eye-hygiene بهداشت چشم
مراقب سلامتی چشم هایتان باشید
۱ آذر ۱۳۹۵
Eye irritation‌ سوزش چشم
۱۱ علت برای سوزش چشم ها
۱ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه
eye-examination معاینات چشم

معاینات چشم

معاینات دوره ای چشم بخش مهمی از مراقبت های پیشگیرانه سلامت است. بسیاری از مشکلات بینایی علامت آشکاری دارند، پس تشخیص و درمان زودهنگام آن ها مانع از دست رفتن بینایی می شود. برخی از تست های مهم بینایی در این مطلب ذکر شده است:

تعیین شکست نور
این معاینه چشمی برای تعیین نمره عینک یا لنز استفاده می شود. در این معاینه در حالی که فرد پشت دستگاه فوروپتور قرار می گیرد باید حروف مشخصی را در فاصله خاصی از چشم بخواند. پزشک با عوض کردن لنزهای دستگاه تا زمانی که فرد به طور واضح ببیند، شماره دقیق هر چشم را مشخص می کند. این روش برای تعیین پیرچشمی، دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم استفاده می شود.
توپوگرافی قرنیه و شبکیه
این آزمون های کامپیوتری برای ایجاد نقشه ای از انحنای قرنیه و سطح شبکیه استفاده می شوند. این آنالیزها جزء معاینات معمول چشم نیستند و برای بررسی تورم، زخم و شرایطی مثل آستیگماتیسم انجام می شوند. بررسی انحنای قرنیه قبل از جراحی های عیوب انکساری چشم، پیوند قرنیه یا به منظور تعیین مناسب بودن لنزهای تماسی انجام می شود. تست شبکیه نیز به منظور پیگیری بیماران با مشکلات جدی شبکیه کاربرد دارد.
معاینه اسلیت لمپ
در این معاینه از یک میکروسکوپ خاص برای تابش پرتوهای نور به چشم استفاده می شود. چشم پزشک ممکن است در حین معاینه از قطره های چشمی برای گشاد کردن مردمک استفاده کند. معاینه اسلیت لمپ برای کمک به تشخیص آب مروارید، پارگی شبکیه، دژنراسیون ماکولا، آسیب به قرنیه و پیرچشمی می تواند استفاده شود.
تونومتری
تونومتری با اندازه گیری فشار داخل چشم به تشخیص گلوکوم (آب سیاه) کمک می کند. در روش air buff فشار چشم به طور غیر مستقیم با سنجش مقاومت چشم در برابر دمیدن هوا تعیین می شود. روش های مستقیم به صورت دقیق تر اما با استفاده از بی حسی موضعی، فشار چشم را تعیین می کنند.
سونوگرافی چشم
در سونوگرافی چشم از امواج فراصوت برای فراهم کردن تصویری از ساختار داخلی چشم استفاده می شود. سونوگرافی برای بررسی تومورهای چشمی و همچنین شبکیه زمانی که به دلیل آب مروارید یا خونریزی تار شده است، استفاده می شود. این معاینه بخشی از ارزیابی، قبل از جراحی آب مروارید است.

منابع

http://www.webmd.boots.com/eye-health/guide/eye-tests-examinations

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *