say goodbye to your glasses خداحافظی با عینک
هر زمانی که بخواهید می‌توانید با عینک طبی خود خداحافظی کنید
۲۵ تیر ۱۳۹۸
Can LASIK do before age 18 آیا قبل از 18 سالگی هم می توان عمل لیزیک انجام داد
آیا قبل از ۱۸ سالگی هم می‌شود عمل لیزیک انجام داد؟
۲۵ تیر ۱۳۹۸
نمایش همه
Presbyopia treatment with refractive surgery درمان پیرچشمی با لیزیک

Presbyopia treatment with refractive surgery درمان پیرچشمی با لیزیک

پیرچشمی یک پیامد کاملا طبیعی افزایش سن است که منجر به کاهش توان نزدیک بینی چشم می‌شود. اکثر افراد بعد از ۴۰ سالگی اولین علائم پیر چشمی را متوجه می‌شوند خصوصا زمانی که برای خواندن پیام‌های روی موبایل یا متن‌های با فونت ریز به مشکل برمی‌خورند. حتی افرادی که هیچ وقت مشکلات بینایی نداشته‌اند نیز همچنان از ابتلا به پیرچشمی در امان نیستند. حتی افرادی که نزدیک‌بین هستند نیز ممکن است با افزایش سن حین استفاده از عینک یا لنز همیشگی‌شان احساس دید تار کنند.

با افزایش سن، عدسی‌های چشم ضخیم‌تر شده و انعطاف‌پذیری آن‌ها کاهش می‌یابد. در حقیقت تغییرات بیوفیزیکی-بیوشیمایی در ماهیت پروتئین‌های تشکیل دهنده عدسی علت این اتفاق است. همچنین کاهش توان عضلات احاطه کننده عدسی نیز در این فرایند دخیل است. در مجموع این کاهش انعطاف‌پذیری از فوکوس چشم بر اشیاء نزدیک می‌کاهد.

درمان پیر چشمی

اگر فرد غیر پیرچشمی هیچ مشکل بینایی دیگر مانند دوربینی، نزدیکبینی یا آستیگماتیسم نداشته باشد، استفاده از عینک می‌تواند ساده‌ترین درمان برای پیرچشمی باشد.

اگر فرد قبلا برای مشکلات دیگر چشمی از عینک استفاده می‌کرده است، در این صورت عدسی‌های دوکانونی، سه کانونی یا لنزهای با شیب تدریجی فوکوس از جمله گزینه‌های درمان هستند.

برای افرادی که تمایل بیشتری به استفاده از لنزهای تماسی دارند، لنزهای مونوویژن یا لنزهای مولتی‌فوکال از جمله پیشنهادهای ممکن هستند.

جراحی نیز یکی دیگر از درمان‌های موجود است که به چند روش ممکن است انجام شود: استفاده از ایمپلنت در قرنیه. در این روش از یک ابزار بسیار کوچکی استفاده می‌شود که در قرنیه کارگذاشته یا اصطلاحا تزئیین می‌شود. این جراحی که نسبتا کم تهاجمی است امکان نزدیک‌بینی را فراهم می‌کند. جراحی دیگر مورد استفاده در درمان پیر چشمی جراحی عیوب انکساری مانند لیزیک، لازک یا PRK است. بسیاری از افراد تمایل دارند تا با جراحی دید مونوویژن به دست آورده تا از شر عینک خلاص شوند. در این جراحی با استفاده لیزر سطح دو قرنیه تراشیده شده تا یکی از چشم‌ها برای دوربینی و دیگری برای نزدیک‌بینی اصلاح شوند. در روش دیگر ممکن است از ایمپلنت عدسی استفاده شود. به این صورت که عدسی طبیعی خارج شده و بجای آن یک عدسی مصنوعی کار گذاشته می‌شود.

توصیه‌های زیر برای محافظت از چشم و کند کردن روند پیرچشمی پیشنهاد می‌شوند:

  • معاینه دوره‌ایی چشم
  • کنترل بیمارهای مزمن، مانند دیابت و فشار خون. این بیماری‌ها به تدریج می‌توانند سبب ایجاد انواع مشکلات بینایی شوند.
  • محافظت از چشم در برابر امواج فرابنفش خورشید با استفاده از عینک آفتابی یا کلاه لبه دار
  • محافظت از چشم در برابر صدمه یا جراحت با استفاده از کلاه یا ماسک مناسب حین کار با مواد سمی یا خطرناک
  • مصرف غذاهای سالم، شامل سبزیجات و غذهای محتوی فیبر و غنی از آنتی‌اکسیدانت‌ها مانند ویتامین A و بتاکارتن هستند.
  • استفاده از عینک با درجه مناسب
  • استفاده از نور مناسب حین مطالعه یا کار

برای آنکه درباره لیزیک  بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *