Keratoconus Treatment
آیا قوز قرنیه درمان قطعی دارد؟
۲۶ آبان ۱۳۹۷
The relationship between diabetes and intraocular pressure
رابطه بین دیابت و فشار داخل چشم
۲۶ آبان ۱۳۹۷
نمایش همه
Strabismus exercises

با چند حرکت ورزشی، به درمان انحراف چشم خود کمک کنید

انحراف چشم در اصطلاح به حالتی گفته می‌شود که مسیر دید و فوکوس هر دو چشم با یکدیگر هماهنگ نباشد. این شرایط می‌تواند به صورت انحراف یک چشم به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین باشد. انحراف چشم معمولاً در کودکان و نوزادان به صورت وراثتی یا در اثر مشکلات فیزیکی حین زایمان رخ می‌دهد. علت اصلی این انحراف چشم در نوزادان، ارتباط ناقص یا ضعیف بین مغز با عضلات و اعصاب چشم است. با این حال، انحراف چشم در بزرگسالان نیز ممکن است در اثر سکته مغزی، جراحات سر یا دیابت ایجاد شود. انحراف چشم می‌تواند باعث دید دوگانه شده، مانع از تمرکز عمیق شود و حتی در صورت عدم درمان منجر به از دست دادن بینایی گردد. درمان انحراف چشم می‌تواند مشکلات ناشی از آن را بهبود دهد. در این مطلب، به درمان انحراف چشم با انجام برخی ورزش‌ها می‌پردازیم.

درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم می‌تواند شامل جراحی و استفاده از عینک یا لنزهای خاص برای هماهنگ کردن چشم‌ها باشد. با این همه، اکثر درمان‌های بینایی شامل انجام ورزش‌های مختلف نیز هستند. البته باید توجه داشت که ورزش به تنهایی نمی‌تواند یک درمان کامل برای انحراف چشم باشد. به عبارت دیگر از آنجا که علت بروز و نحوه ظهور انحراف چشم در افراد مختلف، بسیار متفاوت است لذا استفاده از ورزش به تنهایی به عنوان درمان نمی‌تواند چندان کارساز باشد. سه ورزش مهم که برای درمان انحراف چشم بکار می‌رود، در ادامه بیان می‌شوند.

  • استفاده از مداد: در این ورزش که به راحتی در منزل قابل انجام است، با استفاده از مداد سعی می‌شود تا چشم‌ها را در یک نقطه خاص متمرکز کرد. ابتدا مداد را در مقابل چشم نگه داشته و یک نقطه خاص از آن (مانند نوک گرافیتی، پاک کن انتهای آن یا حروف نوشته شده کناری) را به عنوان نقطه تمرکز در نظر گرفته و هر دو چشم را روی آن نقطه متمرکز کنید. آرام آرام مداد را به سمت صورت و نوک بینی نزدیک کنید. در همین حال، تا حد ممکن سعی کنید تمرکز چشم‌ها را در نقطه مورد نظر حفظ کنید و ورزش را تا زمانی که احساس تاری دید کردید، متوقف کنید.
  • تکنیک طناب بروک: این تکنیک بوسیله چشم پزشک سوئیسی فردریک بروک، ابداع شد. این تمرین برای تقویت حرکت چشم‌ها طراحی شده و برای افرادی که دچار تنبلی چشم هستند، بسیار توصیه می‌شود. یک طناب به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر بردارید و سه گوی با رنگ‌های متفاوت و در فواصل یک اندازه به آن وصل کنید. یک سمت طناب را به دیوار یا یک دستگیره ثابت کرده و سمت دیگر را در دست و چسبیده به نوک بینی نگه دارید. بر روی هر گوی تمرکز کنید و سپس سراغ گوی بعدی بروید. در هر مرحله باید فقط همان گوی را ببینید. اگر این اتفاق نیفتد یعنی یکی از چشم‌ها دچار انحراف است. تمرین را تا مشاهده دقیق هر سه گوی تکرار کنید.
  • درمان با کامپیوتر: چنانچه دنبال یک درمان راحت و در دسترس هستید، انواع برنامه‌های مختلف کامپیوتری برای ورزش چشم وجود دارد که می‌توانند حرکات عضلات چشم را تقویت کنند. مثلاً در یک ورزش باید با چشمی که دچار انحراف است بر روی یک نقطه قرمز تمرکز کرده و تغییر مکان آن را در مانیتور دنبال کنید.

اگر می‌خواهید در رابطه با جراحی انحراف چشم(جراحی استرابیسم)  بدانید روی لینک آن کلیک کنید.

برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی جراح و متخصص بیماری‌های چشم و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *