lasek لازک
مزایای جراحی لازک در مقابل معایب آن
۴ دی ۱۳۹۵
subconjunctival-hemorrhage خونریزی ملتحمه
خونریزی چشم: خونریزی ملتحمه
۴ دی ۱۳۹۵
نمایش همه
diabetic-retinopathy-condition بیماری رتینوپاتی دیابتی

بیماری رتینوپاتی دیابتی

ممکن است شنیده باشید که دیابت باعث مشکلات چشم شده و ممکن است منجر به از دست دادن بینایی شود. افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به مشکلات چشم نسبت به افراد بدون دیابت هستند. اما بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، چیزی بیش از اختلالات جزئی چشم ندارند.

با معاینات منظم، شما می‌توانید مشکلات جزئی چشم خود را متوجه شده و بر طرف کنید. اگر چشم دچار مشکل بزرگتری شده باشد با اقدام به موقع و زود هنگام، درمان موثری خواهید داشت.

آناتومی داخل چشم

برای درک آنچه در اختلالات چشم اتفاق می‌افتد باید به شناخت و درک مکانیسم عملکردی چشم بپردازیم. چشم یک توپ پوشش داده شده با غشای خارجی سخت است. این پوشش در جلو شفاف و خمیده است. این منطقه منحنی، قرنیه نام دارد که در حالی که حفاظت چشم را بر عهده دارد نور را نیز متمرکز می‌کند.

پس از عبور نور از قرنیه، از طریق فضایی به نام اتاق قدامی (که با یک مایع محافظ به نام زلالیه پر شده است)، سپس از مردمک (که یک سوراخ در عنبیه و بخش رنگی چشم است) و بعد از یک لنز (برای متمرکز کردن بیشتر نور) عبور می‌کند. در نهایت، نور از محفظه پر از مایع دیگری در مرکز چشم (به نام زجاجیه) عبور می کند و در پشت چشم، به شبکیه (لایه عصبی چشم) برخورد می‌کند.

شبکیه، تصاویر متمرکز شده بر روی خود را ثبت کرده و آن را به سیگنال‌های الکتریکی، برای دریافت و رمزگشایی توسط مغز، تبدیل می‌کند.

یک بخش از شبکیه چشم برای دیدن جزئیات دقیق تخصصی شده است. این منطقه کوچک ماکولا نامیده می‌شود که در خواندن، شناخت چهره‌ها و رانندگی کردن و … اهمیت دارد. رگ‌های خونی در داخل و پشت شبکیه، ماکولا را تغذیه می‌کنند.بیماری‌های چشم دیابتی

بیماری‌های چشم دیابتی گروهی از بیماری‌های چشم است که می‌تواند افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری‌ها شامل بیماری‌های درگیر کننده شبکیه چشم، ماکولا، عدسی و عصب بینایی هستند.

رتینوپاتی دیابتی چیست و چه چیزی باعث بروز آن می‌شود؟

بالا بودن مزمن قند خون ناشی از دیابت باعث آسیب به عروق خونی کوچک در شبکیه چشم شده و منجر به بروز رتینوپاتی دیابتی می‌شود. در رتینوپاتی دیابتی، رگ‌های خونی در شبکیه نشت کرده و مایعات داخل رگ‌ها وارد شبکیه شده، خونریزی رخ می‌دهد و دید دچار مشکل می‌شود. در مرحله پیشرفته رتینوپاتی دیابتی، عروق خونی غیر طبیعی جدید در سطح شبکیه تکثیر شده که می‌تواند منجر به ایجاد زخم و از دست دادن سلول در شبکیه چشم شود.


ادم ماکولای دیابتی (DME) چیست؟

اگر چه رتینوپاتی غیر تکثیری معمولا باعث از دست دادن بینایی در این مرحله نمی‌شود، دیواره‌های مویرگی ممکن است توانایی خود برای کنترل عبور مواد بین خون و شبکیه را از دست بدهند. در نتیجه مایعات به ماکولا نشت کند. زمانی که ماکولا با مایع متورم می‌شود، یک بیماری به نام ادم ماکولا ایجاد می‌شود که باعث تاری دید و حتی از دست رفتن بینایی می‌شود.

  • اگر چه رتینوپاتی غیر پرولیفراتیو معمولا نیاز به درمان ندارد اما ادم ماکولا باید درمان شود. خوشبختانه درمان معمولا در حد توقف و حتی باز گرداندن بینایی از دست رفته موثر است.


گلوکوم یا آب سیاه

افراد مبتلا به دیابت، 40% بیشتر از افراد بدون دیابت به گلوکوم (آب سیاه) مبتلا می‌شوند.

هرچه دوره ابتلا به دیابت طولانی‌تر باشد، ابتلا به آب سیاه شایع‌تر است. همچنین با افزایش سن نیز احتمال ابتلا به آب سیاه بالا می‌رود.

گلوکوم یا آب سیاه زمانی رخ می‌دهد که فشار داخل چشم زیاد می‌شود. در اغلب موارد، فشار ایجاد شده باعث تخلیه زلالیه شده تا میزان فشار را در اتاق قدامی کم کند. فشار بالای چشم بر روی رگ‌های خونی که خون را به شبکیه می‌برند و عصب بینایی، ضربه می‌زند و آن‌ها را دچار آسیب می‌کند.

چندین روش برای درمان آب سیاه وجود دارد. برخی شامل مصرف دارو برای کاهش فشار داخل چشم هستند، در حالی که روش‌های دیگر شامل عمل جراحی است.


آب مروارید

بسیاری از افراد بدون دیابت نیز به آب مروارید مبتلا می‌شوند، اما افراد مبتلا به دیابت 60 درصد بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری چشم را دارند. همچنین افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به آب مروارید در سنین جوانی و با سیر پیشرفت سریع هستند. در آب مروارید، لنز (عدسی) شفاف چشم، کدر شده و مسیر نور مسدود می‌شود.

برای کمک به مقابله با آب مروارید خفیف، در اغلب موارد ممکن است نیاز به استفاده از عینک آفتابی و استفاده از لنزهای کنترل تابش خیره کننده در عینک فرد باشد. برای آب مرواریدی که تا حد زیادی بینایی فرد را تحت تاثیر قرار داده است، پزشکان معمولا عدسی چشم را خارج می‌کنند. گاهی اوقات به بیمار یک لنز شفاف جدید پیوند زده می‌شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *