lasik at pregnancy لیزیک در حاملگی
آیا انجام عمل لیزیک در دوران حاملگی امکان پذیر است؟
۶ شهریور ۱۳۹۶
After cornea transplant surgery مراقبت بعد از عمل پیوند قرنیه
مراقبت‌های بعد از عمل پیوند قرنیه
۶ شهریور ۱۳۹۶
نمایش همه
old and astigmatism آب مروارید و پیرچشمی

old and astigmatism آب مروارید و پیرچشمی

پیر چشمی یکی از چالش برانگیزترین اختلالات بینایی طی جراحی آب مروارید و سایر جراحی‌های عیوب انکساری است. در سالیان اخیر انواع روش‌های درمانی مختلفی برای درمان پیر چشمی مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله این روش‌ها شامل اصلاح اسکلرال، اصلاح قرنیه و تکنیک تک‌بینی است. هر یک از این روش‌ها محدودیت‌ها، مزایا و معایبی دارند. به همین علت تمایل به اصلاح همزمان پیر چشمی و آب مروارید بطور چشمگیری رو به افزایش است که با استفاده از لنزهای داخل چشمی اصلاح کننده پیر چشمی انجام می‌شود. این لنزهای داخل چشمی می‌توانند بدون نیاز به عینک، بینایی را تا طیف وسیعی برگرداند. دو نوع از لنزهای داخل چشمی مناسب برای پیر چشمی عبارتند از لنزهای چندکانونی و همسوکننده یا انطباقی. این لنزهای جدید در مقایسه با لنزهای قدیمی تک‌کانونی مزایای بسیاری دارند از جمله فوکوس چندگانه که امکان دید واضح در فواصل مختلف را برای افراد مبتلا به پیر چشمی سبب می‌شود. لنزهای مرسوم تک‌کانونی که پس از جراحی آب مروارید کار گذاشته می‌شوند امکان دید واضح در فاصله خاصی را فراهم می‌کند، اما همچنان برای مطالعه یا استفاده از کامپیوتر نیاز به عینک نزدیک بین وجود خواهد داشت، مگر اینکه قبلا مشکل نزدیک بینی برطرف شده باشد. در حالی که لنزهای داخل چشمی اصلاح کننده پیر چشمی، محدوده دید واضح را افزایش داده و امکان دید مناسب در هر فاصله‌ای را فراهم می‌کند.
اکثر افرادی که جراحی آب مروارید انجام می‌دهند، تمایل بسیاری به عدم وابستگی به عینک بعد از جراحی دارند. لنزهای داخل چشمی اصلاح کننده پیر چشمی این امکان را فراهم می‌آورند. این لنزها در مقایسه با لنزهای تک‌کنونی، هاله و درخشندگی را بهتر برطرف می‌کند.
برخی نکات در مورد لنزهای اصلاح کننده پیر چشمی
در برخی افراد ممکن است بعد از جراحی موارد زیر اتفاق بیا‌فتد:
• دید درهم و تیره (در فاصله دور یا نزدیک یا هر دو)
• کاهش کنتراست در اطراف اشیا که تا حدودی وضوح آن‌ها را پایین می‌آورد
• درخشندگی و هاله نورهای چراغ خیابان یا چراغ پشت اتوموبیل در نور کم
در اکثر موارد، با گذر زمان از اهمیت این مشکلات کاسته می‌شود. در سایر موارد انجام یکی از روش‌های لیزیک، PRK یا سایر روش‌های درمان عیوب انکساری برای رفع این مشکلات و بهبود دید نیاز خواهد بود. در موارد معدودی نیز برای برطرف کردن این مشکلات نیاز به جراحی مجدد و تغییر لنز داخل چشمی با نوع دیگری است.
نکته مهم در داشتن یک جراحی موفقیت آمیز برای درمان آب مروارید همزمان با اصلاح پیر چشمی ، میزان مهارت، تجربه و دانش جراح است. باید توجه داشت که انتخاب تکنولوژی مناسب برای اصلاح پیر چشمی همزمان با جراحی آب مروارید کار آسانی نیست. خصوصیات مختلف لنز نظیر ناسازگاری، انحراف کروی القایی، درجه شکست و اندازه اپتیک در این انتخاب دخیل هستند. دانش و آگاهی کامل جراح از تکنولوژی لنزها، آنالیزهای بیوممتیک مناسب و بررسی‌های دقیق می‌تواند به انتخاب مناسب برای بیمار کمک کند.
اگر می‌خواهید در مورد جراحی آب مروارید مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *