Signs of Glaucoma
آب سیاه چه علائمی دارد؟
۲۱ اسفند ۱۳۹۸
blepharoplasty for under eye puffiness
بلفاروپلاستی بهترین روش برای ازبین بردن پف دور چشم
۲۱ اسفند ۱۳۹۸
نمایش همه
Vision Regression After lasek

جراحی‌های لیزری چشم شامل عمل لازک و لیزیک از سال ۱۹۹۶ و پس از تایید سازمان غذا و دارو آمریکا برای رفع عیوب انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیکبینی و آستیگماتیسم بکار برده می‌شوند. به لطف پیشرفت‌های اخیر در این تکنیک‌های جراحی، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از دردسر استفاده از عینک و لنزهای تماسی رها شده‌اند. براساس گزارش انجمن جراحی عیوب انکساری و آب مروارید آمریکا، ۹۶٪ افراد پس از عمل لازک و خصوصا لیزیک بینایی ۲۰/۲۰ خود را بازیافته‌اند.

آیا نتیجه عمل لیزیک برای همیشه باقی می‌ماند؟

در اکثر افراد بهبود حاصل شده پس از عمل لازک و لیزیک بطور دائمی باقی می‌ماند. با اینحال در موارد بسیار نادر کیفیت بینایی فرد تغییر کرده و اگر فرد مبتلا به مشکلات دیگر سلامتی باشد، بطوری که بر بینایی وی اثر بگذارد، نیاز به تمهیدات درمانی جدیدی خواهد داشت. در این شرایط ممکن است فرد نیاز به جراحی مجدد داشته باشد. تنها در ۱-۲٪ افراد با گذشت یک سال و حدود ۱% افراد چند سال پس از عمل لازک یا لیزیک ممکن است بینایی‌شان بطور قابل توجه‌ای تغییر کند بطوریکه نیاز به جراحی مجدد باشد.

در مطالعه‌ایی که در مجله Journal of Cataract & Refractive Surgery چاپ شده، پایداری بینایی پس از جراحی پی آر کی (که شباهت زیادی به لیزیک دارد) مورد بررسی قرار گرفته است. در این پژوهش که توسط محققان انگلیسی انجام شد، بینایی ۴۶ فرد مبتلا به نزدیک‌بینی (با متوسط شماره چشم 4.86 D) پس از جراحی پی آر کی به مدت ۱۸ سال رصد شد. بر اساس نتایج این تحقیق شماره چشم افرادی که حین جراحی زیر ۴۰ سال بوده‌اند پس از ۱۸ سال حدود  0.54 D تغییر داشته و در افرادی که حین جراحی بالای ۴۰  سال بوده‌اند در حدود 0.05 D گزارش شد. در این پژوهش مشخص شد که علاوه بر سن، تغییر در شماره چشم با جنسیت افراد نیز در ارتباط است. تغییر در شماره چشم زنان پس از ۱۸ سال حدود 0.40 D و در مردان نیز حدود 0.08 گزارش شد.

بطور کلی تغییر شماره چشم بعد از عمل لیزری چشم مانند عمل لازک و لیزیک به سن فرد حین جراحی، سرعت پیشرفت عیوب انکساری و شرایط سلامتی بستگی دارد.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از عمل لازک و لیزیک لازم است قبل از عمل شماره چشم فرد ثابت مانده باشد. اگر شماره چشم فرد پایدار نباشد احتمال تغییر شماره چشم بعد از عمل بسیار زیاد است که این فرد را نیازمند جراحی مجدد خواهد کرد. حداقل ۱۲ ماه پایداری شماره چشم قبل از عمل برای حصول نتیجه مطلوب ضروری است.

پیرچشمی از جمله مشکلات مربوط به سلامتی است که می‌تواند بر روی بینایی فرد پس از عمل لازک و لیزیک اثر بگذارد. پیر چشمی یکی از مسائل مربوط به سن است که اغلب در افراد میانسال اتفاق می‌افتد. در اثر پیرچشمی توانایی فرد برای فوکوس بر اشیاء نزدیک کاهش می‌یابد. زمانی که فرد دچار پیرچشمی شود ممکن است مجددا نیاز به استفاده از عینک یا جراحی داشته باشد.

آب مروارید یکی دیگر از مشکلات چشمی مرتبط با سن است. این بیماری که عمدتا افراد بالای ۷۰ و ۸۰ سال را درگیر می‌کند باعث کدری عدسی شده و بر روی بینایی اثر می‌گذارد که باید از طریق جراحی برطرف شود.

 

بنابراین و بطور خلاصه داشتن شرایط خاص قبل عمل لازک یا لیزیک جهت اینکه فرد کاندید مناسبی برای عمل باشد لازم است که عبارتند از:

  • حداقل سن ۱۸ سال
  • پایداری شماره چشم حداقل طی ۱۲ ماه قبل از عمل
  • نداشتن هر گونه مشکل سلامتی که بر روی فرایند التیام بعد از عمل اثر منفی بگذارد
  • شرایط چشم فرد خاص نباشد، یعنی نداشتن نزدیک‌بینی بسیار شدید، مردمک بزرگ یا نازکی بیش از حد قرنیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *