تفاوت عمل ترنس پی آر کی با ریلکس اسمایل
تفاوت عمل ترنس پی آر کی با ریلکس اسمایل؟
۲۵ دی ۱۳۹۸
Cataract and age
آیا میدانید آب مروارید ربطی به سن ندارد؟
۲۵ دی ۱۳۹۸
نمایش همه
پیرچشمی

پیر چشمی:

پیرچشمی پدیده‌ایی است که معمولا در دهه چهارم عمر به سراغ افراد می‌آید. صرفه نظر از اینکه فرد قبلا بیماری چشمی داشته یا خیر، در این سنین ممکن است به تدریج احساس تاری دید حین مطالعه یا تماشای صفحه موبایل به سراغ فرد آید. یا ممکن است تغییر فوکوس از اشیاء دور به نزدیک یا برعکس نسبتا سخت شود.

در افراد جوان عدسی نرم و انعطاف‌پذیری قابل توجه‌ایی دارد لذا می‌تواند به راحتی برای فوکوس بر اشیاء دور و نزدیک تغییر شکل دهد. اما با افزایش سن از انعطاف‌پذیری عدسی کاسته می‌شود. که این از توانایی چشم برای تمرکز بر اشیاء مختلف می‌کاهد.

درمان‌های رایج پیرچشمی:

اگر پیرچشمی تنها مشکل بینایی فرد باشد (فرد مبتلا به عیوب انکساری نباشد) عینک معمولا رایجترین گزینه درمانی است. عینک‌های مطالعه معمولی می‌توانند با شکست نور ورودی در فاصله کانونی مشخص مساله ناتوانی فرد در فوکوس نور را جبران کنند. از طرفی خرید عینک معمولا نیازی به نسخه پزشک ندارد اگرچه شماره دقیق عینک مورد نیاز باید از طریق آزمایش مشخص شود.

  • استفاده از لنزهای دوکانونی، سه کانونی و پروگرسیو:

عینک‌های معمولی که برای رفع عیوب انکساری استفاده می‌شوند معمولا تک کانونی هستند. اما برای درمان پیرچشمی بطور معمول از عینک‌های چند کانونی استفاده می‌شود:

لنز دوکانونی: این عینک امکان دیدن اشیاء دور و نزدیک را فراهم می‌آورد. برای این منظور شیشه یا لنز عینک از دو بخش تشکیل می‌شود که بوسیله یک خط تقریبا نامرئی از هم جدا می‌شوند. قسمت پایین معمولا برای دیدن اشیاء نزدیک و قسمت بالا برای مشاهده اشیاء دور مناسب می‌باشند.

لنز سه کانونی: از سه قسمت برای دیدن اشیاء دور، نزدیک و اشیاء در فواصل متوسط تشکیل شده‌اند.

لنزهای پروگ‌رسیو: این لنزها مانند لنزهای دوکانونی و سه کانونی‌اند با این تفاوت که به جای یک خط، قسمت‌های کانونی مختلف از بالا به پایین به تدریج از همدیگر تفکیک می‌شوند.

  • لنزهای تماسی:

بسیاری افراد به جای عینک تمایل به استفاده از لنزهای تماسی دارند. دو نوع لنز تماسی رایج برای درمان پیرچشمی وجود دارند:

لنزهای مونوویژن: این لنزها در یک چشم برای دیدن اشیاء نزدیک و در چشم دیگر برای دیدن اشیاء دور تعبیه می‌شوند. استفاده از این لنزها نیاز به تمرین و آموزش مغز برای دیدن به این شیوه دارد. استفاده از این لنزها تا حدودی می‌تواند از توانایی درک فاصله یا سرعت اشیاء را بکاهد.

لنزهای مولتی‌فوکال: این لنزها نیز از حلقه‌ها یا نواحی با توان فوکوس متفاوت تشکیل می‌شوند. این طراحی امکان دیدن اشیاء دور و نزدیک را بطور همزمان فراهم می‌کند. البته کیفیت یا وضوح تصاویر حین استفاده از این لنزها در مقایسه با لنزهای مونوفوکال ممکن است کمتر باشد.

جراحی رفرکتیو: بعضی افراد تصمیم به جراحی مونوویژن می‌گیرند. این جراحی نیاز آنها برای استفاده از عینک‌های دوربین و نزدیک بین را رفع می‌کند. طی این جراحی با استفاده از لیزر سطح قرنیه اصلاح می‌شود بطوریکه یک چشم برای دوربینی و چشم دیگر برای نزدیک‌بینی اصلاح می‌شود. نتیجه این جراحی دقیقا مشابه زمانی است که از لنزهای مونوویژن استفاده شود. قبل از چنین جراحی ممکن است لازم باشد فرد مدتی از لنزهای مونوویژن استفاده کند تا مطمئن شود آیا این جراحی گزینه مناسبی برای وی هست یا خیر.

ایمپلنت قرنیه: در این جراحی که یک روش جدید است از نوعی ایمپلنت قرنیه به نام “اینلی قرنیه” استفاده می‌شود. این ایمپلنت طی یک جراحی کم‌تهاجمی بر روی قرنیه کاشته شده و امکان دیدن اشیاء نزدیک را فراهم می‌آورد.

درمان‌های آینده پیرچشمی:

استفاده دارو یکی از درمان‌هایی است که در آینده نزدیک برای پیرچشمی بکار گرفته خواهد شد. از جمله این داروها PRX100 است که توسط شرکت  Presbyopia Therapies برای درمان مشکل نزدیک‌بینی توسعه یافته و در آستانه دریافت مجوز FDA است. یکی دیگر از داروهایی که در آستانه تایید هستند UNR۸۴۴ است که توسط شرکت Novartis در حال توسعه می‌باشد. این دارو بر روی قابلیت‌های سازگاری عدسی چشم تاثیر می‌گذارد.

ایمپلنت‌های اسکرال نیز با برند VisAbility از جمله روش‌های درمانی دیگر برای پیرچشمی‌اند که در حال توسعه می‌باشند. این ایمپلنت‌ها در قسمت‌های سفید چشم کاشته می‌شوند و عملکردی کاملا متفاوت با ابزارهای اپتیکی دارند. این ایمپلنت‌ها از طریق تحریک و تقویت عضلا چشمی توانایی تغییر شکل عدسی را تقویت می‌کنند.

فناوری‌های لیزری مانند لیزر اکسیمر و پرسبی‌لیزیک، از جمله روش‌هایی هستند که با هدف ارتقاء عملکردی روش‌های جراحی فعلی در حال مطالعه و توسعه می‌باشند.

در نهایت کاشت لنزهای مصنوعی درون چشم نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که برای درمان پیرچشمی در آینده می‌تواند بکار گرفته شود. برای افرادی که در مرحله ۲و ۳ سندروم لنز ناکارآمد قرار دارند، تعویض لنز امر ضروری است. فناوری ساخت این لنزها دائما در حال پیشرفت است. از این بین می‌توان به لنزهای محتوی مایع با برند FluidVision و لنزهایی با قابلیت فوکوس چندگانه با برند Symfony اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *