saying goodbye to glasses خداحافظی با عینک
در عرض ۱۰ دقیقه با عینک خود برای همیشه خداحافظی کنید
۲۵ فروردین ۱۳۹۸
Facts and Tips About Contact Lenses نکات مهم درباره لنزهای طبی
از لنزهای طبی استفاده می‌کنید پس این نکات مهم را هیچوقت فراموش نکنید
۲۵ فروردین ۱۳۹۸
نمایش همه
pterygium درمان ناخنک چشم

pterygium درمان ناخنک چشم

ناخنک چشم یک بافت گوشتی و صورتی رنگ است که در روی ملتحمه یا همان نواحی سفید رنگ چشم رشد کرده، بطوری که به نظر جهتی بسمت عنبیه دارد. ناخنک چشم بافت سرطانی نیست با این حال می‌تواند باعث ترس و نگرانی شود. اندازه ناخنک چشم به مرور زمان ممکن است بزرگ‌تر شود و یا در یک اندازه خاص ثابت بماند. در موارد بحرانی و حاد ممکن است ناخنک چشم به سمت مردمک رشد کرده و باعث اختلال در بینایی شود. ناخنک چشم ممکن است در یک چشم یا هر دو چشم ایجاد شود. بطور کلی ناخنک چشم یک اتفاق خطرناک در نظر گرفته نمی‌شود با این حال می‌تواند ناراحت کننده باشد. فرد ممکن است دائم احساس وجود جسم خارجی در چشم داشته باشد و یا در اثر التهاب و قرمزی دچار ناراحتی شود. علاوه بر این از نظر زیبایی نیز می‌تواند مساله‌ساز شود. از جمله سایر عوارض احتمالی که ناخنک چشم می‌تواند سبب شود عبارت است از:

  • احساس سوزش در چشم
  • احساس وجود شن ریزه در چشم
  • خارش
  • قرمزی چشم
  • در صورت رسیدن به سمت قرنیه می‌تواند سبب دید تار یا دوگانه

علت ایجاد ناخنک چشم چیست؟

عواملی که احتمالا در ایجاد ناخنک چشم می‌توانند دخیل باشند عبارتند از:

  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش فرابنفش (مانند تابش خورشید)
  • خشکی چشم
  • ورود شی خارجی یا تحریک چشم بوسیله غبار یا باد

افراد ساکن در مجاورت استوا خصوصا مردان بین ۲۰ الی ۴۰ ساله از ریسک بیشتری در ابتلا به ناخنک چشم برخوردارند. با این حال تمام افراد ساکن در مناطق آفتابی از این ریسک در امان نیستند.

درمان ناخنک چشم

چنانچه میزان ناخنک چشم و عوارض آن کم باشد معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد. اگر باعث قرمزی یا سوزش شود ممکن است پماد یا قطره مرطوب کننده، اشک مصنوعی و قطره محتوی استروئید جهت تسکین قرمزی، خارش و تورم یا درد تجویز شود. در نهایت جراحی آخرین راه درمان ناخنک چشم است. این جراحی معمولا کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد. احتمال وقوع مجدد ناخنک چشم بعد از جراحی در مطالعات مختلف بسیار متفاوت و از کمتر از ۵ الی ۴۰ درصد گزارش شده است.  لذا بعد از جراحی معمولا از داروهایی که قادر به کنترل و توقف رشد غیرعادی بافت یا زخم هستند مانند میتومایسین C استفاده می‌شود تا از وقوع مجدد آن پیشگیری شود.

پیشگری از ناخنک چشم

استفاده از عینک آفتابی در روز حتی روزهای ابری می‌تواند موثر باشد. باید توجه داشت ابر نمی‌تواند مانع از عبور امواج فرابنفش خورشید شود. همچنین استفاده از کلاه آفتابی یا شال برای پیشگیری از نور خورشید یا ورود غبار و باد به چشم نیز مفید است. بهتر است حین رانندگی نیز از عینک آفتابی استفاده کرد. چرا که امواج فرابنفش از شیشه‌های خودرو عبور می‌کنند. بعلاوه استفاده از قطره اشک مصنوعی در آب و هوای خشک جهت پیشگیری از خشکی چشم نیز توصیه می‌شود.

دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای آنکه درباره خدمات دکتر میر محمد صادقی بیشتر بدانید  روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *