vision blurry تاری دید
چرا دچار تاری دید شده‌اید؟
۱۹ بهمن ۱۳۹۵
lasik surgery اختلال پس از لیزیک
بازگشت اختلال بینایی پس از لیزیک
۱۹ بهمن ۱۳۹۵
نمایش همه
cataract surgery جراحی آب مروارید

cataract surgery جراحی آب مروارید

تشخیص آب مروارید لزوما به معنی نیاز فوری برای جراحی آب مروارید نیست. آب مروارید از جمله رویدادهای طبیعی است که با افزایش سن و در اثر پیری بدن بروز می‌کند و در مراحل اولیه، تاثیر چشمگیری بر عملکرد بینایی ندارد. تغییرات کوچک و اولیه ناشی از آب مروارید می‌تواند با تجویز عینک درمان شود. اما با گذشت زمان و همزمان با پیشرفت آب مروارید، این بیماری می‌تواند اثرات جدی‌تری بر بینایی گذاشته به طوری که در فعالیت‌های روزانه و زندگی عادی اختلال ایجاد می‌کند. اگرچه جراحی چشم به عنوان درمان نهایی آب مروارید می‌تواند تا حدی هراسناک باشد با این حال در بررسی‌های فراوان، اثرات مفید جراحی بر بهبود کیفیت زندگی، کاهش خطر افتادن و تصادفات اثبات شده است. این مطالعات مشخص کرده‌اند افرادی که جراحی انجام داده‌اند نسبت به افرادی که جراحی انجام نداده‌اند، در بلند مدت حدود ۴۰ درصد کمتر ریسک مرگ و میر دارند.

چهار سوال زیر به شما کمک می‌کند تا زمان مناسب برای انجام جراحی آب مروارید را تعیین کنید:

آیا آب مروارید کیفیت فعالیت‌های روزانه یا فعالیت‌های حرفه‌ای شما را مختل کرده است؟

از جمله عوارض آب مروارید دید تار، کم و حتی دید دوگانه در یکی از چشم‌هاست. کاهش وضوح و شفافیت دید برای کسانی که نیاز به دید دقیق حین کار دارند مانند رانندگی کردن، مطالعه، آشپزی و خیاطی می‌تواند دردسر ساز باشد.


آیا آب مروارید بر رانندگی شما خصوصا هنگام شب تاثیر گذاشته است؟

آب مروارید منجر به ایجاد هاله نور و اختلال دید در نور کم می‌شود که این امر، ایمنی رانندگی خصوصا در شب را کاهش می‌دهد. آب مروارید در مراحل پیشرفته کاملا می‌تواند آزمون بینایی مورد نیاز برای رانندگی را مردود کند.


آیا آب مروارید بر فعالیت‌های خارج از خانه و تفریحات شما اثر می‌گذارد؟

آب مروارید حساسیت نسبت به تابش‌های خیره کننده را افزایش می‌دهد که این امر می‌تواند بر فعالیت‌های تفریحی مانند اسکی، موج سواری و دیگر فعالیت‌های اینچنینی اثر بگذارد. آب مروارید حتی باعث تفاوت دید بین دو چشم می‌شود که این امر باعث ایجاد اختلال دید در فواصل دور می‌شود به طوری که فعالیت‌های ورزشی مثل گلف، تنیس و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


آیا شما می‌توانید مشکلات ایجاد شده توسط بیماری آب مروارید را با سایر روش‌های درمانی دیگر کنترل کنید؟

اغلب کسانی که از انجام جراحی انصراف می‌دهند می‌توانند با سایر روش‌های به مراتب ساده‌تر، مشکل اختلالات بینایی خود را برطرف کنند از جمله استفاده از لامپ با روشنایی بیشتر و رنگ‌هایی با کنتراست بالاتر در منزل. استفاده از عینک آفتابی پلاریزه و کلاه لبه‌دار نیز می‌تواند از شدت نور خیره کننده بکاهد. همچنین ذره‌بین می‌تواند برای مشکلات مطالعه بکار گرفته شود.


اگر آب مروارید در زندگی اختلال جدی ایجاد نکرده است می‌توان نسبت به انجام جراحی صبر کرد تا زمانی که جز جراحی، راه دیگری برای بهبودی آن نباشد. اما اگر در اثر آب مروارید احساس دید تار یا دید ناقص و ناکامل داشتید به طوری که باعث عقب افتادن در مسائل کاری و روزانه شما می‌شود، جراحی می‌تواند کمک موثری برای رفع مشکل شما باشد. در این مورد نیز بهتر است پس از مشورت کافی با چشم پزشک خود پیرامون اثرات آب مروارید بر روی کیفیت زندگی‌تان، بهترین تصمیم را برگزینید.

یکی از مهم‌ترین حواس در هر فرد بینایی است، که با بالا رفتن سن تحت تاثیر عوامل مختلف دچار اختلال شده و کاهش می‌یابد. دکتر میر محمد صادقی با بهره‌گیری از تکنیک‌های درمانی روز دنیا و با استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های مدرن، خدمات مختلفی در درمان و جراحی بیماری‌های چشمی ناشی از کهولت سن اعم از آب مروارید، افتادگی پلک و … ارائه می‌دهد، جهت اطلاع از روش درمان و جراحی آب مروارید توسط دکتر میر محمد صادقی کلیک کنید.

منبع

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/it-is-time-cataract-surgery

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *