lasik or contacts لیزیک یا لنز
لیزیک بهتر است یا لنز؟
۲۲ آذر ۱۳۹۵
lasek لازک
مزایای جراحی لازک در مقابل معایب آن
۲۲ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه
cataract_surgery جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید

آب مروارید معمولا با افزایش سن در ارتباط است و شرایطی است که به علت کدر شدن عدسی چشم، بینایی دچار نقصان می شود. این کاهش دید به وسیله هیچ یک از روش های استفاده از عینک و لنز یا جراحی انکساری قرنیه و عمل لیزیک قابل درمان نیست.

در جراحی مدرن آب مروارید، جراح لنز کدر شده را از چشم خارج کرده و آن را با یک لنز مصنوعی جایگزین می کند. جراحی مدرن آب مروارید به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. در اغلب روش های جراحی مدرن آب مروارید از امواج فراصوت با فرکانس بالا برای قطعه قطعه کردن لنز کدر شده استفاده می شود. این قطعات ریز در نهایت به وسیله مکش و به آرامی از چشم خارج می شوند.

تکنیک فاکو (Phacoemulsification-phaco)
رایج ترین روش جراحی مدرن آب مروارید در کشورهای توسعه یافته است. در این روش از یک ابزار نوک تیز از جنس تیتانیوم یا استیل برای تولید امواج فراصوت استفاده می شود. امواج فراصوت با فرکانس نزدیک به 40000 هرتز برای خرد کردن لنز تولید می شود. به طور همزمان ممکن است از ابزار دیگری به نام cracker یا chopper نیز برای تسهیل فرآیند خرد کردن لنز استفاده شود. در انتها این محتویات کوچک شده از چشم تخلیه می شوند.

جراحی به وسیله ایجاد شکاف کوچک (msics)

در این روش یک شکاف بسیار باریک برای خارج کردن لنز ایجاد می شود. با توجه به کوچک بودن شکاف، نیاز به بخیه زدن وجود ندارد و این شکاف به خودی خود آب بند شده و بسته می شود. با این همه این زخم نسبت به روش فاکو بزرگتر بوده ولی با این حال زمان جراحی در این روش کوتاه تر و هزینه عمل نیز به طور چشمگیری کمتر است.

استخراج عدسی خارج حفره ای (ECCE)

این روش عبارت است از استخراج تمام لنز در حالی که حفره خلفی آن سالم و دست نخورده باقی می ماند. در این روش یک شکاف بزرگ به اندازه ۱۰ تا ۱۲ میلی متر در قرنیه یا صلبیه ایجاد می شود. اگرچه زخم ایجاد شده بزرگ بوده و نیاز به بخیه دارد، اما این روش برای بیمارانی که اصطلاحا دارای آب مروارید سخت هستند یا کسانی که نمی توانند با تکنیک فاکو درمان شوند، مفید است.

استخراج عدسی با حفره (ICCE)

در این روش، عدسی و حفره آن با هم خارج می شوند. این روش بسیار تهاجمی و پر مخاطره است و به ندرت در کشورهای پیشرفته که دسترسی آسان به میکروسکوپ های جراحی، ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته وجود دارد، انجام می شود. بعد از خارج کردن عدسی، از یک لنز مصنوعی پلاستیکی برای جایگزینی استفاده می شود.

جراحی لیزری

این روش کاملا ایمن بوده اما در مقایسه با روش فاکو دارای مزایای کمتری است. با این همه این روش می تواند مراحل جراحی آب مروارید را کاهش دهد. همچنین طی این روش، توان امواج فراصوت مورد نیاز کمتر است، ترمیم زخم بهتر انجام شده، جایگاه لنز بهتر تشخیص داده می شود و برای انواع مختلفی از جراحی های پیچیده آب مروارید می تواند مفید باشد.

منابع

http://www.allaboutvision.com/conditions/cataract-surgery.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Cataract_surgery

http://www.atlaseye.sg/treatments/advanced-cataract-surgery/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *