intermittent squint in child
لوچی چشم در کودکان چگونه درمان می‌شود؟
۱۸ دی ۱۳۹۸
پیرچشمی
پیرچشمی و روش‌های درمان جدید
۱۸ دی ۱۳۹۸
نمایش همه
تفاوت عمل ترنس پی آر کی با ریلکس اسمایل

عیوب انکساری که می‌توانند باعث دوربینی یا نزدیک‌بینی شوند از جمله رایج‌ترین اختلالات بینایی هستند. جراحی لیزری چشم روشی است که برای درمان دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم بکار می‌رود که تماماً وابسته به شکل و انحنای سطح قرنیه‌اند.

اگر شما یکی از مشکلات عیوب انکساری را داشته و به دنبال روش جراحی لیزری باشید ممکن است با اصطلاحات و تکنیک‌های مختلفی مانند PRK، LASIK، SMILE و غیره مواجه شوید. مهم‌ترین سوال در این مرحله این است که هر یک از این تکنیک‌ها چیستند و کدامیک گزینه مناسبی برای شما می‌تواند باشد؟ لذا در این مطلب، در مورد اساس هر یک از این روش‌ها خصوصا ترنس پی آر کی و ریلکس اسمایل توضیح داده می‌شود.

روش‌های جراحی رایج عیوب انکساری را که می‌توان در دو گروه تقسیم بندی کرد:

روش‌هایی که همراه با ایجاد لایه برشی یا فلپ هستند:

  • ریلکس اسمایل

این روش بیشتر برای افرادی که مبتلا به نزدیک‌بینی حاد یا پیشرفته هستند بکار می‌رود. طی این جراحی از لیزر فمتوثانیه برای ایجاد یک لایه برشی دیسک مانند سطحی از بافت قرنیه استفاده می‌شود. پس از برداشتن آن، بافت زیرین قرنیه بوسیله لیزر اصلاح می‌شود. روش ریلکس اسمایل به همان اندازه لیزیک ایمن و دقیق است اما عمر این روش حدود یک دهه بوده و لذا بسیاری از متخصصان تمایل به استفاده از روش‌های جدیدتر مانند تکنیک‌های نوین لیزیک و اسمارت سورفیس ترنس پی آر کی دارند.

  • لیزیک (روش‌های جدید و قدمی)

این روش جراحی برای تمام افراد مبتلا به دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم مناسب است. لیزیک یک جراحی دو مرحله‌ایی است، اما بجای استفاده از لیزر فمتوثانیه برای ایجاد برش در سطح قرنیه، از یک ابزار با دقت بالا، تیغه نوسان کننده به نان میکروکراتوم، جهت ایجاد لایه برشی استفاده می‌شود. در روش‌های جدیدتر لیزیک، مرحله اول اما بوسیله یک لیزر فمتوثانیه انجام می‌شود. سپس در مرحله دوم از یک لیزر اکسیمر جهت اصلاح سطح قرنیه استفاده می‌شود.

روش‌های مبتنی بر سطح:

  • پی آر کی

این روش جراحی برای کسانی مناسب است که دارای درجات خفیف تا متوسط دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم هستند. در این روش از لیزر اکسیمر مستقیما برای اصلاح سطح قرنیه استفاده می‌شود بدون اینکه نیاز به ایجاد لایه برشی وجود داشته باشد. اگر ضخامت بافت قرنیه فرد بسیار کم باشد، یا در سطح قرنیه زخمی وجود داشته باشد یا برای ورزشکارانی که در معرض برخوردهای شدیداند از روش پی آر کی به جای لیزیک استفاده می‌شود.

  • ترنس پی آر کی

ترنس پی آر کی روش پیشرفته پی آر کی است که کاملا بدون دخالت دست انجام می‌شود. ترنس پی آر کی نیز یک روش تک مرحله‌ای و غیرتهاجمی بوده که بدون ایجاد لایه برشی انجام می‌شود. در همان مرحله لایه سطحی قرنیه که اپیتلیوم نام دارد به آهستگی و بطور کامل بوسیله لیزر اکسیمر تبخیر و حذف شده و اصلاح قرنیه انجام می‌شود.

  • اسمارت سورفیس پی آر کی

این روش نیز بصورت کاملا غیر تهاجمی کاملا بدون دخالت دست و تک مرحله‌ایی انجام می‌شود که تمام مزایای ترنس پی آر کی (ایمنی، زمان کوتاه جراحی، دوره نقاهت کوتاه و غیره) را با فناوری‌ اسمارت سورفیس ادغام می‌کند. فناوری اسمارت سورفیس برای افرادی که قرنیه غیرمنظم یا بسیار نازک دارند مناسب می‌باشد. همچنین گزینه درمانی بسیار ایده‌آل برای ورزشکاران یا افراد با سبک زندگی بسیار فعال است. در این روش از لیزر اکسیمر و فناوری اسمارت پالس جهت توزیع بهینه پالس لیزر استفاده می‌شود. این فناوری به بهبود سریع بینایی بعد از درمان لیزری کمک می‌کند. لذا ادغام این فناوری با ترنس پی آر کی به ایجاد سطوح صاف‌تر قرنیه و در نتیجه کیفیت بهتر بینایی بعد از جراحی کمک می‌کند.

مهمترین تفاوت‌های روش ترنس پی آر کی، لیزیک و ریلکس اسمایل در جدول زیر مقایسه شده‌اند:

ترنس پی آر کی لیزیک ریلکیس اسمایل  
۱۹۹۲
بزرگترین عمر
۱۹۹۴ ۲۰۱۲
کوتاهترین عمر
آغاز استفاده از فناوری در درمان
۳ الی ۵ دقیقه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان جراحی به ازای هر چشم
حداقل ۴۷۵ میکرون (مناسبتر برای بافت قرنیه نازک) حداقل ۵۰۰ میکرون حداقل ۵۰۰ میکرون معیار ضخامت بافت قرنیه
نزدیک‌بینی: تا ۱۰۰۰ درجه

دوربینی: تا ۴۰۰ درجه

آستیگماتیسم: تا ۵۰۰ درجه

نزدیک‌بینی: تا ۸۰۰ درجه

دوربینی: تا ۴۰۰ درجه

آستیگماتیسم: تا ۵۰۰ درجه

نزدیک‌بینی: ۲۰۰-۷۰۰ درجه

دوربینی: نامشخص

آستیگماتیسم: تا ۵۰۰ درجه

درجه اصلاح ( بر اساس متوسط ضخامت قرنیه 550 میکرون)
بدون دخالت دست حلقه مکش با فشار متوسط اعمال می‌شود حلقه مکش با فشار متوسط اعمال می‌شود دخالت دست حین جراحی
غیر تهاجمی، هیچ برشی ایجاد نمی‌شود نسبتا تهاجمی، نیاز به ایجاد لایه برشی در سطح قرنیه است کم تهاجمی، برش بوسیله لیزر و با دقت بالا انجام می‌شود درجه تهاجمی
هیچ گونه مشکلی مرتبط با لایه برش خورده ندارد مشکلاتی نظیر جابجایی لایه برش خورده، چروک و جمع شدگی لایه برش خورده، التهاب و غیره بهمراه داشته باشد می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد مشکلات ناشی از ایجاد لایه برشی
احتمال بسیار کم، در این روش هیچ برشی ایجاد نشده و قرنیه هیج عصبی آسیب نمی‌بیند، لذا ریسک خشکی چشم بسیار کم است بسیار محتمل، پایانه‌های عصبی قرنیه در اثر برش قطع شده، که ریسک ابتلا به خشکی چشم دائمی را بالا می‌برد احتمال کم، از آنجایی که برش بزرگی در سطح ایجاد نمی‌شود لذا احتمال خشکی چشم کمتر از لیزیک است خشکی چشم
بدون خطای توپوگرافی فناوری موجود می‌تواند خطای توپوگرافی به همراه داشته باشد فناوری موجود می‌تواند خطای توپوگرافی به همراه داشته باشد قابلیت اصلاح توپوگرافی سطح قرنیه
قابل اعمال در این روش قابل اعمال در این روش در این روش ممکن نمی‌باشد قابلیت ایجاد کراسلینک بمنظور پیشگیری از ابتلا به نازکی قرنیه در آینده (کراتک‌تازیا)
۴ الی ۵ روز ۲ الی ۳ روز ۲ الی ۳روز زمان تقریبی بازگشت به کار
آهسته و در حدود ۱ الی ۳ ماه سریع در حد ۲ الی ۳ هفته آهسته و در حدود ۱ الی ۳ ماه بازیابی کامل بینایی
بعد از ۵ وز بعد از ۵ وز بعد از ۵ وز بازگشت به ورزش سبک مانند پیاده‌روی و دوچرخه
حدود ۲ هفته (لازم است از تابش امواج فرابنفش خورشید به مدت ۶ الی ۱۰ هفته جلوگیری شود) بعد از ۱ ماه بعد از یک ماه از سر گیری فعالیت ورزشی سنگین مانند شنا، فوتبال، غواصی، پرش بانجی
۲ هفته تا زمان ترمیم کامل لایه برش خورده حضور در ورزش‌های درگیرانه توصیه نمی‌شود ۳ ماه بازگشت ورزش‌های تماسی و درگیرانه

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *