لیزک و ویژگی‌های این روش درمانی

treatment of diabetic retinopathy درمان رتینوپاتی دیابتی
درمان رتینوپاتی دیابتی
۱۷ شهریور ۱۳۹۵
strabismus surgery جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)
جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵

لیزک و ویژگی‌های این روش درمانی


اگر دچار عیوب انکساری مانند نزدیک بینی، آستیگمات و یا دوربینی هستید، جراحی عیوب انکساری یا جراحی رفرکتیو روشی مناسب برای بهبود بینایی شما خواهد بود. انواع مختلفی از جراحی برای تصحیح یا تنظیم توانایی فوکس (تمرکز) چشم با تغییر شکل یا تمیز کردن قرنیه وجود دارد.

لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک (LASIK)

لیز‌‌‌‌یک یک روش جراحی سرپایی برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. در لیزیک از لیزر به منظور تغییر شکل قرنیه و در نتیجه بهبود تمرکز پرتوهای نور به روی شبکیه که در پشت چشم قرار دارد، استفاده می شود.
در لیز‌‌‌‌‌یک، ابتدا چشم با قطره بی حسی به صورت موضعی بی حس می شود. وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز نگهداشتن پلک ها و جلوگیری از پلک زدن حین جراحی، بین پلک ها قرار می گیرد. رینگ ساکشن روی چشم قرار داده می شود تا چشم موقع برش دادن ثابت و محکم باشد. چشم پزشک یک لایه نازک (فلپ) از قرنیه را با استفاده از لیزر یا تیغه جراحی خاصی جدا می کند. جراح لایه قرنیه را کنار می زند و با استفاده از لیزر اگزایمر مقادیر خاصی از بافت قرنیه را به دقت بر می دارد. سپس لایه فلپ در محل اصلی خود قرار داده می شود. بعد از جراحی، قطره های چشمی برای التیام و بهبود خشکی چشم تجویز می شود.

پی آر کی (PRK)

روش PRK مشابه با روش لیز‌‌‌‌‌‌یک، از لیزر اگزایمر برای اصلاح بینایی استفاده می کند. تفاوت عمده بین PRK و لیزیک این است که طی PRK، فلپ ایجاد نمی شود و فقط قبل از برداشتن قرنیه توسط لیزر اگزایمر، لایه بالایی قرنیه (اپی تلیال) برداشته شده یا کنار زده می شود. بسیاری از جراحان PRK از میکروکراتوم ارتعاشی آرامی برای حذف لایه اپی تلیال استفاده می کنند.
آنتی بیوتیک های موضعی، داروهای ضد التهابی و ضد دردهای خوراکی برای کاهش ناراحتی و تسریع بهبودی بعد از جراحی تجویز می شوند. برای تسریع بهبود لایه اپی تلیال نیز لنز تماسی نرم برای حدود 4 روز روی چشم گذاشته می شود.
در حالی که بیشتر بیماران یک روز پس از جراحی لیزیک دید بهتری دارند، در PRK چند روز برای تثبیت دید زمان لازم است. طی این مدت، لایه اپی تلیال مجددا ترمیم می شود.

لازک (LASEK)

در روش لازک، از ابزار خاصی به نام ترفاین برای ایجاد فلپ در بافت اپی تلیال قرنیه و از محلول الکلی برای شل شدن سلول های اپی تلیال استفاده می شود. با ایجاد فلپ اپی تلیال و کنار زدن آن، بقیه فرایند مشابه PRK است. بعد از تراش قرنیه، فلپ اپی تلیال مجددا در جای خود قرار می گیرد و برای بهبود سریع اپی تلیال، لنز تماسی نرم به مدت 4 روز روی چشم گذاشته می شود.

اپی لیزیک (EpiLasik)

در اپی لیزیک، میکروکراتوم خاصی به نام اپی کراتوم برای جداسازی دقیق یک ورقه بسیار نازک از بافت اپی تلیال قرنیه استفاده می شود. این لایه نازک کنار می رود و قرنیه همانند روش PRK تراش می خورد. لایه برداشته شده ممکن است بعد از اتمام جراحی در محل خود چسبانده شود یا اینکه کلا حذف شود. در این روش نیز گذاشتن لنز تماسی نرم تا چند روز پس از جراحی لازم است.

کراتوپلاستی هدایتی (CK)

کراتوپلاستی هدایتی یک روش جراحی انکساری حرارتی و غیر تهاجمی برای اصلاح دوربینی خفیف تا پیشرفته در افراد بالای 40 سال است. در روش CK به جای لیزر از یک پروب کوچک که مقادیر کنترل شده ای از انرژی رادیوفرکانس (RF) را آزاد می کند برای اعمال حرارت به بخش محیطی قرنیه استفاده می شود. این کار موجب سفت و منقبض شدن قرنیه محیطی و افزایش انحنای قسمت مرکزی قرنیه و در نتیجه بهبود قدرت انکساری چشم می شود.

نکات مهمی که باید در مورد عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک بدانیم


لیز‌‌‌‌‌‌‌‌یک در درمان آستیگماتیسم تاثیرگذار است؟

آستیگمات مانند دور بینی و نزدیک بینی موجب کاهش دید واضح می‌شود، درمان آستیگماتیسم به روش‌های استفاده از عینک، لنز تماسی و عمل لیزیک از آن جهت که علاوه بر میزان، جهت بینایی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، مشکل‌تر از سایر عیوب انکساری است.

بسیاری افراد از شنیدن این که لیز‌یک در درمان آستیگماتیسم موثر است متعجب می‌شوند. فرد دچار به آستیگماتیسم شانس عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک را از دست نمی‌دهد، تکنولوژی‌های تایید شده توسط FDA به اکثر آستیگمات‌ها امکان کسب نتیجه مثبت با جراحی لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک را ارائه می‌کنند و لیز‌‌‌‌یک در درمان چشم آستیگمات نتیجه بخش است.

عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک از طریق تغییر شکل قرنیه منجر به تصحیح مسیر ورود نور به پشت چشم و درمان آستیگماتیسم می‌شود. عمل لیز‌‌‌‌یک انحنای قرنیه را با استفاده از بیم لیزری سرد تغییر می‌دهد.

تصحیح انحنای قرنیه موجب تمرکز بهتر اشعه نور و افزایش وضوح دید می‌شود. عینک و لنز تماسی به صورت موقت آستیگماتیسم را درمان می‌کنند ولی عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک یک درمان دائمی برای این بیماری است.

برای عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک نمره چشم باید در چه محدوده‌ای باشد؟

درمان نزدیک بینی با عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک

نزدیک‌بینی رایج‌ترین نوع خطای انکساری چشم است و دید واضح را بر روی اجسام دور مختل می‌کند. نزدیک‌بینی چشم، با نمره دیوپتر منفی مشخص می‌شود. افراد نزدیک بین با نمره حداقل منفی 0.5 و حداکثر منفی 8.0، با تشخیص پزشک می‌توانند با عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌یک درمان شوند. افراد با درجه نزدیک بینی کمتر از منفی 0.5 که به آستیگماتیسم نیز دچار باشند می‌توانند با نظر پزشک عمل لیزیک را انجام دهند. افراد مبتلا به درجات شدید نزدیک بینی، برای درمان با لیز‌‌‌‌‌‌‌یک باید از ضخامت کافی و سلامت قرنیه برخوردار باشند.

درمان دوربینی با عمل لیز‌‌‌‌‌یک

دوربینی چشم، یک اختلال بینایی است که دید واضح بر روی اجسام نزدیک را دشوار می‌کند. این اختلا در سن بالاتر از چهل سالگی پیرچشمی نامیده می‌شود. دوربینی چشم با نمره مثبت اندازه‌گیری می‌شود. برای درمان دوربینی با عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌یک، نمره چشم باید حداقل 0.5 و حداکثر 5.0 باشد. افراد با دوربینی کمتر از 0.5 در صورتی که به آستیگماتیسم نیز دچار باشند، می‌توانند عمل لیز‌‌‌‌‌یک را با نظر پزشک انجام دهند. نمره چشم بالاتر از ۳ یا ۴ می‌تواند نتیجه عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک را غیر قابل پیش‌بینی کند.

بعد از عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک، احتمال بازگشت نمره چشم وجود دارد

عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک یک درمان دائمی برای خطاهای انکساری چشم محسوب می‌شود. این عمل شکل قرنیه را تغییر می‌دهد و این تغییر همیشگی است. با این وجود، این که چه مقدار بر روی چشما‌هایتان است و چگونه از آن‌ها استفاده می‌کنید، در حفظ نتایج عمل لیز‌‌‌‌یک مؤثر است. برای حفظ نتایج عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک توصیه‌های خاصی باید رعایت شود.

علاوه بر نگاه کردن طولانی‌مدت به صفحه نمایشگر رایانه، که مهم‌ترین عامل بازگشت مجدد نمره چشم بعد از عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک است، عوامل دیگری نیز در سلامتی چشم‌ها تأثیرگذارند. هر رخدادی داخل چشم‌ها می‌تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد؛ مانند آب‌ مروارید، مشکلات مربوط به شبکیه و نیاز به عینک مطالعه (پیرچشمی) که بخشی از فرآیند طبیعی پیری است.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت برخی از افراد نمره چشمشان بعد از عمل لیز‌‌‌‌‌‌یک تغییرات اندکی می‌کند. در بیشتر موارد، تغییرات بسیار جزئی است و شخص نیاز به عینک پیدا نمی‌کند. در این افراد، عینک زدن تنها هنگام انجام کارهای خاصی مانند رانندگی در شب آن هم برای احتیاط بیشتر ممکن است لازم باشد. افراد بعد از عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک، هر زمان احساس نیاز کنند می‌توانند درمان مجدد انجام دهند و دوباره دید 10/10 را تجربه کنند. در بیشتر کلینیک‌ها، عمل لیز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک مجدد بدون دریافت هزینه دوباره انجام می‌شود.

منابع

http://www.aao.org/