبه‌دار استفاده کرد. کلاه لبه‌دار می‌تواند حتی از ورود گرد و غبار به چشم و تحریک بافت‌ها نیز جلوگیری کند.
  • عدم مشاهده مانیتور: صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر می‌تواند باعث تحریک قرنیه شود. حتی‌الامکان طی۴۸ساعت اول از مشاهده آن‌ها پرهیز شود.

در صورتی که حساسیت به نور بیش از یک هفته باقی ماند یا بدتر شد، بهتر است به پزشک معالج مراجعه شود. در این حالت ممکن است نیاز به تجویز داروهای ضد التهاب باشد.

برای آنکه درباره لیزیک  بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *