جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)

refractive surgery عمل لیزیک چشم
لیزک و ویژگی‌های این روش درمانی
۱۷ شهریور ۱۳۹۵
galucoma surgery جراحی گلوکوم (آب سیاه یا فشار چشم)
جراحی گلوکوم (آب سیاه یا فشار چشم)
۱۷ شهریور ۱۳۹۵

جراحی انحراف چشم (جراحی استرابیسم)


انحراف چشم (استرابیسم) یکی از مشکلات بینایی است که در آن چشم ها به یک راستا نگاه نمی کنند. در انحراف چشم، در حالی که یکی از چشم ها مستقیم نگاه می کند، جهت چشم دیگر بالا، پایین، داخل یا به سمت خارج است. چرخش چشم ها ممکن است ثابت باشد یا تغییر کند. اینکه کدام یک از چشم ها مستقیم نگاه می کند و کدام منحرف است می تواند تغییر کند. لوچی، بستن یک چشم در نور شدید آفتاب یا کج کردن سر برای استفاده از هر دو چشم از علائم انحراف چشم در کودکان است.

استرابیسم Strabismus
علل انحراف چشم

شش عضله مختلف که حرکات چشم را کنترل می کنند به قسمت بیرونی هر کدام از چشم ها متصل هستند. برای تمرکز روی یک تصویر واحد، همه عضلات باید متعادل باشند و با هم کار کنند. همچنین برای حرکات مشابه چشم ها، عضلات هر دو چشم باید با هم هماهنگ باشند.

در دید طبیعی، هر دو چشم به یک نقطه نگاه می کنند. مغز دو تصویر را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند و دید عمیق و کاملی ایجاد می شود. زمانی که یکی از چشم ها منحرف است، دو تصویر متفاوت به مغز فرستاده می شود. در کودکان با سن کم، مغز یاد می گیرد که تصویر چشم دچار انحراف را نادیده بگیرد و فقط تصویر چشم با دید مستقیم را ببیند. در نتیجه کودک دید عمیق را از دست می دهد. اما در افراد بزرگسال، انحراف چشم اغلب موجب دو بینی می شود چرا که مغز تصویر هر دو چشم را ترکیب می کند و توانایی نادیده گرفتن تصویر یکی از چشم ها را ندارد.
انحراف چشم در کودکان مبتلا به اختلالاتی که ممکن است مغز را درگیر کند مثل فلج مغزی، سندروم داون، هیدروسفالی، تومور مغزی و ... رایج است. آب مروارید یا آسیب به چشم نیز می تواند موجب انحراف چشم شود. با این وجود بیشتر کودکان مبتلا به انحراف چشم هیچکدام از مشکلات نامبرده را ندارند. بسیاری از افراد سابقه خانوادگی انحراف چشم دارند.

درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم به منظور مستقیم شدن راستای چشم ها و از بین رفتن دو بینی است. در بعضی موارد، برای ایجاد حالت مستقیم چشم ها در کودکان عینک تجویز می شود. در سایر موارد، جراحی برای متعادل کردن ماهیچه های چشم یا درمان آب مروارید توصیه می شود. بستن چشم قوی برای بهبود تنبلی چشم نیز اغلب ضروری است.

جراحی انحراف چشم

جراحی انحراف چشم در کودکان نیازمند بی هوشی عمومی است. در بزرگسالان جراحی می تواند به دو صورت بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت گیرد. در هر کدام از روش ها بیمار باید تا 8 ساعت قبل از فرایند جراحی ناشتا باشد. به همین دلیل معمولا جراحی صبح زود انجام می شود.
در جراحی انحراف چشم، چشم هیچ گاه از محل خود خارج نمی شود. طی جراحی پلک ها به آرامی توسط اسپکولوم باز می شود. برش کوچکی در ملتحمه برای دسترسی به عضلات ایجاد می شود. سپس عضلات برای تغییر عملکردشان شل، سفت یا تغییر مکان داده می شوند. بیشتر جراحی های انحراف چشم، کمتر از یک تا دو ساعت طول می شود.