جراحی گلوکوم (آب سیاه یا فشار چشم)

strabismus surgery جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)
جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵
Eyelid Surgery (Blepharoplasty) جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵

جراحی گلوکوم (آب سیاه یا فشار چشم)


گلوکوم (آب سیاه) بیماری است که در اثر ابتلا به آن، به عصب بینایی چشم آسیب وارد می شود. صدمه به عصب بینایی اغلب زمانی رخ می دهد که مایع قسمت جلویی چشم افزایش می یابد و موجب افزایش فشار درون چشم می شود. انواع گلوکوم عبارتند از:

گلوکوم زاویه باز

گلوکوم زاویه باز شایع ترین نوع آب سیاه است که معمولا هیچ علائمی در مراحل اولیه ندارد و در این مرحله، بینایی فرد طبیعی است. با آسیب بیشتر به عصب بینایی، لکه های سیاه در میدان دید ایجاد می شود که به تدریج این لکه ها بزرگتر و قابل توجه تر می شوند.

گلوکوم زاویه بسته

گلوکوم زاویه بسته یک وضعیت اورژانسی است که در صورت بروز علائم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه شود، در غیر این صورت ممکن است بیمار بینایی خود را از دست دهد:

 • تاری ناگهانی دید
 • درد شدید چشم
 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • حلقه های رنگی یا هاله اطراف نور
گلوکوم با فشار طبیعی
در این نوع گلوکوم، فشار چشم طبیعی است اما عصب بینایی آسیب می بیند و موجب از دست رفتن بینایی می شود.
گلوکوم مادرزادی

یک نوع نادر از آب سیاه است که به طور مادرزادی در نوزادان و کودکان خردسال رخ می دهد. این نوع آب سیاه در صورتی که سریع تشخیص داده نشود و تحت درمان قرار نگیرد می تواند موجب از دست رفتن بینایی شود

گلوکوم ثانویه
گلوکوم ثانویه در نتیجه وجود دیگر شرایط یا بیماری های چشم مانند مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی یا تومور چشم ایجاد می شود.

درمان آب سیاه (گلوکوم)

چگونگی درمان آب سیاه به نوع بیماری، شدت آن و اینکه تا چه حد به درمان پاسخ می دهد، بستگی دارد. آسیب های وارد به چشم در اثر بیماری آب سیاه، دائمی بوده و قابل برگشت نیست اما مصرف داروهای تجویز شده و انجام جراحی می توانند مانع آسیب های بیشتر به چشم شوند.

 • درمان دارویی

  چگونگی درمان آب سیاه به نوع بیماری، شدت آن و اینکه تا چه حد به درمان پاسخ می دهد، بستگی دارد. آسیب های وارد به چشم در اثر بیماری آب سیاه، دائمی بوده و قابل برگشت نیست اما مصرف داروهای تجویز شده و انجام جراحی می توانند مانع آسیب های بیشتر به چشم شوند.

 • درمان جراحی

  در بعضی از افراد مبتلا به آب سیاه، انجام جراحی توصیه می شود. جراحی موجب بهبود خروج مایع از چشم و کاهش فشار درون چشم می شود.

ترابکوپلاستی لیزری

این جراحی اغلب برای درمان آب سیاه (گلوکوم) زاویه باز استفاده می شود که دو نوع ترابکوپلاستی لیزر آرگون (ALT) و ترابکوپلاستی لیزر انتخابی (SLT) دارد. در جراحی ترابکوپلاستی لیزر آرگون یا ALT، لیزر سوراخ جدیدی برای خروج مایع از چشم ایجاد نمی کند بلکه موجب تحریک تخلیه مایع از منفذ چشم می شود. در جراحی ترابکوپلاستی لیزر انتخابی یا SLT، از یک نوع لیزر با انرژی کمتر استفاده می شود که فقط سلول های خاصی را در زاویه خروج مایع از چشم درمان می کند.

لیزر ایریدوتومی

این روش برای درمان بیماران مبتلا به آب سیاه (گلوکوم) زاویه بسته و افرادی که دچار تنگی زاویه چشم هستند، بکار می رود. لیزر یک منفذ کوچک به اندازه سر سوزن در عنبیه ایجاد می کند که موجب بهبود جریان مایع چشم به زاویه چشم می شود.

ترابکولوکتومی

در ترابکولوکتومی یک شکاف کوچک در صلبیه (سفیدی چشم) ایجاد می شود و از این طریق یک منبع (بلب) زیر ملتحمه چشم (لایه نازک پوشاننده سفیدی چشم) برای خروج مایع زلالیه از چشم ایجاد می گردد. برآمدگی بلب معمولا توسط پلک بالایی پوشیده می شود.

شانت

در صورتی که ترابکولوکتومی قابل انجام نباشد، معمولا از شانت استفاده می‌شود. شانت لوله پلاستیکی کوچکی است که به یک مخزن متصل می شود. مخزن، صفحه ای گرد یا بیضی شکل است که در زیر ملتحمه چشم قرار می گیرد. شانت از طریق برش کوچکی در چشم قرار می گیرد و موجب جریان مایع چشم از طریق لوله به صفحه می شود. سپس مایع جمع شده در صفحه توسط عروق خونی جذب می شود.

منابع

www.aao.org