Gradual-Loss-of-Vision
کوری تدریجی چگونه اتفاق می‌افتد و آیا درمانی دارد؟
۱ خرداد ۱۳۹۷
How is Presbyopia Corrected
پیرچشمی چگونه درمان می‌شود؟
۱ خرداد ۱۳۹۷
نمایش همه
Should-patients-wear-glasses-for-strabismus

انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم یا استرابیسم یکی از اختلالات بینایی است که موجب می‌شود چشم‌ها به یک سمت واحد نگاه نکنند. این بدان معناست که در حالی که شخص به‌طور مستقیم جسمی را نگاه می‌کند، یکی از چشم‌ها به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین منحرف می‌شود. در این شرایط، چشم‌های شخص حرکت هماهنگ با هم ندارند. در اغلب موارد، انحراف چشم در کودکان مشاهده می‌شود. البته امکان دارد انحراف چشم در بزرگسالی نیز ایجاد شود.

آیا کسی که انحراف چشم دارد باید عینک بزند؟

اولین قدم برای مقابله با انحراف چشم، این است که نیاز شخص به عینک زدن بررسی شود. در صورت ضعیف بودن چشم‌ها، زدن عینکی که نمره چشم آن کاملا با چشم شخص تطابق داشته باشد، بسیار مهم است. عینک زدن باعث می‌شود شخص دیدی شفاف داشته باشد و از تنبلی چشم نیز جلوگیری شود.

این امکان وجود دارد که عینک زدن، انحراف چشم را کاهش دهد یا به‌طور کامل برطرف کند. به این نوع از انحراف چشم که هنگام داشتن عینک کاهش می‌یابد، انحراف چشم تطابقی (accommodative squint) گفته می‌شود. در این حالت، وقتی کودک عینک نمی‌زند، انحراف چشم دوباره برمی‌گردد.

آیا عمل لیزیک انحراف چشم را درمان می‌کند؟

در سال‌های اخیر، عمل لیزیک به‌عنوان روشی دائمی برای رفع عیوب انکساری چشم گسترش پیدا کرده است. هرچند بسیاری از بیماران مبتلا به انحراف چشم با روش لیزیک درمان شده‌اند، ولی هنوز اطلاعات کامل و قطعی در مورد امکان انجام لیزیک در افرادی که دچار انحراف چشم هستند، وجود ندارد. به همین علت، لازم است بیماران با جراح چشم باتجربه و ماهر مشورت کنند. توصیه می‌شود بیماران با تحقیق و پرس و جو از بیمارانی که مشکل مشابهی داشته‌اند و با عمل لازک درمان شده‌اند، اطمینان کامل را در این زمینه کسب کنند. بهتر است بیماران نزد جراح چشمی بروند که قبلا تجربه کافی در این زمینه داشته باشد و عمل لازک را روی بیماران مبتلا به انحراف چشم انجام داده باشد. در این صورت، احتمال زیادی وجود دارد که عمل لازک با موفقیت انجام شده و دید کاملی حاصل شود.

اگر می‌خواهید در مورد جراحی انحراف چشم مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات دکتر میرمحمد صادقی روی لینک آن کلیک کنید.

برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *