treatment of diabetic retinopathy درمان رتینوپاتی دیابتی
درمان رتینوپاتی دیابتی
۱۷ شهریور ۱۳۹۵
strabismus surgery جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)
جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵

لیزیک


اگر دچار عیوب انکساری مانند نزدیک بینی، آستیگمات و یا دوربینی هستید، جراحی عیوب انکساری یا جراحی رفرکتیو روشی مناسب برای بهبود بینایی شما خواهد بود. انواع مختلفی از جراحی برای تصحیح یا تنظیم توانایی فوکس (تمرکز) چشم با تغییر شکل یا تمیز کردن قرنیه وجود دارد.

لیزیک (LASIK)

لیزیک یک روش جراحی سرپایی برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. در لیزیک از لیزر به منظور تغییر شکل قرنیه و در نتیجه بهبود تمرکز پرتوهای نور به روی شبکیه که در پشت چشم قرار دارد، استفاده می شود.
در لیزیک، ابتدا چشم با قطره بی حسی به صورت موضعی بی حس می شود. وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز نگهداشتن پلک ها و جلوگیری از پلک زدن حین جراحی، بین پلک ها قرار می گیرد. رینگ ساکشن روی چشم قرار داده می شود تا چشم موقع برش دادن ثابت و محکم باشد. چشم پزشک یک لایه نازک (فلپ) از قرنیه را با استفاده از لیزر یا تیغه جراحی خاصی جدا می کند. جراح لایه قرنیه را کنار می زند و با استفاده از لیزر اگزایمر مقادیر خاصی از بافت قرنیه را به دقت بر می دارد. سپس لایه فلپ در محل اصلی خود قرار داده می شود. بعد از جراحی، قطره های چشمی برای التیام و بهبود خشکی چشم تجویز می شود.

پی آر کی (PRK)

روش PRK مشابه با روش لیزیک، از لیزر اگزایمر برای اصلاح بینایی استفاده می کند. تفاوت عمده بین PRK و لیزیک این است که طی PRK، فلپ ایجاد نمی شود و فقط قبل از برداشتن قرنیه توسط لیزر اگزایمر، لایه بالایی قرنیه (اپی تلیال) برداشته شده یا کنار زده می شود. بسیاری از جراحان PRK از میکروکراتوم ارتعاشی آرامی برای حذف لایه اپی تلیال استفاده می کنند.
آنتی بیوتیک های موضعی، داروهای ضد التهابی و ضد دردهای خوراکی برای کاهش ناراحتی و تسریع بهبودی بعد از جراحی تجویز می شوند. برای تسریع بهبود لایه اپی تلیال نیز لنز تماسی نرم برای حدود 4 روز روی چشم گذاشته می شود.
در حالی که بیشتر بیماران یک روز پس از جراحی لیزیک دید بهتری دارند، در PRK چند روز برای تثبیت دید زمان لازم است. طی این مدت، لایه اپی تلیال مجددا ترمیم می شود.

لازک (LASEK)

در روش لازک، از ابزار خاصی به نام ترفاین برای ایجاد فلپ در بافت اپی تلیال قرنیه و از محلول الکلی برای شل شدن سلول های اپی تلیال استفاده می شود. با ایجاد فلپ اپی تلیال و کنار زدن آن، بقیه فرایند مشابه PRK است. بعد از تراش قرنیه، فلپ اپی تلیال مجددا در جای خود قرار می گیرد و برای بهبود سریع اپی تلیال، لنز تماسی نرم به مدت 4 روز روی چشم گذاشته می شود.

اپی لیزیک (EpiLasik)

در اپی لیزیک، میکروکراتوم خاصی به نام اپی کراتوم برای جداسازی دقیق یک ورقه بسیار نازک از بافت اپی تلیال قرنیه استفاده می شود. این لایه نازک کنار می رود و قرنیه همانند روش PRK تراش می خورد. لایه برداشته شده ممکن است بعد از اتمام جراحی در محل خود چسبانده شود یا اینکه کلا حذف شود. در این روش نیز گذاشتن لنز تماسی نرم تا چند روز پس از جراحی لازم است.

کراتوپلاستی هدایتی (CK)

کراتوپلاستی هدایتی یک روش جراحی انکساری حرارتی و غیر تهاجمی برای اصلاح دوربینی خفیف تا پیشرفته در افراد بالای 40 سال است. در روش CK به جای لیزر از یک پروب کوچک که مقادیر کنترل شده ای از انرژی رادیوفرکانس (RF) را آزاد می کند برای اعمال حرارت به بخش محیطی قرنیه استفاده می شود. این کار موجب سفت و منقبض شدن قرنیه محیطی و افزایش انحنای قسمت مرکزی قرنیه و در نتیجه بهبود قدرت انکساری چشم می شود.