جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

galucoma surgery جراحی گلوکوم (آب سیاه یا فشار چشم)
جراحی گلوکوم (آب سیاه یا فشار چشم)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵
cataract surgery جراحی آب مروارید (کاتاراکت)
جراحی آب مروارید (کاتاراکت)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)


شل شدگی و از دست رفتن قوام پوست در ناحیه پلک بالا باعث چین خوردن و آویزان شدن پوست اضافی پلک و بیرون زدن چربی به صورت پف پلک بالای چشم می گردد. جراحی پلک که جراحی پلاستیک رایج در بیماران بالای ۳۰ سال است، اصولاً برای مبارزه با اثرات پیری پوست استفاده می شود. با پیرتر شدن پوست، به تدریج خاصیت ارتجاعی آن کاهش می یابد، این امر منجر به تجمع بیش از حد پوست در پلک بالایی شده و نهایتاً باعث افتادگی پلک می شود. علت اصلی پیری پلک پایین نیز شل شدن پوست و ماهیچه زیر پلک است.
در جراحی زیبایی پلک، با ایجاد یک برش بر روی چین بالا، بخشی از پوست و چربی پلک برداشته می شود و مجدداً پوست بر روی ناحیه بخیه می شود. بهتر است همزمان با عمل جراحی پلک، عمل بالا بردن ابروها نیز انجام شود. اکثر بیماران که احتیاج به جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی دارند، دچار افتادگی ابرو نیز هستند و لازم است برای این افراد، همزمان این دو عمل با هم انجام شود تا ظاهری زیباتر و جوان تر پیدا کنند. در روز‌های اول بعد از عمل جراحی پلک، مختصری کبودی و تورم در محل عمل وجود دارد که به مرور برطرف می شود.

قبل از جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

از جمله اقداماتی که قبل از عمل باید صورت گیرد می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از خوردن آسپیرین یا مواد حاوی آسپیرین یا ایبوپروفن تا یک هفته قبل از عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) و دو هفته بعد از عمل خودداری کنید. همچنین اگر دارویی مصرف می کنید که روی گردش خون و خونریزی تاثیر می گذارد، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
  • از کشیدن مواد مخدر و مصرف الکل دو هفته قبل از عمل و یک هفته بعد از جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) خودداری کنید. اگر مصرف مواد مخدر و الکل را متوقف نکنید، بهبود زخم ها به تعویق می افتد و قرمزی پوست و سایر اختلالات باقی می ماند.
  • روز جراحی، استحمام کرده و از مواد آرایشی به خصوص در اطراف پلک ها استفاده نکنید.
  • یک نفر همراه داشته باشید تا بعد از عمل شما را همراهی کند.
بعد از جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
  • هیچ پانسمانی روی چشم ها قرار نمی گیرد، فقط ممکن است قطعه‌ای چسب روی پلک یا گوشه چشم ها قرار داده شود که نباید به آن دست بزنید.
  • پس از جراحی پلک ها، نواحی اطراف آن متورم و کبود هستند. تورم غیر قرینه بین دو طرف یک پلک، غیر طبیعی نیست. در 48 ساعت اول بعد از جراحی پلک، ممکن است تورم افزایش یابد ولی کم کم از بین خواهد رفت. همچنین معمولا هنگام صبح تورم پلک ها بیشتر است که این امر کاملا طبیعی است.
  • پس از جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) به شما نسخه ای داده می شود که در آن آنتی بیوتیک های خوراکی، پماد آنتی بیوتیک چشم، کورتون و داروهای مسکن درد وجود دارد. لطفاً داروهای این نسخه را قبل از رفتن به اتاق عمل فراهم کنید تا بعد از خاتمه عمل و بازگشت به خانه، آن ها را آماده داشته باشید.
  • طی 48 ساعت اول بعد از عمل زیبایی پلک، داخل کیسه فریزر یخ گذاشته و یک گاز یا پارچه تمیز روی پلک ها قرار دهید، سپس کیسه یخ را روی پلک بگذارید. تا زمانی که احساس ناراحتی نکنید، کمپرس را ادامه دهید و دوباره با یک فاصله زمانی، این کار را تکرار کنید. استفاده از کمپرس سرد باعث کاهش کبودی پلک ها می شود.

منابع

sites.surgery.northwestern.edu
Blepharoplasty and Brow Lift, Patrick L. Hodges, M.D.
Blepharoplasty, Nirmala Subramanian